Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 06 okladka1

Świat Szkła 6/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Sposób na ciszę
Data dodania: 17.06.15

Osłony wewnętrzne to dobrodziejstwo, dzięki któremu regulujemy poziom nasłonecznienia, a nawet ogrzewamy lub schładzamy pomieszczenie niezależnie, czy jest to sala konferencyjna, czy pokój w domu.

Ale i te same osłony potrafiły nie raz doprowadzić nas do szewskiej pasji, kiedy włączone zakłócały tok szkolenia, albo zagłuszały ulubiony program w TV. 

Francuska firma SOMFY wprowadza na polski rynek nowe rozwiązania dla napędów do osłon wewnętrznych, które realnie obniżają poziom hałasu generowanego w czasie ich użytkowania.

 

Zarówno w biurze, jak i domu cisza jest postrzegana jako kluczowy element dobrego samopoczucia – badania nad wyciszeniem napędów firma SOMFY prowadziła od kilkunastu lat. Dotychczas nie było określonego sposobu pomiaru natężenia dźwięku generowanego przez napęd.

 

Powód tego jest prosty: różni producenci podają różne parametry hałasu mierzone w różny sposób i często tych wyników nie można porównać. SOMFY np. dokonuje pomiaru dźwięku w odległości 1 m od uruchomionego napędu, ale już inni producenci dokonują takich pomiarów w dalszej odległości, o czym warto pamiętać. Na podstawie dotychczasowych wyników pomiarów można przyjąć, że nowe napędy Sonesse są cichsze o około 6 dBA od odpowiednich napędów 40 i 50 mm.

 

Dla porównania 0 dBA to granica słyszalności, na około 20 dBA szacuje się poziom dźwięku ludzkiego szeptu, a w cichym pokoju ten poziom natężenia dźwięku jest na poziomie ok. 40 dBA.

 

 

2015 06 20 1

 

 

W SOMFY badania akustyczne prowadzono przez dwanaście ostatnich lat. Przez ten czas systematycznie francuska firma wprowadzała szereg innowacji. Dla serii Sonesse zarejestrowano 7 zastrzeżeń patentowych. Każda część napędu: hamulec, rotor, przekładnia została zaprojektowana dla zagwarantowania optymalnego poziomu generowanego dźwięku.

 

Wprawdzie w ofercie SOMFY istniały już wcześniej ciche napędy, ale obecnym przełomem jest znaczące poszerzenie oferty cichych napędów i to od razu w kilku standardach sterowania: przewodowe PA, radiowe RTS oraz cyfrowe RS485.

 

 

2015 06 20 2

 

 

Sonesse to też innowacja dla instalatorów, gdyż pozwala na montaż cichych napędów w dużych i ciężkich osłonach (roletach, roletach rzymskich, roletach zacieniających, dużych żaluzjach wewnętrznych drewnianych – do 20-30 kg, w zależności od sposobu wykonania. Nowe rozwiązania pozwalają też na zdecydowanie łatwiejszy montaż tych napędów w osłonach – rzecz trudna do wymierzenia. Osłony są montowane przy użyciu standardowych narzędzi, na „typowych” uchwytach.

 

No i rzecz nie mniej ważna od komfortu: cena nowych napędów nie wpływa znacząco na cenę osłony, a różnica mieści się w zakresie 2-3% ceny osłony.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 6/2015

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec