Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Postęp w laminowaniu szkła to także bezpieczeństwo i wytrzymałość
Data dodania: 23.12.15

Od niedawna laminowanie szkła zaczęło nabierać tempa. Wzrost ten spowodowany jest trzema głównymi czynnikami: potrzebą bezpieczeństwa, zwiększoną kreatywnością we wzornictwie architektonicznym i wzrostem wykorzystania szkła jako elementu konstrukcyjnego. W procesach szklarskich ukierunkowanych na zwiększenie produkcji i asortymentu, przy zachowaniu bezpieczeństwa i trwałości szkła laminowanego, szybki zwrot z inwestycji jest prawie zawsze gwarantowany. 

 

 

Bezpieczeństwo na szczycie listy zadańZe względu na swoją wytrzymałość, szkło laminowane jest używane w przemyśle samochodowym, w przednich szybach, już od 50 lat chroniąc kierowcę i dbając o bezpieczeństwo pasażerów. Z kolei ze względu na wzrost częstotliwości i intensywności występowania trzęsień ziemi, tsunami i innych klęsk żywiołowych, bezpieczne szkło w budynkach także stało się priorytetem.

 

 

2015 12 38 1

Fot. 1. (fot.: GPD 2015, Mick Eekhout Octatube / TU Delft)

 

 

Przepisy są coraz bardziej rygorystyczne, wymagają od dostawców szkła podążania za bezpiecznymi rozwiązaniami budowlanymi, takimi jak laminowanie, które jest znane ze swojej wyjątkowej trwałości. To jest powód stałego wzrostu produkcji szkła laminowanego.

 

(...)

Elastyczność we wzornictwie architektonicznym

 

Nowoczesne projekty architektoniczne zachęcają do bardziej złożonych rozwiązań szklenia. Szkło powlekane, sitodruk, wielowarstwowy laminat są coraz częściej stosowane we współczesnej architekturze. Tradycyjna folia PVB stosowana w przemyśle samochodowym została uzupełniona przez sztywne i solidne folie przeznaczone do dużych powierzchni szklanych. Pochodzą one z różnych kategorii, po to by dokładnie dostosować się do właściwej specyfikacji budowanego obiektu. Laminowanie stosuje się także w szybach okiennych, w celach akustycznych.

 

W tym sensie szkło laminowane wspiera kreatywność architektów poprzez wprowadzenie różnych innowacji do budynków i rozwiązań architektonicznych. Folia lub szkło mogą być malowane, zdobione i nadal spełniać wszystkie cechy bezpiecznego i trwałego produktu końcowego.

 

 

2015 12 39 1

Fot. 2. (fot.: GPD 2015 Hanno Sastre, Glaslabor.de GmbH)

 

 

Szkło elementem konstrukcyjnym

 

Szklane konstrukcje i wykorzystanie szkła jako elementu architektonicznego torują drogę do głównego nurtu projektów budowlanych. Samo szkło również podąża ku architekturze wnętrz, z rozwiązaniami takimi, jak balustrady czy schody. Obecnie architektura wnętrz prezentuje więcej szkła niż kiedykolwiek wcześniej. Ten wzrost spowodowany jest przede wszystkim rosnącą tendencją wykorzystania szkła jako elementu konstrukcyjnego. Najczęściej szkło występuje jako konstrukcja podłogi i dachu, ale także ram szklanych i tafli na elewacjach.

 

Szkło laminowane i hartowane jest ważnym elementem we wzornictwie szklanych konstrukcji. Wykorzystanie szkła jako elementu konstrukcyjnego, to kolejna przyczyna ciągłego wzrostu popytu na szkło hartowane i laminowane.

 

 

2015 12 39 2

Fot. 3. Szklenie strukturalne (fot.: GPD 2015, Mick Eekhout Octatube / TU Delft)

 

 

Większa wartość dodana

 

Laminowanie jest na końcu sekwencji działań w produkcji szkła płaskiego. To najprostsza droga w procesie szklarskim do zwiększania wartości oferty produkcyjnej. Jest to najprostsza droga prowadząca do kompletnych rozwiązań zespolonych szyb izolacyjnych, elewacji zewnętrznych i wewnętrznych, mebli i wielu innych najnowszych produktów końcowych. Laminowanie umożliwia również rozszerzenie oferty wyrobów będących szeregiem różnego rodzaju materiałów dla wszystkich produktów szklanych.

 

W wielu przypadkach produkcja szkła laminowanego i wszystkie prace przebiegają na zewnątrz firmy dostarczającej szkło. Laminowanie w formie outsourcingu może również oznaczać wyższe ceny produkcji.

 

To wystarcza aby właściciel firmy przekonał się, że jest to działanie na tyle dochodowe by w dalszej kolejności zainwestować w sprzęt. Dlatego wielu przetwórców szkła dochodzi do wniosku, że inwestycja w linię produkcyjną do laminowania przynosi zwrot nakładu. Przed dokonaniem inwestycji w przetwórstwo szkła należy jednak rozważyć możliwość zapewnienia odpowiedniej powierzchni, częstotliwości zamówień na produkcję szkła laminowanego oraz koszt technologii wyposażenia.

 

 

2015 12 40 1

Fot. 4. W pełni konwekcyjny Glaston Prolog (fot:. Glaston Corporation 2015)

 

 

Wybór odpowiedniej technologii laminowania

 

Chociaż istnieje wiele technologii w procesie laminowania, w tym różne stopnie automatyzacji i eliminacji nadmiaru siły roboczej, jakość końcowa szkła laminowanego decyduje, która technologia jest najlepsza w długofalowej inwestycji. 

 

Obecnie większość pieców nadal korzysta z technologii laminowania za pomocą promieniowania. Może to być promieniowanie podczerwone długofalowe lub promieniowanie krótkofalowe. Oba rozwiązania są podobne. Sprawność promieniowania zależy w dużej mierze od rodzaju szkła, jakie jest poddawane obróbce, na przykład Low-E lub szkło lakierowane. W czasie emisji promieniowania w piecu szkło Low-E (niskoemisyjne) odbija znaczną część promieniowania, co powoduje, że temperatura otoczenia w piecu wzrośnie. To z kolei doprowadza do przedwczesnego uszczelniania się warstwowych krawędzi laminatu z powodu zbyt wysokich temperatur na brzegach tafli. W rezultacie występuje prawdopodobieństwo problemów z jakością laminatu, jak np. wzrost ilości pęcherzyków powietrza.

 

Od czasu, jak spopularyzowały się różne rodzaje szkła, został opracowany nowy system ogrzewania do laminowania w piecach pre-press. Rozwiązanie to jest zapożyczone z technologii hartowania szkła płaskiego, gdzie było używane przez dziesięciolecia, z powodzeniem przetwarzając różne rodzaje szkieł powlekanych. Technologia ta, zwana jest ogrzewaniem konwekcyjnym. Ponadto w procesie laminowania technologia ogrzewania konwekcyjnego może być z powodzeniem stosowana przy laminatcie czystym, Low-E lub malowaniu szkła laminowanego.

 

Glaston Prolog™ jest jedynym systemem, który wykorzystuje w pełni piec do ogrzewania konwekcyjnego tafli szkła. Technologia ta jest oparta na zoptymalizowanym rozprzestrzenianiu się ciepła, co zapewnia odpowiednią równowagę cieplną potrzebną do laminowania. Dodatkowo Glaston Prolog™ zapewnia szybkie zwiększenie przepustowości i wysoką elastyczność przy stosowaniu różnych trybów pracy.

 

 

2015 12 40 2

 

 

Przyszłość laminacji

 

Laminowanie wykorzystywane jest w różnych obszarach zastosowań. Nie tylko szkło może być laminowane, ale też sklejka, również plastik, nanomateriały i wiele innych materiałów, które trafią na deskę kreślarską. 

 

W najbliższym czasie wzrost zainteresowania laminowaniem będzie oparty na rosnących wymaganiach architektów i klientów, oczekujących coraz bardziej dekoracyjnych i złożonych budynków. Laminowanie sprawi, że stanie się to łatwe do osiągnięcia.

 

Zwłaszcza wschodzące rynki, muszą szybko wprowadzić odpowiednie regulacje, by pozostałe kraje rozwijały się cały czas. UE nie pozwoli, by którykolwiek z jej członków działał w budownictwie według starych metod. Wschodzące rynki muszą się spieszyć, aby dogonić i utrzymać tendencję w nowoczesnym budownictwie oraz zmieniać oblicze swoich miast. A do tego potrzebny jest nowoczesny sprzęt.

 

Szkło laminowane zapewnia niekwestionowane korzyści: jest bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe i oferuje elastyczność w projektowaniu. Co więcej, jest to dobry kierunek ku podniesieniu wartości produktu dla przetwórców szkła i użytkowników końcowych. Wszystko to jednak oznacza, że bez względu na to, jaką branżę przemysłu szklarskiego reprezentujesz, przygotuj się do wprowadzenia nowych przepisów, a jednocześnie pamiętaj, że szkło laminowane ma wiele do zaoferowania.

 

 

Jussi Niemioja

Glaston

 

 

Przedstawicielem firmy GLASTON w Polsce jest

 

2015 12 40 3

 

MC DIAM Sp. z o.o.
PL 02-668 Warszawa, Al. Lotników 12
tel.: +48 609 685 877, +48 693 451 606
www.mcdiam.com.pl

 

 


Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2015

 

 

 

01 chik
01 chik