Inwestor, projektanci i wykonawcy
     Przedsięwzięcie pn. „Budowa Wielofunkcyjnej Hali Sportowo-Widowiskowej na granicy miast Sopotu i Gdańska” jest wspólnym zadaniem inwestycyjnym obydwóch miast. Na podstawie uchwały Nr XXVIII/467/2005 z dnia 20 maja 2005 r. zostało podpisane Porozumienie Międzygminne, które Miasto Sopot uczyniło Liderem Porozumienia. Realizacją projektu zajmuje się Wydział Inwestycji Wielofunkcyjna Hala Sportowo-Widowiskowa Urzędu Miasta Sopotu, stworzony z myślą i na potrzeby realizacji projektu i budowy Hali.
     Autorem projektu budowlanego i wykonawczego jest Kancelaria Inwestycyjna PROPERTY – PROJECT Sp. z o.o. Głównymi projektantami obiektu są: mgr inż. arch. Adrian Górecki, mgr inż. arch. Jacek Plaskacz, mgr inż. arch. Marcin Szczesiuk, mgr inż. arch. M. Wilczek-Pieniak. Główni wykonawcy robót budowlanych to: BUDIMEX-DROMEX S.A. i ASSECO SYSTEMS S.A.

Przeznaczenie Hali
     Koncepcja Hali opiera się na założeniu, że będzie to obiekt nowoczesny, zaawansowany technologicznie, funkcjonalny, logistycznie dostępny, efektowny, energooszczędny, o wysokim komforcie użytkowania, estetyczny, z odpowiednią „atmosferą spotkań” i ekonomiczny. Wielofunkcyjna Hala Sportowo-Widowiskowa ma służyć szeroko pojętej rekreacji i rozrywce mieszkańców Trójmiasta, regionu i całego kraju, jako że jej wielkość, uniwersalność i możliwość organizowania imprez rangi światowej jest unikalna na terenie Polski. Jest to pierwsza tak duża, długo i starannie przygotowana, inwestycja sportowo-kulturalna w Polsce, wziąwszy pod uwagę liczbę widzów dla jakiej jest przeznaczona oraz zasięg oddziaływania. Hala będzie oferować atrakcyjny program imprez sportowych (w tym imprez o randze mistrzostw Europy i świata), kulturalno-rozrywkowych, oraz kongresowo-wystawienniczych, a także będzie dostępna na co dzień dla uczestników spotkań, treningów, konferencji, wydarzeń biznesowych i innych. Działalność Hali będzie miała charakter ogólnopolski, a w niektórych przypadkach będzie obejmowała państwa Unii Europejskiej i inne kraje. Infrastruktura i wyposażenie Hali będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Z imprez sportowych w obiekcie odbywać się będą rozgrywki gier zespołowych (koszykówka, siatkówka, hokej, itp.), zawody lekkoatletyczne, turnieje sportów walki, rozgrywki tenisowe oraz rozgrywki w innych dyscyplinach. Obiekt przewidziany jest do organizowania imprez sportowych najwyższej rangi w większości z istniejących dyscyplin i dziedzin sportowych.

Szklana architektura
     Ważnym elementem architektonicznym zastosowanym w projekcie Hali jest szkło. Hala swoją piękną elewacją zewnętrzną już wzbudza ciekawość, umiejętne  zastosowanie kolorystyki, zespolenie szkła z innymi materiałami, wybór unikatowych materiałów i technologii dał efekt piękna bryły obiektu. Ogrom różnorakiego szkła zastosowano wewnątrz: ściany, witryny, okna, przepierzenia, elementy ozdobne, oświetlenia, balustrady, reklamy, itd. Tak wielka inwestycja musi być oryginalna, musi zachwycać pięknem i szokować. Jak już widać, wszystkie te zamierzenia są sukcesywnie osiągane, szczególnie jeśli chodzi o gotową już elewację zewnętrzną.

Dane techniczne szklanej części elewacji
     Na elewację zużyto około 4100 m2 szkła, z czego 3500 m2 to szyby zespolone w zespoleniach jak poniżej:
● 6 ESG Stopsol SS Green / / Stratobel 44,4 Top – N+ P4 A
● 6 ESG Stopsol SS Green / / Stratobel 55,4 Top – N+ P4 A
● 6 ESG Stopsol SS Green / / Stratobel 66,4 Top – N+ P4 A
● 6 ESG Stopsol SS Green + silicon
     oraz około 600 m2 to szkło mocowane punktowo:
● Stratobel 55,4 ESG/ESG

  

     Na szkło bazowe zastosowano szkło Stopsol Super Silver Green w zespoleniu ze szkłem laminowanym Stratobel w klasie P4A. Całość szkła na Hali stanowi szkło bezpieczne w kombinacji szkła hartowanego z laminowanym:
● hartowane ESG - szkło zewnętrzne Stopsol Super Silver Green,
● laminowane VSG - szkło Stratobel P4A,
● hartowane/laminowane – szkło Stratobel 55,4 ESG/ESG.
     Większość szkła elewacyjnego („zielonego”) została zastosowana w ślusarce aluminiowej w układzie słupowo-ryglowym.
     W płaszczyźnie „płaszcza” okalającego fasady umieszczono pomiędzy perforowaną blachą tytanowo-cynkową 4 pola (o powierzchni 121,5 m2 każde) szklenia bezszprosowego mocowanego punktowo w systemie Spider. Zastosowane elementy szklane o module 160x120 cm wykonane są ze szkła bezpiecznego hartowanego/laminowanego.
     Dostawcą szkła jest firma AGC Gdańsk, która w całości wszystkie zespolenia wykonywała w swoim zakładzie produkcyjnym w Pruszczu Gdańskim.
     Wykonawcą elewacji szklanej jest firma ALU-WIZ Z. Wojciechowski, B. Wojciechowski Spółka Jawna z siedzibą w Gdańsku.
     Szkło/szyby zespolone na elewacjach musiały spełniać wysokie rygory parametrów spektrofotometrycznych pod kątem:
● kontroli słonecznej, tj. niskiego współczynnika transmisji energii g=28,
● transmisji światła Lt=45,
● refleksyjności (odbicia światła) Lr=26,
● współczynnika przenikania ciepła U=1,1,
● wymagań statycznych dla tego rodzaju obiektów, których spełnienie wymusiło zastosowanie różnych układów i grubości szkła w zależności od miejsca zastosowania i wymiarów konkretnych szyb.

     Wskutek przyjęcia takiego zestawu szyb zespolonych współczynnik selektywności (stosunek ilości światła do energii Lt/g) wyniósł 1,61. Jest to bardzo dobry parametr dla szkieł refleksyjnych twardopowłokowych.

     Szklana elewacja Hali w połączeniu z innymi zastosowanymi materiałami, stonowana i opracowana wg. najnowszych trendów, prezentuje się niezwykle okazale i ciekawie. Wysoka jakość użytych materiałów, dobre wykonanie i montaż gwarantują sukces tej inwestycji pod względem technicznym jak i komercyjnym.

Edward Poskier

Za przyjęcie i pokazanie Hali chciałbym serdecznie podziękować Magdalenie Sekule i Marioli Jankowskiej z Urzędu Miejskiego w Sopocie Wydział Inwestycji Wielofunkcyjna Hala Sportowo-Widowiskowa. Redakcja „Świata Szkła” była pierwszą redakcją mediów, która została wpuszczona na plac budowy. Niektóre dane zawarte w artykule po raz pierwszy zostały udostępnione mediom

Foto: Edward Poskier oraz archiwum U.M. Sopot

Trochę danych

● Rozpoczęcie robót budowlanych Etap I: I kwartał 2006 r.
● Rozpoczęcie robót budowlanych, Etap II: I kwartał 2007 r.
● Planowany termin zakończenia robót budowlanych: marzec 2010 r.
● Parametry techniczne Hali:
Wymiary zewnętrzne: około 214/180 m, wysokość 30,73 m. powierzchnia zabudowy: 20 433,9 m2, powierzchnia netto: 41.931,63 m2, kubatura: 380.953,04 m3, ilość ogólna miejsc na widowni: 15 000. Obiekt posiada 6 kondygnacji, zużyto na jego wykonanie 32 tys. m3 betonu oraz 3,5 tys. ton stali. Na obiekcie zlokalizowane będą m.in.: puby, bary i restauracje, sklepy, sale konferencyjne na 4500 miejsc, gabinety zabiegowe i odnowy biologicznej, sale treningowe, 1447 miejsc parkingowych, studia, zaplecza techniczne. Koszt całkowity: 364 146 663,36 PLN, koszt terenu: 25 756 620,00 PLN
.

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.