Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Szkło z nadrukiem cyfrowym farbami ceramicznymi w budynku Uniwersytetu Reyson (Kanada)
Data dodania: 23.07.15

Nowe Studenckie Centrum Edukacji w Uniwersytecie Ryerson w Toronto, które zostało otwarte w lutym 2015 roku, jest pionierem na wielu połączonych ze sobą poziomach: ma wybitne osiągnięcia w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacji, dodatkowo w obrębie bardzo ograniczonego budżetu.

 

 

2015 07-08 17 1

 

 

Zaprojektowany przez pracownie architektoniczne Zeidler Partnership Architects z Toronto oraz Snøhetta z Oslo i Nowego Jorku, ośmiopiętrowy budynek posiadający 5000 m2 olśniewającej fasady z nadrukowanymi białą farbą wzorami geometrycznymi. 

 

Wykonanie zaprojektowanych wzorów na szkle przy użyciu druku cyfrowego farbami ceramicznymi, obróbka szkła i technologia montażu gotowych elementów szklanych były kluczowe dla całego projektu i funkcjonalności budynku.

 

 

O 50% więcej szkła niż w większości budynków z certyfikatem LEED

 

 

Budynek usytuowany na ruchliwym skrzyżowaniu głównych ulic miasta, służy jako nowoczesne centrum nauczania i badań, a także pełni rolę „znaku” obecności Uniwersytetu Ryerson w centrum Toronto. Aby sprostać wymaganiom uczelni, która życzyła sobie żeby jej budynki miały certyfikat LEED, architekci z pracowni Zeidler opracowali nowy sposób, pozwalający osiągnąć wysoką wydajność energetyczną przy zachowaniu możliwości korzystania z naturalnego światła i kontaktu wzrokowego z otoczeniem, co było integralną częścią projektu.

 

 

2015 07-08 17 2

 

 

Połączenie cyfrowego druku farbami ceramicznymi na taflach szklanych z powłoką niskoemisyjną i wykorzystanie ich do wykonania dwukomorowych zestawów szyb zespolonych pozwoliło osiągnąć wymaganą funkcjonalność.

 

Obejmowało to zapewnienie komfortu cieplnego i kontroli natężenia naturalnego światła (z eliminacją oślepiania przez zbyt intensywne promienie słoneczne), co jest niezbędne dla studentów korzystających z ekranów komputerowych, gwarancję bezpieczeństwa dla ptaków latających w pobliżu fasady oraz równowagi w dostarczaniu i ograniczaniu światła słonecznego, co tworzy niezwykłe dynamiczne efekty we wnętrzach, gdy słońce „porusza się” po w całym budynku.

 

Połączenie technologii pozwoliło na wykorzystanie szkła w ilości do 60% powierzchni budynku, znacznie przewyższając ilości w większości innych budynków z certyfikatem LEED, które nie mają więcej niż 40% szkła.

 

Białe wzory zostały cyfrowo wydrukowane (przy użyciu farb ceramicznych) na ponad 3000 panelach szklanych, które zostały przymocowane do systemu wsporczego z aluminium za pomocą klejów silikonowych, eliminując nierówności i występy – zapewniając stworzenie jednolitej, gładkiej powierzchni fasady.

 

 

2015 07-08 17 3

 

 

Wzory cyfrowo drukowane na fasadzie miały ogromny wpływ na ogólny wygląd budynku. Oprócz umożliwienia wymaganej funkcjonalności i efektywności energetycznej, stworzyły one wrażenie jednolitego i niepowtarzalnego budynku, w przeciwieństwie do standardowych elementów fasadowych, które widzimy w wielu innych obiektach.

 

 

2015 07-08 18 1

 

(...)

 

Unikalna równowaga innowacyjności, efektywności i „rozsądnego” budżetu

 

 

Szklane elementy fasadowe zostały nadrukowana przez kanadyjską firmę PRELCO Group (zajmującą się obróbką szkła), za pomocą drukarek do farb ceramicznych firmy DIP-Tech.

 

Firma PRELCO Group była wiodącym partnerem w rozwiązywaniu technicznych wyzwań przy realizacji projektu: zachowanie integralności estetyki i funkcjonalności określonych w projekcie przy zapewnieniu możliwości wykonania projektu przy rozsądnych kosztach.

 

 

2015 07-08 18 2

 

 

To była od samego początku wyjątkowa realizacja, w części dlatego, że Uniwersytet Ryerson szukał innowacyjnego projektu, ale cena kontraktu została ograniczona w przetargu, wspomina Jens Harnest, przedstawiciel PRELCO Group.

 

Aby sprostać tym wyzwaniom, firma PRELCO ściśle współpracowała z wykonawcą fasady budynku, firmą FLYNN i modyfikując kształt paneli aby złagodzić trudności w ich instalacji, co zasadniczo zmniejszyło złożoność i koszty robót montażowych na fasadzie. Druk cyfrowy skutecznie zapewnił zachowanie integralności zaprojektowanej fasady, pomimo zmian w kształcie paneli szklanych.

 

Innowacyjny projekt, zapewnienie realizacji wszystkich kryteriów efektywności i ograniczony budżet nie są pojęciami, które zazwyczaj idą w parze, ale zrobiliśmy to! Druk cyfrowy pomógł nam zrealizować projekt w zgodzie z budżetem.

 


Devorah Serkin
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła  07-08/2015  
    

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec