Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Super Spacer® w wymarzonym projekcie „The Opus”
Data dodania: 11.01.18

„The building that never sleeps“ – tak nazywa wieżowiec „The Opus“ organizator projektu Omniyat. Imponująca gra form pulsującej powłoki obiektu posunięta jest do granic możliwości technologicznych. To rozwiązanie świadczy o właściwym wykonaniu swoich zadań przez konstruktorów. Również ramki Super Spacer® TriSealTM firmy Edgetech znalazły zastosowanie w tej ogromnej, trójwymiarowej układance w centrum Dubaju. 

 

 

2017 12 16 1

Około 6000 m2 giętego, przyciemnionego szkła nadaje budynkowi „The Opus” w Dubaju wyjątkową formę [fot.: ©Zaha Hadid Architects]

 

 

Wizja Zaha Hadid: unoszący się sześcian, wydrążony od środka

 

Nie budujemy żadnych miłych, malutkich budynków – powiedziała Hadid brytyjskiemu „Guardian” w roku 2013, mając na myśli banalne, prostokątne obiekty. Dla „The Opus” znajdującego się na najbardziej zwracającym uwagę na świecie, architektonicznym polu popisu w Burj Distrikt, Zaha Hadid miała wizję bryły sześcianu, 21-piętrowego budynku, który będzie wydrążony od środka i pozornie unosi się ponad parterem.

 

I rzeczywiście, tak jak kostka lodu, która właśnie topnieje w gorącym słońcu pustyni, „The Opus” pozwala na niezakłócone spojrzenie na zapierającą dech architekturę otoczenia również z wnętrza budynku: na Dubai Water Canal, na nowy budynek opery czy też Burj Khalifa i Dubai Mall. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w roku 2012 i w październiku 2017 zakończone zostały ostanie prace przy zewnętrznej powłoce budynku. Wnętrze będzie mieściło 5-gwiazdkowy hotel, restauracje, pomieszczenia biurowe i luksusowe apartamenty.

 

 

„The Void“ (Pustka): inżynieryjne osiągnięcie na najwyższym poziomie

 

Po tym, jak w roku 2007 Zaha Hadid przedstawiła spektakularny projekt „Dream Tower”, od razu znalazł się on na liście dziesięciu najbardziej interesujących projektów przemysłu.

 

Daniel Zhang, Edgetech/Quanex Sales Manager na teren Chin, tak określa fascynację architektów i budujących fasady:

 

– „The Opus” był projektem black-box. Nikt na początku nie mógł powiedzieć, w jaki sposób naturalna, szklana fasada może zostać przedstawiona zgodnie z wyobrażeniem Hadid na 6000 m2 całkowicie płynącej powierzchni. Budynek, tak jak obecnie został on wykonany, jest skoncentrowanym osiągnięciem inżynieryjnym na najwyższym poziomie. Każde z 4544 elementów szklanych dla oszklonej na ciemnoniebiesko, pustej przestrzeni jest częścią wykonaną indywidualnie. Przeważająca większość z nich to dodatkowo gięte, podwójne szyby izolacyjne o nieregularnych formach. W naszej dziedzinie ramek dystansowych oznacza to, że nie będzie miała zastosowania automatyczna produkcja. Podobnie, jak zastosowanie sztywnej ramki dystansowej, która nie może być zgięta bez załamań, a już w żadnym wypadku dowolnie formowana. Wyłącznie elastyczna ramka dystansowa mogła spełnić wymagania w odniesieniu do szczelności i optyki. Szczególnie w gorących strefach klimatycznych ciepła ramka musi przez dziesiątki lat wykazać się najwyższą wydajnością, aby hermetycznie uszczelnić przestrzeń pomiędzy szybami. Ze względu na zmienne warunki termiczne między gorącym promieniowaniem światła słonecznego i obszarami zacienionymi, na połączenie krawędzi działają stale znaczne siły mechaniczne spowodowane odkształcaniem szkła.

 

 

(...)

Podczas dnia fasada odbija niebo, słońce, wodę i futurystyczną architekturę. Natomiast nocą pusta przestrzeń („The Void”), oświetlona spektakularnymi instalacjami LED, ma na celu połączenie budynku z pulsującą metropolią. W tym celu w każdym z paneli szklanych zainstalowano indywidualnie sterowane diody LED. Przezroczyste fasady obu prostokątnych wież o konstrukcji żelbetowej pokryte są podwójnymi szybami izolacyjnymi z powłoką chroniącą przed promieniowaniem UV oraz nadrukiem punktów o różnej wielkości. Nadają one tej fasadzie z jednej strony niepowtarzalną witalność, z drugiej strony odbijają światło i redukują nasłonecznienie oraz rażące oddziaływanie światła.

 

 

2017 12 17 1

 

2017 12 17 2

 

 

Zespoły z różnych dziedzin specjalizacji, takich jak na przykład firma budowlana fasad Alu Nasa, doradcy z Koltay Facades z Dubaju, Pilkington Glass, producent szyb izolacyjnych Shennanyi i również dostawca ramek dystansowych Super Spacer, firma Edgetech, wniosły ich całkowity know- -how do realizacji „The Void”. Dolne zakończenie pustej przestrzeni jest ograniczone swobodnie ukształtowanym dachem szklanym ponad kilkupiętrowym atrium. Na górnym końcu budynku, na wysokości 71 m, obydwie wieże połączone są gustownie łukowatym i odpornym na trzęsienia ziemi, 38-metrowym pomostem, wykonanym z giętych, podwójnych szyb izolacyjnych oraz giętych, podwójnych ram aluminiowych i stali. Sam ten jeden element budynku waży 1000 ton. Dokładny co do milimetra trójwymiarowy model pierwotnej i wtórnej konstrukcji stalowej, giętych profili aluminiowych, elementów połączeniowych i części szklanych był podstawą dla wszystkich uczestniczących w projekcie dostawców. Ponad 10 000 indywidualnie wygiętych profili aluminiowych zostało dostarczonych z Danii i Holandii, elementy szklane wyprodukowane zostały w trzech fabrykach w Chinach i na końcu cała ta trójwymiarowa układanka musiała zostać dokładnie poskładana na placu budowy.

 

 

Długa droga do perfekcyjnego doboru gatunków szkła

 

Także przed doborem właściwego szkła proces decyzyjny i modelowania był dosyć długi. W przeciwieństwie do płaskich szyb nie istnieją dla szyb giętych podane w przepisach wartości wytrzymałości na ściskanie, rozciąganie i zginanie. Ponieważ wykrzywienie szyby i grubość szkła mają wpływ na wytrzymałość na zginanie, zostały obliczone dla każdego elementu szkła izolacyjnego. Obliczono ponadto obciążenia słonecznym promieniowaniem cieplnym, jak i maksymalną absorpcję energii mogącą spowodować nawet pęknięcie szkła, minimalne promienie gięcia, jak również maksymalne kąty wygięcia. Ponadto struktura oszklenia musiała zapewnić pozostawanie wpływu promieniowania słonecznego poniżej określonej granicy, żeby nie dopuścić do odbicia promieniowanią od szyb, co mogłoby wywołać pęknięcia termiczne na przeciwległej fasadzie szklanej.

 

W efekcie końcowym została zabudowana kombinacja z nieznacznej ilości płaskich i pojedynczo giętych szyb oraz giętych na gorąco i zimno elementów z podwójnych szyb izolacyjnych. Ponieważ w gorącym klimacie panującym w Dubaju obciążenie termiczne dla szkła jest bez porównania większe, aniżeli na umiarkowanych szerokościach geograficznych a do tego ciemne szkła absorbują dużo energii, szkło powinno było być w miarę możliwości hartowane. Proces ten do tego czasu dla giętych elementów szyb izolacyjnych nie był przemysłowo sprawdzony. Szkło chemicznie hartowane, gięte na gorąco, było zbyt drogie. Dlatego producent szkła izolacyjnego Shennanyi opracował technologię specjalnie dla kombinacji gięcia na gorąco i hartowania, w której, w celu podwyższenia wytrzymałości na pęknięcie, elementy szyb izolacyjnych podgrzewane zostają do temperatury 700° i po nadaniu im kształtu zostają hartowane poprzez chłodzenie sprężonym powietrzem nawiewanym dyszami. Elementy izolacyjne dostarczone przez Pilkington Chiny składały się z 8 mm Low-E (powlekanych od wewnątrz), 16 mm odstępu, 6 mm przezroczystego szkła, 1,52 mm kolorowego laminatu PVB i ponownie 6 mm przezroczystego szkła. Aby zaoszczędzić wydatki zredukowano ilość elementów giętych na gorąco do minimum i zastosowano – jak dalece to było możliwe – hartowane szkło izolacyjne gięte na zimno i tym samym możliwe do wykonania w sposób ekonomiczny.

 

 

 

 Johannes von Wenserski
Edgetech Europe GmbH
www.superspacer.com

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2017

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik