Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Ramka międzyszybowa z blachy stalowej ocynkowanej od Metal Union Sp. z o.o.
Data dodania: 02.08.18

Częstochowska spółka Metal Union działa na rynku od prawie 22 lat i dużą częścią jej profilu produkcyjnego stanowi ramka międzyszybowa, produkowana od 15 lat.

 

Wytwarzana jest na drodze profilowania z taśmy blachy stalowej ocynkowanej oraz spawania laserem CO2 przez doświadczonych operatorów, przy wsparciu kompetentnego personelu inżynieryjnego i zaawansowanych narzędzi kontrolno-pomiarowych, jak np.: skaner laserowy czy maszyna do pomiarów współrzędnościowych. 

 

Klientami Metal Union, jednego z 2 największych producentów ramki w Europie, są najczęściej duzi producenci szyb zespolonych, głównie w Polsce ale i za granicą (Wielka Brytania, Czechy, Litwa...). Oferta obejmuje ramkę o szerokościach: 6, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 18, 20, 24 i 27 mm.

 

Doskonale nadaje się ona zarówno do cięcia, jak i gięcia na wszystkich rodzajach giętarek.

 

Jest bardzo dobrze przystosowana do użycia z dostępnymi na rynku kornerami i łącznikami. W zakresie łączników Metal Union Sp. z o. o. współpracuje z czołowym ich europejskim producentem, firmą Eduard Kronenberg.

 

Ramka posiada uniwersalną, ekologiczną, bezchromową pasywację pozwalającą na współpracę ze wszystkimi rodzajami mas uszczelniających (polisulfid, poliuretan, silikon, hot melt). Można zatem śmiało powiedzieć, że ramka ta ma uniwersalny i szeroki zakres zastosowań.

 

Ramka ze stali ocynkowanej posiada lepsze właściwości termiczne od ramki aluminiowej – jest 6-krotnie „cieplejsza”, co widać poniżej, przy czym kryterium ciepłej ramki wymaga aby Σ (dx λ) ≤ 0,007 natomiast: 

- dla aluminium – Σ (dx λ) ≤ 0,160, 

- a stal ocynkowana – Σ (dx λ) ≤ 0,024.

 

Zastosowanie zatem ramki ze stali ocynkowanej w szybie zespolonej podnosi temperaturę krawędzi szyby zespolonej w stosunku do podobnej szyby z ramką aluminiową o 2,8°C.

 

 

Obniża to ryzyko występowania czasowej kondensacji pary wodnej, niekorzystnej dla ramy okiennej oraz ogranicza występowanie pleśni i grzybów.

 

Poziom wilgotności powietrza, przy którym skrapla się na szybie para wodna, jest 10% wyższy niż w przypadku ramki aluminiowej.

 

W eksploatacji szyb zespolonych bardzo istotny jest fakt, że zastosowanie ramki dystansowej wykonanej ze stali ocynkowanej pozwala na 7,5-krotne zmniejszenie wartości naprężeń na krawędzi szyby w porównaniu z ramką aluminiową, co ogranicza pęknięcia na krawędzi szyby i ma bezpośredni wpływ na szczelność zespolenia szyby.

 

 

2018 7-8 28 1

 

 

2018 7-8 28 2

Różne ramki międzyszybowe produkowane w Metal Union Sp. z o.o.

 

 

Jako że o sukcesie produktu decyduje głównie klient, stąd Metal Union interesuje się, w jaki sposób ramka międzyszybowa funkcjonuje w powszechnie stosowanych systemach okiennych czołowych europejskich producentów okien.

 

Celem poznania własności cieplnych opisywanej ramki raz na 3 lata zlecane są Instytutowi Techniki Budowlanej kompleksowe badania zachowania ramki w systemach okiennych, wykonanych z różnych materiałów, takich jak PVC, drewno, aluminium.

 

Warto nadmienić, że choć głównym odbiorcą ramek i szyb zespolonych jest branża budowlana, to także w pewnym stopniu używane są one w oknach pociągów, autobusów i statków.

 

Same konstrukcje systemów okiennych brane pod uwagę pochodzą od następujących potentatów: Alustal, Deceuninck, Salamander Window & Door System, Rehau, Veka, Wital, Decco.

 

Badania dotyczą konkretnie rodzaju międzyszybowej ramki dystansowej w szybie zespolonej jednokomorowej o współczynniku przenikania ciepła Ug=1,0 W/(m2*K) oraz Ug=0,5 W/(m2*K).

 

Mierzona jest gęstość strumienia ciepła (w jednostce W/m2) oraz liniowy współczynnik przenikania ciepła Ψ ( W/(m2*K) ).

 

Dla porównania, w tych samych systemach badane jest zachowanie ramek służących do tych samych celów, lecz wykonanych z aluminium.

 

Metodyka badania polega na symulacji komputerowej przy wykorzystaniu specjalistycznego pakietu oprogramowania Bisco firmy PHYSIBEL wg normy PN-EN ISO 10077-2:2012. Szczegółowe wyniki podano w tabeli 1.

 

 

Tabela 1. Wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła Ψ

2018 7-8 29 1 1

 

 

Wnioski z tych badań, które liczbowo przedstawiono w tabeli 1 wskazują jednoznacznie, że ramka stalowa posiada lepsze własności cieplne od aluminiowej, przy czym, w zależności od rodzaju oszklenia, współczynnik Ψ osiąga wartości od 5,8 aż do 15,4% niższe dla ramki stalowej.

 

Jej użycie pozwala w perspektywie długofalowej na oszczędności kosztów ogrzewania pomieszczeń, szczególnie w obecnej sytuacji rynkowej, kiedy ramki wykonane z obydwu materiałów nie różnią się znacząco ceną.

 

Porównując obie tabele widzimy też, że im niższa wartość współczynnika Ug szyby zespolonej, tym bardziej opłacalne jest zastosowanie ramki stalowej.

 

Ostatnimi laty kreowana jest moda na tzw. „ciepłą ramkę” i jest ona mocno reklamowana jako korzystna alternatywa dla aluminiowej i stalowej.

 

Faktem jest, że ma ona bardzo interesujące własności cieplne, przy czym, o ile w odniesieniu do ramki aluminiowej istnieje miedzy nimi przepaść, o tyle w porównaniu do ramki stalowej ocynkowanej tenże dystans jest już niewielki.

 

(...)

 

Potencjalnym klientom rozważającym wybór rodzaju ramki dystansowej, materiału z jakiego została wykonana oraz producenta, proponujemy przeanalizowanie przytoczonych wyników, a w razie potrzeby dodatkowych wyjaśnień zapoznanie się ze stroną internetową www.metalunion.pl, czy skontaktowanie się z Działem Marketingu firmy Metal Union Sp. z o.o.

 

Ponadto firma oferuje klientom doradztwo w zakresie doboru optymalnych rozwiązań do swoich wyrobów.

 

W przypadku zainteresowania większą ilością potencjalny klient po uprzednim uzgodnieniu terminu może odwiedzić zakład Metal Union w Częstochowie i na miejscu zapoznać się z realiami produkcji i rosnącymi możliwościami spółki, a także personelem.

 

 

 

mgr inż. Maciej Świerzy
Metal Union Sp. z o.o.

 mgr inż. Grzegorz Rudniak
Metal Union Sp. z o.o.

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 07-08/2018

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik