Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Szkło w budownictwie – nowe wymagania spełni tylko nowoczesny park maszynowy
Data dodania: 12.01.17

Choć zamówienia z branży budowlanej kojarzą się z dużymi przetargami i wolumenami zamówień, dla branży obróbki szkła są to coraz częściej skomplikowane i wymagające, niskoseryjne elementy. Poszukiwanie ciekawych rozwiązań architektonicznych, chęć wyróżnienia się deweloperów z ofertą nowych obiektów, jest zachętą do stosowania szkła. Jednak, aby sprostać takim zamówieniom, nie wystarczy dziś rzemieślniczy park maszynowy.

 

 

Szkło w branży budowlanej jest niemal na każdym etapie budowy: od konstrukcji, przez wykończenie wnętrz, aż po ich wyposażenie. To, co łączy producentów wyrobów szklarskich dla budownictwa, to konieczność sprostania kilku kluczowym parametrom: jakości obróbki, elastyczności produkcji, czasowi realizacji, powtarzalności, ale też bezpieczeństwu wyrobu i oczywiście kosztowi produkcji. To główne czynniki decydujące o możliwości przebicia się z ofertą na rynku i praktycznie żaden z nich nie może zostać spełniony bez odpowiedniego parku maszynowego, który staje się kluczem do sukcesu.

 

 

Duże formaty

 

Wymóg zamawiającego z branży budowlanej coraz większych formatów szkła przekreśla stosowanie zwykłych stołów do rozkroju. Nie tylko ze względu na wielkość stołów roboczych, ale także logistykę związaną z bezpiecznym załadowaniem formatek czy ich obracaniem.

 

GENIUS CT-A - stół do cięcia prostoliniowego i profilowego monolitycznych arkuszy szkła, oferowany jest na polskim rynku przez firmę MEKANIKA, generalnego przedstawiciela INTERMAC. Jest on wyposażony w trzy, sterowane numeryczne osie, oferujące szerokie spektrum możliwości obróbczych: zarówno proste cięcia, wykonywane na arkuszach szkła budowlanego, laminowanego, jak i skomplikowane wycinanie kształtów krzywoliniowych.

 

Rozmiary robocze stołu CT-A wynoszą aż 3710x2750 mm. Manipulowanie, nawet bardzo dużymi arkuszami szkła ułatwia konstrukcja stołu roboczego, pokrytego matą o niskim współczynniku tarcia oraz z perforacją doprowadzającą powietrze. Przyjmujący zlecenia na obróbkę płyt szklanych o dużych formatach docenią także opcję uchylenia stołu, ułatwiający operatorowi obserwację, ale także zwiększający ergonomię pracy i redukujący miejsce zajmowane przez gniazdo produkcyjne w zakładzie.

 

 

2017 1 40 1

Fot. 1. C-TA (fot. MEKANIKA)

 

 

Do możliwości obróbki dużych płyt dostosowany jest także system załadunku i rozładunku oparty na czterech stopkach. Ponadto stopka wyrównująca (4+1) pokryta jest gumą odporną na uszkodzenia, kontrolowaną automatycznie przez elektro-pneumatyczny układ połączony z mechanizmem do nachylania stołu. Stopka ta pełni podwójną funkcję: wspiera arkusze w trakcie załadunku i wyładunku oraz działa jako mechaniczny zespół wyrównujący.

 

Należy również podkreślić ważną funkcję, jaką pełni laser odczytujący pozycję arkusza na stole, przekazując precyzyjnie parametry do zespołu tnącego. Optyczne wyrównywanie arkusza pozwala na jego wyzerowanie bez udziału pozycjonerów, dzięki czemu skrócony zostaje czas przestoju i zapewniona jest maksymalna precyzja przy pozycjonowaniu arkusza. Przy cięciu szyb laminowanych stosuje się optyczne wyrównywanie z podwójnym punktem zerowym.

 

 

A może w pionie?

 

Obróbka dużych płyt przy jednocześnie ograniczonej powierzchni zakładu produkcyjnego kieruje zainteresowanie polskich firm na pionowe centra obróbcze, takie jak Vertmax, tym bardziej, że jest to maszyna, która zastępuje nie tylko stół do rozkroju, ale także frezarkę czy wiertarkę. Ponadto Vertmax ma również opcję szlifowania oraz polerowania – wbudowana szlifierka krawędziowa jest bardzo precyzyjna i tnie co do milimetra. 

 

To jest największa zaleta Vertmax: w jednej maszynie zawarte są funkcje szlifowania i frezowania. Na ogół do tych zadań wymagane są dwa oddzielne urządzenia. Możliwość wykonania tych najbardziej pożądanych zadań obróbczych na jednej maszynie, bez konieczności straty czasu i ryzyka uszkodzenia płyty podczas transportu na kolejne gniazdo produkcyjne, to niewątpliwa zaleta i znaczna optymalizacja kosztów produkcji, ograniczenie czasu wykonania zadania do minimum i to bez najmniejszego kompromisu w zakresie jakości.

 

 

2017 1 41 1

Fot. 2. System pełnej konwekcji w urządzeniach MAPPI zapewnia poprawę jakości hartowanego produktu w zakresie: zniekształceń optycznych, odkształceń szkła płaskiego, defektu powierzchni (fot. MEKANIKA)

 

 

Szkło bezpieczne

 

Duży format szkła w budownictwie stosowanego często na elewacjach, ale też w konstrukcjach schodów, ścian działowych i to w obiektach wielkopowierzchniowych, odwiedzanych przez tysiące osób, podnosi wymogi bezpieczeństwa. Stąd wzrosła popularność szkła laminowanego i hartowanego i przenosi się ona do nowych sektorów, np. w produkcji stolarki okiennej czy mebli łazienkowych.

 

Wymóg hartowania szkła przy niskim zużyciu energii spełnia nowoczesny piec ACS ECO CONVECTION włoskiej firmy MAPPI. Jest to duży piec o wymiarach 245x420, który może być dopasowany do potrzeb firmy, w tym również zintegrowany z funkcjonującymi już w zakładzie maszynami, takimi jak linia rozkroju i zespalania szkła.

 

System pełnej konwekcji, opatentowany przez firmę MAPPI, pozwala na hartowanie każdego dostępnego na rynku rodzaju szkła powlekanego, w tym także najnowszych generacji Low E o emisyjności 0,01. Oznacza on również dopuszczenie jeszcze większych tafli szkła, niż było to dotychczas możliwe. 

 

System pełnej konwekcji w urządzeniach MAPPI zapewnia poprawę jakości hartowanego produktu w zakresie: zniekształceń optycznych, odkształceń szkła płaskiego, defektu powierzchni. Jest to szczególne ważne, by spełnić wymagania rynku stolarki budowlanej.

 

W przypadku ciągłego cyklu produkcji i przy użyciu systemu konwekcyjnego, możena zmniejszyć maksymalny limit zniekształceń optycznych do 0,1%.

 

 

2017 1 41 2

Fot. 3. Promax jest innowacyjnym pionowym centrum obróbczym do zatępiania i szlifowania oraz szlifowania z polerowaniem, który poradzi sobie z obróbką delikatnego szkła budowlanego typu low-E (fot. MEKANIKA)

 

(...)

 

 

Niska emisja

 

Wymóg stosowania szkieł niskoemisyjnych dotyczy coraz szerszej gamy produktów na rynku. Wiadomo jednak, że szkło z powłokami low-E jest wyjątkowo delikatne i wymaga specjalnego traktowania podczas obróbki, aby uniknąć strat materiałowych i uszkodzenia tafli. Promax jest innowacyjnym, pionowym centrum obróbczym do zatępiania i szlifowania oraz szlifowania z polerowaniem. Dzięki systemowi napędu opartemu na tylnych uchwytach podciśnieniowych, tafla szkła nigdy nie jest dotykana z wierzchniej strony, co jest szczególnie korzystne w przypadku obróbki delikatnego szkła takiego, jakim jest szkło z powłokami low-E. Maszyna wyróżnia się elastycznością, dzięki wykorzystywaniu funkcji automatycznego rozpoznawania kształtów, obok zwykłych funkcji ręcznego wprowadzania rozmiarów iCaD. Wysoką produktywność zapewnia podwójne wrzeciono. Promax wyposażona jest w 10 osi z kompletnymi funkcjami zatępiania i szlifowania z polerowaniem. Specjalne wrzeciono pływające gwarantuje możliwość perfekcyjnego polerowania także na wielkowymiarowych taflach szkła. Maszynę można integrować z wiertarką Drillmax i myjką Superinox, w celu stworzenia zautomatyzowanych linii o wysokiej produktywności do szlifowania, frezowania i mycia. Maszyna dostępna jest w wysokości 2600 mm i w spersonalizowanych długościach użytkowych.

 

 

Frezowanie, grawerowanie czy obróbka krzywoliniowa

 

Niezwykle cenione w elastycznej obróbce szkła budowlanego są wieloosiowe centra obróbcze, pozwalające na szybkie zmiany narzędzi i bardzo precyzyjną ich współpracę z systemami do projektowania komputerowego. Pojawiające się trendy, typu grawerowanie powierzchni szkła, sprawia, że firmy chętnie sięgają po ofertę serii maszyn Master. Już model 23 z opcjonalną czwartą osią jest w stanie spełnić ten wymóg, o czym przekonała się np. firma BUDOMAT. W ofercie produkcyjnej tej firmy znajdują się między innymi: balustrady szklane, drzwi szklane, kabiny prysznicowe i szkło kominkowe. To właśnie na tego typu wyrobach klienci życzą sobie wykonania eleganckich grawerów, np. powtarzających wzór z tapety czy innych elementów wyposażenia wnętrz.

 

Obróbka z pomocą centrum obróbczego Master 23 jest zdecydowanie szybsza niż praca ręczna, nawet, jeśli mówimy tylko o docinaniu czy formatowaniu arkuszy. W zakresie obróbki krawędzi, frezowania czy grawerowania mówimy natomiast o nieporównywalnie większej, cyfrowej precyzji. Magazynek narzędzi wyposażony jest w bogate zasoby narzędzi polerskich i diamentowych. Wspiera je wewnętrzny system chłodzenia wodą, która kierowana jest prosto do środka narzędzia, ze zwiększoną szybkością przepływu w celu lepszego chłodzenia.

 

Szybkość działania maszyny to także pochodna szybkości wymiany narzędzi obróbczych Zmiana narzędzia następuje automatycznie zgodnie z zadaniem obróbczym wprowadzonym do komputera i nie wymaga postoju

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 01/2017  

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec