W systemach kontroli dostępu oprócz zamków elektromotorycznych stosowane są również elektroniczne oraz mechatroniczne wkładki bębenkowe. Montaż takich urządzeń jest szybki, a przede wszystkim nie wymaga stosowania okablowania, co pozwala zamontować wkładkę zarówno w nowych, jak i używanych wcześniej drzwiach. Dodatkowo wkładki elektroniczne i mechatroniczne współpracują z innymi urządzeniami kontroli dostępu oraz oferują wysoki poziom zabezpieczeń antywłamaniowych. Jednym z czołowych producentów wkładek bębenkowych oraz urządzeń kontroli dostępu jest włoska firma ISEO, której generalnym i autoryzowanym dystrybutorem na terenie Polski jest firma NOVET.

 

 

2016 10 38 1

Mechatroniczna wkładka bębenkowa F9000

 

 

Norma PN-EN 15684:2013-04

 

Właściwości wkładek mechatronicznych definiuje norma PN-EN 15684:2013-04 Okucia budowlane. Wkładki bębenkowe mechatroniczne. Wymagania i metody badań. Zgodnie z jej wymogami wkładki mechatroniczne są badane pod kątem takich właściwości, jak: trwałość, odporność na korozję, wiercenie, atak przecinakiem, atak przez ukręcenie, wyrwanie, uderzenia, wibracje, zwiększone napięcie itd.

 

Zastosowanie 

 

Mechatroniczne i elektroniczne wkładki bębenkowe znajdują zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej (np. banki, urzędy, biura), zakładach przemysłowych oraz budownictwie mieszkaniowym (np. w apartamentowcach). Dodatkowo niektóre wkładki mechatroniczne, takie jak np. F9000 są kompatybilne z wkładkami mechanicznymi działającymi w ramach systemów klucza (np. CSF). Pozwala to na tworzenie wielu kombinacji o zróżnicowanym poziomie zabezpieczenia. Co ważne źródło zasilania wkładki F9000 znajduje się w kluczu. Brak baterii wewnątrz wkładki zapewnia maksymalną niezawodność w każdych warunkach instalacji.

 

Z kolei w przypadku wkładek elektronicznych, jak np. Libra Smart, poziom naładowania baterii można na bieżąco sprawdzać poprzez dedykowaną aplikację Argo, która automatycznie wyświetla ostrzeżenia w przypadku wyczerpywania się baterii.

 

 

2016 10 38 2

Klucz do wkładki F9000

 

 

Zabezpieczenia i właściwości wkładek

 

W przypadku wkładek stosowanych w systemach kontroli dostępu zabezpieczenia związane są nie tylko z budową mechaniczną, ale także z zastosowaną technologią transmisji danych oraz sposobem ich kodowania.

 

Mechatroniczna wkładka F9000 została wyposażona w sześć stalowych kołków i posiada zabezpieczenie przed wyłamaniem oraz otwarciem metodą lockpickingu. Co istotne, przeznaczony do zastosowania z wkładką klucz jest niemożliwy do skopiowania i można go błyskawicznie dezaktywować w przypadku zgubienia lub kradzieży.

 

 

2016 10 38 3

Elektroniczna wkładka bębenkowa Libra Smart

 

 

Z kolei elektroniczna wkładka bębenkowa Libra Smart w wersji Heavy Duty oferuje klasy zabezpieczeń IP66, IP67, IP69 co oznacza, że można ją bez obaw stosować na zewnątrz budynków. Ponadto wkładka posiada zabezpieczenie przeciwprzewierceniowe w korpusie i w bębenku, zabezpieczenie przed wyrwaniem oraz programowane punkty złamania, a jej mechanizm i silniczek chronione są zarówno mechanicznie, jak i elektronicznie.

 

Wszystkie dane przesyłane z urządzeń mobilnych z aplikacją Argo lub dedykowanych kart zbliżeniowych do wkładki, są szyfrowane przy użyciu bezpiecznego, 128-bitowego klucza AES oraz zapisywane w pamięci wkładki. Wyklucza to możliwość uzyskania do nich dostępu metodą ataku kryptologicznego czy poprzez zastosowanie algorytmu siłowego. Prawami dostępu zapisanymi w pamięci wkładki mogą zarządzać jedynie adminstratorzy posiadający kartę MASTER. Dodatkowo administratorzy mogą ustawiać tryb biurowy, zapewniając tym samym swobodny dostęp do pomieszczenia. Z kolei w przypadku zagubienia lub kradzieży karty MASTER, mogą ją błyskawicznie dezaktywować.

 

 

2016 10 38 4

Otwieranie drzwi z wkładką Libra Smart za pomocą karty zbliżeniowej

 

 

Akcesoria 

 

Akcesoria do wkładki mechatronicznej F9000 obejmują: klucz programujący, klucz użytkownika, baterię litową oraz programator do zarządzania systemem. Z kolei do elektronicznej wkładki Libra Smart przeznaczona jest osłona na gałkę PREMIUM, adapter do gałki mechanicznej PREMIUM, gałka mechaniczna STANDARD, bateria oraz przyrząd do montażu/demontażu osłony na gałkę. 

 

 

NOVET

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2016

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.