Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

ELWIZ S.A. na 19. Międzynarodowej Konferencji Budownictwa Pasywnego w Lipsku
Data dodania: 15.06.15

Niedawno już po raz dziewiętnasty w Lipsku (Niemcy) odbyła się międzynarodowa konferencja gromadząca światowej klasy ekspertów i pionierów budownictwa pasywnego.

 

Organizatorem spotkania jest niemiecki Instytut Budownictwa Pasywnego (PHI) założony i kierowany przez wybitnego specjalistę, twórcę idei budownictwa pasywnego, dra Wolfganga Feista.

 

 

2015 06 3 1

 

 

Tak, jak w latach poprzednich także i w tym roku na konferencję przybyło wielu gości z całego świata. Idea budownictwa pasywnego dotarła już w najdalsze zakątki globu i budzi coraz większe zainteresowanie w bardzo wielu krajach. Zalety tej technologii doceniają zarówno małe, rozwijające się kraje, jak też duże, silne gospodarki, gdyż to właśnie ta technologia umożliwia bardzo znaczące ograniczenie zużycia energii, której koszty z roku na rok stale wzrastają. 

 

Podczas konferencji zaproszeni prelegenci w szesnastu grupach roboczych przedstawiali swoje doświadczenia z zakresu realizacji i eksploatacji budynków pasywnych, stosowanych w nich rozwiązań, prawodawstwa i najnowszych technologii.

 

 

2015 06 3 2

 

 

Przedstawiano wiele nowatorskich projektów i rozwiązań kładąc nacisk na możliwość zastosowania ich w budynkach już istniejących podlegających termomodernizacji. Mowa tu między innymi o kompaktowych urządzeniach wentylacyjnych i miniaturowych pompach ciepła oraz panelach PV – wszystko to zintegrowane z fasadami budynków, w sposób estetyczny, praktyczny i niezauważalny dla oka.

 

Prezentowano także najnowsze wyniki badań porównawczych z zakresu zaopatrywania budynków w ciepło i chłodzenie, omawiano najefektywniejsze strategie dostarczania świeżego powietrza do pomieszczeń, a także efektywne energetycznie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie pasywnym, co jest podstawą wprowadzenia przez PHI nowej systematyki budynków pasywnych.

 

 

2015 06 3 3

 

 

Pomimo różnorodności prezentowanych referatów naukowych dało się zauważyć wyraźnie towarzyszącą wszystkim wystąpieniom wspólną myśl przewodnią: efektywność energetyczna jest kluczem do budownictwa przyszłości. 

 

Tezę tę wielokrotnie podkreślił dr Wolfgang Feist wyliczając zalety stosowania energooszczędnych rozwiązań w budownictwie i ich bezpośrednie przełożenie na koszty inwestycyjne i eksploatacyjne budynków, a także wpływ na środowisko naturalne.

Dzięki stałemu rozwojowi technologicznemu i wprowadzaniu na rynek coraz to nowszych, doskonalszych komponentów możliwe jest dziś to, co było jeszcze nie do pomyślenia 10 lat temu, lub przynajmniej pozostawało w tedy w sferze fantazji.

 

 

2015 06 3 4

 

 

Dziś budynki pasywne najnowszej generacji nie tylko nie zużywają energii, lecz ją produkują. Jest to możliwe właśnie dzięki ograniczeniu marnotrawstwa energetycznego oraz przemyślanemu projektowaniu.

 

Tegoroczna konferencja była przede wszystkim bardzo szczególnym wydarzeniem dla firmy ELWIZ S.A. To właśnie podczas tych obrad firma zaprezentowała się szerszej publiczności nie tylko jako producent wysokiej jakości, certyfikowanych okien pasywnych z PVC, lecz także jako pionier budownictwa pasywnego w Polsce.

 

Dipl. Ing. Günter Schlagowski wybitny propagator idei budownictwa pasywnego w Polsce i w Niemczech zaprezentował wielkie osiągnięcie firmy ELWIZ S.A., jakim jest realizacja pierwszej polskiej pasywnej hali produkcyjnej wraz z budynkiem biurowym. Obiekt zrealizowano w pełni zgodnie z wytycznymi PHI Darmstadt w standardzie budynku pasywnego.

 

 

2015 06 3 5

 

 

Nowy budynek hali służy zarówno jako miejsce produkcji okien z serii energio (zwiększając znacznie możliwości produkcyjne firmy), ale także jako miejsce wymiany doświadczeń i propagowania idei efektywnych energetycznie rozwiązań w budownictwie. 

 

Przyległy do hali produkcyjnej budynek biurowy mieści przygotowane specjalnie do tego celu sale wykładowe, gdzie już niebawem przy wsparciu Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej rozpoczną się pierwsze wykłady i szkolenia dla projektantów, architektów, inżynierów, studentów i rzemieślników pragnących poznać zasady działania i tworzenia budynków pasywnych.

 

 

2015 06 3 6

 

 

Wsłuchując się w tematykę wystąpień oraz prezentowane podczas konferencji rezultaty badań prowadzonych przez niezależne placówki naukowe z Europy czy USA, jasne staje się, że zastosowane w hali produkcyjnej ELWIZ-u technologie umożliwiające zapewnienie optymalnego komfortu cieplnego oraz umożliwiające osiągnięcie wysokiego poziomu energooszczędności, to rozwiązania przyszłości, które nasza firma wdraża w życie już dziś.

 

Mając okazję porównać poziom zaawansowania technologicznego naszej hali z innymi obiektami i rozwiązaniami technicznymi prezentowanymi przez innych prelegentów z całego świata możemy śmiało stwierdzić, że jesteśmy w światowej czołówce.

 

 

2015 06 3 7

 

 

Cieszy nas także bardzo fakt, że nasze stoisko wystawy konferencyjnej odwiedzane było licznie przez przybyłych na konferencję gości, oraz że ze strony pracowników Passivhaus Institut (PHI) pod adresem naszych wyrobów – okien z serii energio – padło tak wiele ciepłych słów.

 

 

Więcej informacji na temat projektu hali będzie można odnaleźć już niebawem na stronie internetowej http://halapasywna.eu

 

 


Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 6/2015

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik