Dodatkowe specjalistyczne wskaźniki barw, takie jak skala Gardnera, skala jodowa, skala Hazena (APHA, platynowo-kobaltowa), europejska i amerykańska Pharmacopoeia, dostępne wraz z wszystkimi klasycznymi systemami kolorymetrycznymi znacznie zwiększają zakres zastosowań CM-5.

Funkcjonalność i sposób obsługi zostały zaprojektowane z myślą o zwiększeniu szybkości pomiaru, elastyczności, łatwym przygotowaniu próbki i ustawieniu opcji pomiarów oraz możliwości stosowania zarówno w laboratorium, jak i w kontroli jakości w warunkach produkcji.

Niezwykła funkcjonalność wynika z wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań: automatycznej kalibracji oraz zapisu indywidualnych ustawień i wyników pomiarów bezpośrednio na pendrive USB.

Obsługa spektrofotometru jest łatwa od pierwszej chwili dzięki dużemu kolorowemu ekranowi LCD i automatycznej pomocy w siedmiu językach, wyświetlającej ilustrowane instrukcje ‘krok po kroku’.

Ze wszystkimi swymi zaawansowanymi funkcjami i cechami, niewielki i lekki CM-5 stanowi uniwersalne rozwiązanie pomiarowe dla ogromnej liczby różnorodnych zastosowań.

Prosty i przydatny

Wymagania względem kontroli barwy produktów spożywczych, napojów, dodatków do żywności, leków, kosmetyków i surowców chemicznych są niekiedy trudne do spełnienia z powodu ogromnej różnorodności form próbek: od ciał stałych przez proszki, granulaty, pasty, po ciecze oraz od substancji transparentnych przez mętne, aż po zupełnie nieprzeźroczyste.

Instrument, który ma być zdolny do pomiaru tak bardzo zróżnicowanych materiałów musi być niezwykle elastyczny pod względem wyboru metody pomiaru ale co ważniejsze nie powinien wymagać skomplikowanego przygotowania próbek a jego obsługa powinna być przyjazna dla użytkownika. Ponadto powinien on umożliwiać zarówno zaawansowane pomiary w laboratorium jak i szybką, rutynową kontrolę jakości na linii produkcyjnej.

Nowy stacjonarny spektrofotometr Konica Minolta CM-5 oferuje dokładnie takie połączenie łatwej obsługi i uniwersalności, stanowiąc idealne rozwiązanie dla rozmaitych zastosowań. Lokalizacja portu pomiarowego na wierzchu urządzenia znacznie ułatwia pozycjonowanie próbek ciał stałych, a jednocześnie umożliwia wygodny pomiar proszków, granulatów, past i cieczy w szklanej szalce. Wystarczy rozsunąć obudowę urządzenia, aby otworzyć dużą komorę do pomiaru w transmisji, niezbędną dla próbek przeźroczystych, takich jak ciecze w kuwetach różnej wielkości, folie, a nawet większe tafle.

Instrument może działać zupełnie samodzielnie dzięki rozbudowanemu wewnętrznemu oprogramowaniu w siedmiu językach (angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, japoński i chiński) oraz dużemu, kolorowemu wyświetlaczowi, prezentującemu wyniki w postaci liczb, wykresów lub klasyfikacji dobry/zły.

Dodatkowe nowatorskie funkcje, takie jak automatyczna kalibracja, zapis indywidualnych ustawień i wyników pomiarów bezpośrednio na pendrive USB oraz automatyczna pomoc wyświetlająca ilustrowane instrukcje ‘krok po kroku’ sprawiają, że nawet niedoświadczona osoba jest w stanie bez kłopotu wykonać prawidłowe pomiary.

Szerokie możliwości i wysokie parametry

CM-5 posiada dużą kulę rozpraszającą oświetlenie, przełączaną pułapkę świetlną do pomiaru ze składową lustrzaną włączoną (di:8o) bądź wytłumioną (de:8o) i nowo opracowany monochromator z rozdzielczością widmową 10 nm w zakresie 360-740 nm. Jak w większości instrumentów Konica Minolta zastosowano ksenonową lampę błyskową o długiej żywotności i wysokiej energii zapewniającej wysoką dokładność nawet dla ciemnych próbek.

Przy pomiarach w odbiciu dostępne są trzy wymienne przesłony o średnicy 30, 8 i 3 mm. Szklana szalka Petriego ustawiana na górnym otworze pomiarowym pozwala na pomiar nieprzeźroczystych cieczy i past oraz granulatów i proszków.

Duża komora pomiaru w transmisji o geometrii 0:180 umożliwia pomiar przeźroczystych ciał stałych takich jak folie a nawet tafle szkła o nieograniczonych wymiarach i grubości do 60 mm.

Ciecze mogą być mierzone w szklanych lub plastikowych kuwetach o długości drogi optycznej dostosowanej do pochłaniania światła przez próbkę. Opcjonalny adapter pozwala na stosowanie standardowych kuwet o szerokości 12,5 mm, szeroko stosowanych w laboratoriach.

Poza klasycznymi systemami kolorymetrycznymi CM-5 wyposażony jest w dodatkowe specyficzne przemysłowe skale barw, takie jak Gardner, Hazen (APHA, skala platynowo-kobaltowa), skala jodowa, europejska i amerykańska Pharmacopoeia.

Jeśli kilku użytkowników musi wykonywać pomiary z różnymi ustawieniami na jednym instrumencie, istnieje możliwość zapisu indywidualnych ustawień CM-5 oraz wyników pomiarów na osobnych pendrive USB. Do spektrofotometru można bezpośrednio podłączyć zewnętrzną drukarkę szeregową, a za pomocą kabla USB można połączyć urządzenie z komputerem i przyjaznym oprogramowaniem SpectraMagic NX, znacznie rozszerzającym możliwości analizy danych.

Nowoczesny i zaawansowany, a jednocześnie niewielki i funkcjonalny CM-5 stanowi niespotykanie uniwersalne rozwiązanie pomiarowe dla szerokiej gamy różnorodnych zastosowań, zarówno w laboratorium badawczym jak i na linii produkcyjnej.

Konica Minolta Sensing nieustannie pracuje nad rozwojem precyzyjnych technologii pomiarowych aby oferować zastosowania i rozwiązania spełniające potrzeby użytkowników, dzięki czemu jej urządzenia zasługują na określenie ‘essential’ czyli niezbędne do pracy.

 Image

Uniwersalny spektrofotometr CM-5

 

 Image

Pomiar cieczy w transmisji

 

 Image

Pomiar barwy pasty w odbiciu

 

 Image

Pomiar transmisji ciał stałych 

 

       

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.