Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Linia do szkła jumbo wyposażona w stół do cięcia szkła laminowanego
Data dodania: 19.11.18

 Nawet, jeśli w zakładzie stoi już wysokowydajna linia do produkcji, która od lat świetnie spełnia swe zadanie i stawia firmę na europejskim podium pod względem wydajności, to można zrobić jeszcze jeden krok, by wyprzedzić konkurencję.

 

 2018 11 50 1

 

— W przypadku naszego klienta, był to zakup linii ze stołem do rozkroju oraz łamania dużych arkuszy szkła laminowanego Genius 61 LM-A.

 

Ta jedna zmiana dokonała sporej rewolucji w procesie produkcyjnym firmy — wspomina Błażej Wroński z firmy MEKANIKA, która jest polskim przedstawicielem wiodących włoskich marek maszyn do obróbki szkła i wykonawcą inwestycji.


Kilka lat temu uruchomienie wysokowydajnej linii do rozkroju szkła postawiło tego producenta na europejskim podium. Szybkość realizacji zleceń, wysoka wydajność i dokładność – to były atuty, którymi wygrywał z ofertami innych producentów.

 

Wygrane w dużych przetargach budowlanych, dostawa formatek szklanych do czołowych producentów stolarki otworowej, a potem stała współpraca pozwalająca utrzymać masową produkcję.


Wydawało się, że zbudowana w ten sposób świetna relacja z kluczowymi klientami na długi czas stworzy trwały model biznesowy.


— Na rynku nie było przecież drugiego tak wydajnego zakładu, który byłby w stanie docinać formatki zgodnie z cyfrowym zamówieniem projektantów. To było rewolucyjne na tamte czasy — wspomina inwestor.


— Czuliśmy się niedoścignieni, mieliśmy na rynku silną markę. Nawet gdy pojawiali się nowi gracze z podobnymi liniami rozkroju, musieli oferować niższe ceny, by odebrać nam klienta.

 

 2018 11 51 1

Obrót arkusza na stole roboczym

 


Sukcesy osiągane w kraju i zagranicą, nagrody, medale targowe – to wszystko zagłuszyło sygnały z rynku. W ostatnim czasie pojawiały się nowe produkty, nowe typy szkła, nowe zastosowanie dla tego typu surowca.


— Na wiele zapytań o realizację usług nawet nie odpowiadaliśmy. Nie byliśmy w stanie obrobić takich ilości szkła laminowanego, jak życzył sobie nowy klient, a z czasem zapytań o szkło laminowane było coraz więcej.


Stanęliśmy przed koniecznością rozkroju dużej ilości formatów laminowanych zaczynając z formatu jumbo — mówi inwestor.


Choć firma nie mogła wówczas narzekać na brak zamówień na standardowe formaty float, to jednak technologom zapaliła się lampka ostrzegawcza. Co, jeśli trend float w budownictwie przestanie być dominujący?


A szkło laminowane pojawi się już nie tylko w motoryzacji, wyposażeniu wnętrz, ale będzie wymagane w zespoleniu? W firmie już od lat świetnie sprawdzały się niemieckie maszyny.

 

Szyta na miarę linia technologiczna przynosiła zyski, a operatorzy potrafili nimi zarządzać z „zamkniętymi oczami” (głównie wybierając odpowiednie przyciski na dotykowym panelu).


Wybór nie był taki oczywisty – ale, jeśli się dalej rozwijać technologicznie – to tylko w oparciu najnowsze technologie, a takową zaproponowała firma INTERMAC.

 

Chodziło o wysoko zautomatyzowaną maszynę do cięcia laminatu, wpiętą w już istniejąca linię innego producenta.


— Do potrzeb rozkroju szkła laminowanego w dużych formatach najlepiej sprawdza się Genius LM, ale w przypadku tego klienta nie było mowy o „standardowej” maszynie — mówi Błażej Wroński. — Przygotowaliśmy specjalne opcje spełniające bardzo wysokie wymagania, w tym wybiegające w przyszłość rozwoju firmy.


Aby zwiększyć wydajność i produktywność linii Genius 60 LM-A oraz zoptymalizować wykorzystanie miejsca w hali produkcyjnej, dodano specjalne funkcje. Na przykład, zastosowano specjalny, opatentowany przez INTERMAC, „bufor wertykalny”.

 

Urządzenie to, zainstalowane na stole roboczym, podnosi docięty arkusz szkła po to, by stół mógł się obrócić i wypozycjonować względem osi Y, w której następuje kolejne cięcie.


Ponadto, zastosowano tu niestandardowe, specjalne oprogramowanie INTERMAC, które wspomaga wspomniany bufor wertykalny w ustaleniu wymiarów i zautomatyzowaniu procesów docinania i rotacji arkuszy. Samo wyrównanie arkusza na stole roboczym, jest dostępne już w standardzie maszyny.

 

— W ten sposób zdecydowanie zoptymalizowaliśmy wykorzystanie miejsca w naszej hali bez pogarszania wydajności pracy — zaznaczył inwestor.

 

— Nasza maszyna posiada możliwość cięcia krzywoliniowego i otwierania automatycznego rozciętych elementów, dodatkowo posiada system automatycznego obracania elementów w procesie manipulacji co znacznie ułatwia i przyspiesza cały proces, czyniąc pracę łatwiejszą dla operatora.


— Od początku klient stawiał warunek pełnej automatyzacji procesów, dlatego linia z maszyną Genius 60 LM doskonale spełnia swoją rolę. Wszystkie procesy od załadunku, przez wymiarowanie, obrót, obróbkę odbywają się automatycznie, natomiast operator bierze udział tylko w rozładunku gotowego produktu — mówi Błażej Wroński.

 

— Z kolei otwarta od frontu konstrukcja maszyny pozwala cały czas obserwować procesy z każdej strony „na żywo”, jak również śledzić postępy cięcia na ekranie w czasie rzeczywistym.


Stół Genius 60 LM, wyposażony w trzy, sterowane numerycznie osie X-Y-X może ciąć duże formaty szkła laminowanego (arkuszy klejonych ze sobą na grubość). Takie procesy, jak pozycjonowanie mostu, cięcie, łamanie oraz separacja są tu w pełni automatyzowane.


— W przypadku łamania szkła zastosowano ekonomiczny system krótkich cyklów pracy, który w przypadku łamania szkła o wymiarach 33x1x3210 został zredukowany do zaledwie 35 sekund — wyjaśnia Błażej Wroński.


— Proces ten polega na uaktywnieniu elementu grzejnego na podczerwień, który podgrzewa folię PVB pod sam koniec cyklu cięcia. Wówczas łamanie odbywa się podczas fazy ogrzewania.


W przypadku dużych formatów szkła typu jumbo, o szerokości nawet 6 m, podatnych w trakcie logistyki na falowanie, a w efekcie mikropęknięcia i uszkodzenia, bardzo ważne są wszelkie rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa transportu.

 

 2018 11 51 2

Docinanie arkusza

 

 2018 11 51 3

Łamanie

 

Sztywność maszyny Genius (zapobiegającej drganiu) udał się osiągnąć poprzez specjalną konstrukcję spawaną. W części załadunkowej stołu zastosowano paski transportowe. Stół roboczy pokryto 5-milimetrowym filcem (odpornym na przecięcie) o niskim współczynniku tarcia, ze specjalną poduszką powietrzną do szkła o dużej grubości.


— Nasza nowa inwestycja, polegająca na doposażeniu istniejącej linii w rozkrój i łamanie szkła Genius jest świetnym dowodem modułowości rozwiązań INTERMAC — mówi zadowolony inwestor.

 

— Mamy teraz dowód na to, że także w przyszłości będziemy mogli zwiększać swój potencjał i możliwości technologiczne, bez konieczności długotrwałego zatrzymywania linii produkcyjnej na czas modernizacji, a wszystkie zastosowane rozwiązania będą kompatybilne również w zakresie oprogramowania.

 


Gabriela Poręba, MEKANIKA

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 11/2018

 

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik