Wentylacja jest konieczna

Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza wpływa na stan techniczny budynku. Augustyn Zioło, technolog firmy Stolbud Włoszczowa, wyjaśnia: - Para wodna powstająca w procesie spalania gazu jak i podczas prania, suszenia, gotowania czy podlewania roślin, koniecznie musi być usuwana na zewnątrz. W przeciwnym razie zawartość wilgoci w powietrzu ulega zwiększeniu, co powoduje m.in. kondensację pary wodnej i wydzielanie się skroplin na powierzchni szyb. W efekcie nastąpić może rozwój pleśni, która potrafi poważnie uszkodzić konstrukcję budynku i zniszczyć wyposażenie domu Następstwem braku prawidłowej wentylacji pomieszczeń jest również nieprzyjemny zapach. Niedobór świeżego powietrza w mieszkaniu można jednak łatwo zniwelować montując okna firmy Stolbud Włoszczowa wyposażone w nawiewniki.

Brak właściwej wentylacji może również niekorzystnie wpłynąć na jakość powietrza.

- Zużyte powietrze zawiera szereg zanieczyszczeń, między innymi dwutlenek węgla. Powstaje on zarówno w wyniku oddychania, palenia papierosów jak i spalania gazu – mówi Augustyn Zioło.

Nawiewniki dostosowane do różnych wymagań

Główną funkcją nawiewników stosowanych w oknach Stolbud Włoszczowa jest zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza do budynków. Ze względu na sposób działania wyróżnia się trzy rodzaje nawiewników: higrosterowane, ciśnieniowe i sterowane ręcznie.

- Zasada działania nawiewników higrosterowanych polega na przepływie powietrza w zależności od wartości wilgotności względnej wewnątrz pomieszczenia. Czujnikiem sterującym jest zamontowana wewnątrz taśma poliamidowa, która pod wpływem zmian wilgotności zmienia swą długość i powoduje mniejsze bądź większe otwarcie przepustnicy, a tym samym doprowadzenie większego bądź mniejszego strumienia powietrza do pomieszczenia – tłumaczy Augustyn Zioło.

Podobny mechanizm działania mają ciśnieniowe nawiewniki powietrza. Regulowane są samoczynnie i do ustalenia właściwego przepływu powietrza wykorzystują różnicę ciśnień na zewnątrz i wewnątrz budynku. Można jednak ręcznie ustawić dla nich blokadę ograniczając strumień powietrza do minimum.

Nawiewniki sterowane ręcznie stosowane są przeważnie w pomieszczeniach, gdzie przepisy ograniczają użycie nawiewników automatycznych.

Image

- W przypadku doprowadzenia powietrza do pomieszczeń mieszkalnych z urządzeniami gazowymi takimi jak piece, termy czy podgrzewacze, zastosować można wyłącznie nawiewniki sterowane manualnie. Użytkownik ręcznie zmienia położenie przepustnicy regulując stopień otwarcia nawiewnika i sam decyduje o ilości dostarczanego powietrza – wyjaśnia technolog firmy Stolbud.

Najbardziej efektywna metoda wietrzenia pomieszczeń polega na pełnym otwarciu okien na 15-20 minut. Dla mieszkańców jest to jednak kłopotliwe rozwiązanie, gdyż warunki atmosferyczne nie zawsze na nie pozwalają. Dlatego też już na etapie projektowania domu warto przemyśleć kwestię wentylacji pomieszczeń przy pomocy okien wyposażonych w nawiewniki. Bez względu na rodzaj tworzywa z jakiego ma być wykonana stolarka okienna, nawiewniki pozwolą nam cieszyć się stałym dopływem świeżego powietrza.

więcej informacji: www.stolbud.pl

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.