Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 08 okladka1

Świat Szkła 8/2022

User Menu

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Szeroki świat możliwości szklanego druku
Data dodania: 15.03.18

Prosty, ekonomiczny, elastyczny i solidny druk ze szkła to szybko rozwijająca się dziedzina, która rozszerza możliwości biznesowe.

 

Drukowanie szkła jest usługą o wysokiej wartości dodanej, która może zwiększyć marże na sprzedaży szkła, szczególnie w przypadku szkła niestandardowego.

 

Dla architektów i projektantów oferuje najwyższą swobodę projektowania i wartość funkcjonalną, umożliwiając włączenie do swoich projektów elementów wysoce kreatywnych, przy jednoczesnym spełnieniu różnorodnych praktycznych wymagań. 

 

 

Zróżnicowane aplikacje

 

Drukowanie szkła od dawna odgrywa kluczową rolę w tworzeniu szerokiej gamy estetycznych i funkcjonalnych projektów architektonicznych i przemysłowych.

 

W przypadku budynków zastosowania druku na szkle sięgają od pełnych fasad budynków, po wewnętrzne poręcze, ścianki działowe, ściany prysznicowe i niewielkie detale kuchenne.

 

Wyjątkowo wszechstronny druk na szkle służy do tworzenia pojedynczych dzieł sztuki w całkowicie unikalnych instalacjach lub do dodawania funkcjonalności (np. kontrola słoneczna) do setek lub tysięcy okien w jednym budynku.

 

Jednocześnie druk szklany jest stosowany w motoryzacji i szeroko rozumianej branży samochodowej, a także w zastosowaniach przemysłowych, które wymagają zgodności z różnymi przepisami w zakresie identyfikacji i celów funkcjonalnych.

 

Przykłady drukowania szkła można prześledzić wstecz aż do czasów starożytnego Egiptu, jednak technologia ta przeewoluowała od tamtej pory, pokonując długą drogę dzięki łatwiejszym i bardziej zaawansowanym metodom, które dają lepsze wyniki.

 

 

Rodzaje druku szklanego

 

Obecnie dostępne są zasadniczo trzy główne rodzaje druków szklanych, z których każdy różni się pod względem zastosowanych farb drukarskich, oprogramowania i drukarek. W wyniku otrzymuje się produkty zróżnicowane pod względem kosztów, trwałości i wszechstronności.

 

Najstarszą formą jest sitodruk, w którym do tworzenia wzoru wykorzystywane są maski, blokujące selektywnie farbę nakładaną na szklaną powierzchnię.

 

Niezwykle trwały i dostosowany do powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych sitodruk ma kilka wad, w tym ograniczoną kreatywność (maksymalnie cztery kolory w jednym projekcie), wysokie koszty stałe i długi czas instalacji/demontażu.

 

Z drugiej strony, atramenty są raczej niedrogie, a prędkość drukowania szkła może być bardzo wysoka, w zależności od konkretnej maszyny.

 

Te czynniki, wraz z ekonomią korzyści skali polegających na rozłożeniu wysokich kosztów stałych na dużą liczbę wydruków, sprawiają, że jest to najlepsza opcja dla bardzo dużych zamówień tego samego projektu, szczególnie tych, które wymagają tylko jednego lub dwóch kolorów.

 

Cyfrowe drukowanie UV szkła, wykorzystujące organiczne atramenty, które są utwardzane na szkle za pomocą lamp UV, jest bardziej elastyczne niż sitodruk, umożliwiając dowolną liczbę kombinacji kolorów, przy znacznie skróconym czasie konfiguracji i znacznie mniejszych kosztach stałych.

 

Brak funkcjonalnych atramentów oraz ograniczenia odporności na zarysowania i trwałości ograniczają jednak jego zastosowanie w projektowaniu powierzchni.

 

 

2018 03 34 1

Dekoracyjne szkło z ceramicznym nadrukiem w High End Store w Chinach
Powierzchnia całkowita – 500 m2
Wielkość szklanego panelu z nadrukiem – 5600x2800 mm
Rodzaj szkła – szkło odżelazione, gr. 8 mm

 

 

Cyfrowy druk ceramiczny jest zdecydowanie najbardziej uniwersalną technologią dostępną do tworzenia powierzchni na szkle. Oprócz zalet oferowanych przez druk cyfrowy UV, które są podstawą każdej technologii druku cyfrowego, cyfrowy druk ceramiczny pozwala na stworzenie niemal dowolnego obrazu na szkle, w nieograniczonej gamie kolorów.

 

Tusze ceramiczne są niezwykle trwałe, odporne na zadrapania, działanie czynników atmosferycznych, oddziaływań fizycznych i chemicznych. Dzięki temu cyfrowe szkło ceramiczne doskonale nadaje się do najszerszego zakresu zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych.

 

Podobnie, jak jest wyjątkowo dobrze dostosowane do wymagań i elastyczności architektów i projektantów. Stanowi również solidną odpowiedź na prostsze projekty drukowania szkła wymagane w krótkich i średnich aplikacjach samochodowych i przemysłowych.

 

 

Odtwarzanie wyglądu dowolnego materiału powierzchniowego za pomocą szkła

 

Jedną z najbardziej wyraźnych zalet oferowanych przez cyfrowy druk ceramiczny szkła jest możliwość naśladowania wyglądu dowolnego materiału powierzchniowego. W ten sposób można uzyskać efekt dekoracyjny np. marmuru w bardziej przystępnej cenie.

 

Instalacje marmurowe są na przykład niezwykle kosztowne i mogą być trudne do pozyskania. Zamiast tego wygląd marmuru i innych naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień lub metal, można drukować cyfrowo na szkle w wyjątkowo dokładnych kolorach i fakturach.

 

 

2018 03 34 2

Szkło z nadrukiem zapewnia doskonałe wykończenie, które symuluje wygląd marmurowych płytek, drewnianych desek, dużych stalowych paneli i innych materiałów powierzchniowych

 

 

Szkło z nadrukiem zapewnia doskonałe wykończenie, które symuluje wygląd marmurowych płytek, drewnianych desek, dużych stalowych paneli i innych materiałów powierzchniowych, stanowiąc świetne uzupełnienie każdej przestrzeni: publicznej, prywatnej, wewnętrznej lub zewnętrznej.

 

Każdy kawałek szkła można wydrukować z innym wzorem. Opcje są nieograniczone, ale wyniki są zawsze takie same: atrakcyjne, trwałe i wysoce funkcjonalne.

 

 

2018 03 34 3

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 03/2018

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec