Czy lubisz czystość i porządek panujący w kuchni? Nic ci tego nie zapewni tak dobrze, jak szklane powierzchnie. Pozwalają utrzymać czystość, łatwo się je osusza i pozbawia tłustych plam. Nie zalega na nich brud, jak to się dzieje w strukturach drewnianych, czy plastikowych, długo utrzymują kolor, a rozwiązania w tej mierze i pomysły designerów nie mają granic. Poniżej kilka pomysłów na zastosowanie szkła w przestrzeniach kuchennych.

 

 

2015 12 28 1

ERNESTOMEDIA

 

 

Kuchnia, czyli jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach, na przestrzeni lat zmieniała się wraz z postępem technologicznym. Urządzenie przestrzeni kuchennej zawsze miało mieć znaczenie funkcjonalne, dzięki opalaniu drewnem lub węglem było źródłem ciepła, miejscem spotkań rodzinnych – wszak właśnie przy stole kuchennym domownicy zbierali się, by omówić najważniejsze sprawy. Jeżeli przestrzeń na to pozwala, oddzielamy kuchnię od jadalni, bądź to tworząc aneksy, bądź zupełnie oddzielając pomieszczenie, w którym się gotuje, od pokoju dziennego. A jednak kuchnia to nadal centrum dowodzenia!

 

Warto już na etapie projektu nie ulegać tendencyjnym modom na kafelki, terakoty itp., a rozważyć możliwość zastosowania szkła.

 

Gładkie, lśniące powierzchnie, bez fug, w których zalega brud, to właśnie szkło: idealne, lśniące, bezbarwne lub w kolorze. 

 

 

2015 12 28 2

ERNESTOMEDIA

 

 

Tafle szkła mogą być użyte jako okładziny ścienne, blaty stołowe, czy fronty szafek kuchennych. Wzory i możliwości rozwiązań pozwolą na wprowadzenie do wnętrza kuchni nowoczesności oraz świeżego spojrzenia na przestrzeń kuchenną.

 

Nieodmiennie, od lat prym w aranżacjach kuchennych wiodą Włosi. To właśnie Ernesto Media proponuje nadać szafkom przyjemny, malinowy odcień, a światło przechodzące przez drzwi szafek od razu zmienia nastrój w pomieszczeniu.

 

Niezwykle modne są dzisiaj szafki i regały przykryte matowym szkłem, podświetlonym od środka. Daje to efekt miękkiego światła w pomieszczeniu i jest jednocześnie jego źródłem. Co wam to przypomina? Tak, to chiński teatr cieni, niezwykle modne dziś rozwiązania w nowoczesnych aranżacjach.

 

 

2015 12 28 3

ERNESTOMEDIA

 

 

Szkło w kuchni może też być użyte jako element przecinający powierzchnie płaskie, gdzie blaty, kuchenka i stół mają tę samą wysokość i wprowadzają nudę w aranżacji. Oto przykład na, piękny w swej prostocie, motyw szkła okalający blat: podnosi on nieco przestrzeń, jednocześnie stanowiąc zabezpieczenie przed gorącymi naczyniami.

 

Ciekawym pomysłem jest rozwiązanie CGD Glass z Toronto. Projektanci tej pracowni użyli szkła w blacie wyspy kuchennej. Blat wykonano z 1,5 cm tafli w kolorze ultra białego onyksu. Szkło zostało wyszczotkowane i wypolerowane na krawędziach, a od spodu podświetlone białym światłem LED. Kontrastując z ciemnymi meblami kuchennymi daje wrażenie unoszącego się jeziora pośrodku kuchni.

 

(...)

Jednak absolutnym hitem w zastosowaniu szkła w kuchni są tafle umieszczane na ścianach. Ich motyw i strukturę można dobrać według fantazji i własnego pomysłu. Najczęściej tafle te montowane są na ścianie sąsiadującej z blatem, na którym przygotowuje się jedzenie i chlapie woda przy zmywaniu, ale także są one wykorzystywane przy konstrukcji wysp kuchennych.

 

 

2015 12 29 1

DESIGNRULZ

 

 

Szkło użyte do tego typu wykończeń musi być hartowane i najlepiej laminowane. Może być ono przezroczyste lub matowe. Decydując się na przezroczystą strukturę możemy uwidocznić ścianę o ciekawej fakturze, która znajdzie się pod spodem lub oklejona jest tapetą. Matowe szkło z kolei można ozdobić dowolnym motywem drukowanym. Dzisiaj na polskim rynku istnieje wiele firm produkujących tego typu rozwiązania i niemalże każdy temat nadruku możliwy jest do wykonania. Na tafli mogą znaleźć się zdjęcia, ulubione przepisy kulinarne, motywy roślinne lub abstrakcja, która nada ciekawego sznytu naszej kuchni.

 

Można również zamówić szkło w jednolitym kolorze, tzw. barwione w masie, które podświetlone w odpowiedni sposób będzie stanowić dodatkowy element dekoracyjny.

 

 

2015 12 29 2

DESIGNRULZ

 

 

Zaletą tafli szklanych w kuchni jest też łatwość ich montażu. Zamawiając u producenta taflę o określonych wymiarach możemy poprosić o wykonanie otworów na kontakty i śruby. Taflę można także montować na klej. Szkło używane do tafli kuchennych jest często lakierowane i pokryte folią z polipropylenu, dzięki czemu jest bezpieczne, bo przy uszkodzeniu rozbija się na małe kawałki i nie rani. Powierzchnia tafli może być trawiona kwasem, dzięki czemu uzyskuje się ciekawe ornamenty lub efekty miękkiej satynowej struktury.

 

Zachęcamy do eksperymentów ze szkłem przy aranżacji wnętrz. Jest to materiał o wyjątkowej subtelności i wielu wspaniałych możliwościach. W kuchni sprawdza się ono wyśmienicie ze względu na wypracowaną równowagę między estetyką, funkcjonalnością a bezpieczeństwem.

 

 

Justyna Górnowicz

 

 


Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2015

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.