Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Bussetti szlifuje narożniki na okrągło
Data dodania: 30.05.17

O maszynie Busetti można potocznie powiedzieć, że jest to krawędziarka albo szlifierka, ale tak naprawdę to bardzo wszechstronne centrum obróbcze sterowane numerycznie, które potrafi z niezwykłą precyzją zaoblić czy zafrezować nawet najbardziej skomplikowane kształty wąskich krawędzi. 

 

 

2017 5 50 1

 

 

Restrykcyjne normy dotyczące bezpieczeństwa sprawiają, że obróbka krawędzi szkła nie jest tylko zabiegiem estetycznym, ale wymogiem koniecznym. Dotyczy to w szczególności szkła stosowanego w meblarstwie czy budownictwie. Dzięki maszynie Bussetti F12 obróbka krawędzi nawet wielkogabarytowych tafli szkła odbywa się w pełni automatycznie.

 

Seria F, wprowadzona przez włoskiego lidera na rynku maszyn do obróbki szkła – firmę INTERMAC – doczekała się modelu 12, który także w Polsce jest już z powodzeniem testowany.

 

 

Budowa modułowa

 

Nie ważne czy to płaska krawędź czy profil – Busetti z serii F poradzi sobie z taflami o różnej grubości: od 13 do nawet 50 mm. Model o numerze 12 to profesjonalna i przemysłowa maszyna o najbardziej zaawansowanych możliwościach, ale INTERMAC pomyślał także o mniejszych zakładach. Poprzez modularną budowę i opcję rozbudowywania urządzenia o kolejne moduły wraz z rozwojem możliwości i potrzeb zakładu sprawia, że nawet podstawowy model Busetti pozwala w przyszłości realizować najbardziej zaawansowaną obróbkę.

 

Największy model Busetti F12 został zaprojektowany z funkcją dwustronnej, symetrycznej obróbki, dzięki czemu nie wymaga wielokrotnego obracania elementu na stole roboczym podczas obróbki. Dodatkowo można go doposażyć w automatyczny system obracania formatki, co czyni pracę bezpieczniejszą dla pracowników i gwarantuje doskonałą jakość produktu. Docenią to szczególnie firmy oferujące szkło budowlane fasadowe czy przeszklenia działowe, ale także duże tafle do wyposażeniu wnętrz, stolarki czy meblarstwa.

 

 

2017 5 50 2

 

 

Wyłącznym przedstawicielem w Polsce firmy INTERMAC, produkującej maszyny Busettii, jest MEKANIKA, która zajmuje się inwestycjami komplesowo: od doradztwa, poprzez dostawę maszyny, jej uruchomienie, po serwis gwarancyjny. Jej przedstawiciel, Paweł Szczepanik, potwierdza, że zainteresowanie krawędziarkami z możliwością szlifowania narożników na okrągło jest bardzo duże, a trendy na rynku szkła wskazują, że to właśnie możliwość obróbki dużych formatów będzie kartą przetargową w walce o klienta. Busetti serii F doskonale radzi sobie z dużymi formatami dzięki masywnej konstrukcji i przemyślanym rozwiązaniom logistycznym.

 

– Model Busetti F12 jest największy pod względem gabarytów i ciężaru, co gwarantuje stabilność i całkowitą redukcję wibracji podczas obróbki – mówi Paweł Szczepanik. – Na jakość obróbki przekłada się również sposób prowadzenia szkła. W przypadku Busetti są to cztery pasy napędzane przez cztery bezszczotkowe silniki. W trakcie obróbki, specjalny system czyszczenia gwarantuje, że żaden odprysk nie trafi do strefy transportowej, co mogłoby uszkodzić czy zarysować taflę.

 

 

2017 5 50 3

 

 

W celu zapewnienia prawidłowego trzymania tafli szkła, linia elementów zaciskowych jest umieszczona powyżej taśmy. System ten oferuje doskonałą przyczepność do arkusza, dzięki dużej powierzchni styku i umożliwia łatwą i szybką wymianę zużytych części. W ten sposób likwiduje się ryzyko zatrzymania maszyny, które występuje w innych modelach maszyn dostępnych na rynku, wyposażonych w łożyska napędzające pasy.

 

Do obróbki bardzo dużych i masywnych arkuszy szkła, np. warstwowego, istnieje możliwość zamontowania dodatkowych (pozycjonowane ręcznie lub automatycznie) wsporników, które stabilizują formatkę, zapobiegając jej wygięciu podczas obróbki.

 

 

Cyfrowo, czyli bezbłędnie

 

O tym, że obróbka numeryczna (w połączeniu z masywną i stabilną budową maszyny i opatentowanymi systemami transportu) zapewnia doskonałą jakość i precyzję obróbki nie trzeba tłumaczyć. Jest to pewność eliminacji najmniejszych błędów i gwarancja powtarzalności oraz zachowania ustalonych wymiarów końcowych produktu.

 

Zanim jednak formatka trafi do maszyny, jeszcze przed dotknięciem krawędzi przez frez czy tarczę polerską, cały proces planowania, projektowania i symulacji obróbki odbywa się na ekranie komputera. Nowoczesne oprogramowanie typu CAD to łącznik między operatorem, a sterowanymi osiami obróbczymi. Pozwala nie tylko wprowadzić dokładne wymiary i parametry, wybrać gotowe szablony obróbki krawędzi lub wprowadzić własne, ale daje wiele narzędzi do zarządzania maszyną. Z pulpitu sterowniczego dowiemy się o czasach pracy maszyny, wydajności, o najczęściej wykorzystywanych narzędziach czy zużyciach części zamiennych.

 

Wszystkie dane prezentowane są za pomocą nowoczesnej grafiki na kolorowym wyświetlaczu. Jeśli chcemy jeszcze pełniej wykorzystać możliwości cyfrowego przetwarzania danych przez wydajny system operacyjny komputera współpracującego z maszyną Busetti, możemy wzbogacić ją o czytnik kodów kreskowych. Z naklejki z kodem umieszczonym na tafli szkła prosto z czytnika do maszyny trafią dane o zadaniach obróbczych, powiązaniu produktu z klientem czy zamówieniem oraz terminem realizacji.

 

Co więcej, „inteligencja” maszyny obejmuje również funkcje kontrolne. Jeśli na maszynie zostanie umieszczony element niezgodny z zadanymi parametrami obróbczymi, maszyna wykryje ten błąd i poinformuje operatora np. o zbyt dużym formacie płyty, umożliwiając mu korektę błędu. Pozwala na to opcjonalny, opatentowany przez INTERMAC, system Quik Set do weryfikacji wymiarów formatek.

 

 

2017 5 50 4

 

 

Marek Krynar z firmy AMK już przetestował w swoim zakładzie możliwości Busetti i zapewnia, że jakość obróbki oferowana przez maszynę jest w pełni adekwatna do jej ceny.

 

– Nie wykorzystujemy jeszcze w pełni szerokiego wachlarza możliwości tej maszyny, ale już sam standardowy szlif trapezowy wykańczający krawędzie na wysoki połysk robi świetne wrażenie – mówi właściciel firmy AMK. – Dzięki pełnej automatyzacji tej maszyny sprawdzamy kolejne możliwości, kolejne opcje i podwyższamy poprzeczkę i zakres naszej oferty, bijąc kolejne rekordy.

 

 

 

MEKANIKA

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 05/2017


 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik