Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Echa Glassbuild 2018: Automatyzacja w przemyśle szklarskim
Data dodania: 18.12.18

W europejskim przemyśle szklarskim w pełni przyjęła się zasada, że fabryki powinny być w znacznym stopniu zautomatyzowane, co ogranicza ich pracochłonność.

 

2018 12 52 1

 

 

W Polsce jeszcze do niedawna dominowało przeciwne, tradycyjne podejście do obróbki szkła.

 

Jednak robiąc krok w kierunku zakupu najnowocześniejszych maszyn, firmy zdecydowały, że warto inwestować w systemy automatyczne pozwalające zredukować zatrudnienie w procesie wytwórczym.

 

 

2018 12 52 2

 


Niedawny kryzys gospodarczy zburzył dotychczasowe status quo i sposób myślenia polskich firm z branży obróbki szkła.


— Od 2012 roku, kiedy recesja dobiegła końca, niemal każda firma, z którą rozmawiam, traci ogromne pokłady energii próbując bezskutecznie zapewnić potrzebną obsadę kadrową swoich fabryk. Niedobór siły roboczej spowodował znacznie większe zainteresowanie automatyzacją niż dotychczas — mówi Błażej Wroński prezes zarządu Mekanika sp. z o.o., odpowiedzialny za sprzedaż produktów Intermac na terytorium Polski.


Automatyzację można stosować na każdym etapie procesu wytwarzania: od magazynowania przez załadunek i rozładunek krawędziarek, myjek czy maszyn do hartowania. Jej efekty są najbardziej widoczne i przynoszą szybkie rezultaty w magazynowaniu szkła, i załadunku linii do cięcia.

 

2018 12 52 3

 

2018 12 52 1a


Mniejszy koszt przechowywania, większe bezpieczeństwo
Nowoczesne zakłady wykorzystują do swojej produkcji dużo różnego rodzaju szkła. Niesie to konieczność odpowiedniego zorganizowania powierzchni magazynowej.


— W stosunku do tradycyjnych systemów składowania, wykorzystanie magazynów automatycznych pozwala zredukować o 40% niezbędną powierzchnię do przechowywania surowców i wyrobów — dodaje Błażej Wroński.

 

Wprowadzanie automatyzacji do zakładów, szczególnie w obszarach magazynowania dużych formatek, przyczynia się także do zwiększenia bezpieczeństwa pracy.

 

2018 12 53 1

 

 

Firma Intermac intensywnie wspiera procesy automatyczne na trzyczęściowych liniach, złożonych z magazynów automatycznych, linii cięcia oraz zautomatyzowanych systemów łamania szkła.


— Automatyzacja logistyki szkła i jego przemieszczania z magazynu do linii cięcia eliminuje czasochłonne i niebezpieczne procesy ręczne — mówi Błażej Wroński


Automatyzacja daje fabrykom prawdziwy komfort. Nie tylko pozwala zwiększać wydajności, ale także redukuje uszkodzenia szkła, wynikające z błędów ludzkich np. podczas pobierania i transportu formatek przez pracowników.

Ponieważ każda fabryka szkła ma różne konfiguracje powierzchni i budynków, rozwiązania automatyzacji muszą być dostosowane do konkretnych instalacji.

 


— Nie oznacza to jednak projektowania całych linii od zera — zaznacza Błażej Wroński. I wyjasnia: — Intermac, dzięki ścisłej współpracy z Movetro ma szerszy zakres oferowanych rozwiązań niż jakikolwiek inny dostawca maszyn do obróbki szkła. Oznacza to, że możemy tworzyć niestandardowe konfiguracje z modułowymi komponentami, aby koszt inwestycyjny był dla zakładu jak najniższy.

 

 

2018 12 53 3


Od czasu, gdy Movetro należy do grupy Intermac, światowego lidera produkcji maszyn do obróbki szkła, dużo łatwiej jest zaprojektować i wykonać automatyczny magazyn wraz ze stołami do cięcia. Movetro przez wiele lat produkowało magazyny dla różnych producentów linii do cięcia i posiada w tym obszarze ogromne doświadczenie.

 

Połączenie dobrego produktu wraz z lokalną organizacją handlowo-serwisową stawia Intermac na pozycji lidera w Polsce jako czołowego dostawcę systemów magazynowania i cięcia szkła.


— Największym zainteresowaniem polskich inwestorów cieszą się systemy magazynowania szkła, które są tak skonstruowane, że podczas uzupełniania stanów w magazynie nie ma potrzeby zatrzymywania pracy stołów tnących szkło, na które jest podawany surowiec z tych magazynów.

 

Brak przestojów pozwala na zwiększenie czasu dyspozycyjnego maszyn nawet o 15-20% w stosunku do rozwiązań tradycyjnych. W prostym przeliczeniu oznacza to, że wykorzystując te same maszyny co dotychczas i korzystając z obsługi tego samego personelu, można wyprodukować o 15-20% wyrobów w tym samym czasie. Wystarczy włączyć automatyczny magazyn.

 

Wszystkich zainteresowanych szczegółami tych wyliczeń i rozwiązań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z firmy Mekanika — dodaje Wroński.

 

 

 

2018 12 53 2
Najważniejsze cechy stołów do cięcia
Przysłowiową kropką nad „i” w systemach automatyzacji jest rozkrój, a właściwie stół do rozkroju szkła. Intermac oferując maszyny z serii Genius proponuje automatyzację w najlepszym wydaniu.


Przykładem może być tutaj nowa maszyna Intermac Genius CT Red posiadająca automatyczną drukarkę etykiet, która w cyklu produkcji z automatu generuje kody kreskowe drukując je i oklejając na właściwych formatkach szkła. Kod kreskowy zawiera informacje niezbędne na dalszych etapach produkcji.


Ponadto system może umieścić na naklejce wiele innych ważnych informacji, jak np. numer zamówienia, nazwę klienta, dane operatora i wiele innych. Dzięki takiemu rozwiązaniu eliminujemy czynnik ludzki niwelując liczbę błędów, a co za tym idzie, tnąc dodatkowe koszty do zera.


Niezależnie od tego, jaki rodzaj szkła znajdzie się na linii, automatyczny sześciopozycyjny magazyn narzędzi dokona wyboru właściwego noża tnącego, a maszyna w sposób inteligentny dobierze odpowiednie parametry pracy, jak np. odpowiednie ciśnienie w trakcie cięcia czy ilość wykorzystywanego oleju.


Ważnym integratorem rozwiązań Intermac jest oprogramowanie. Inteligentny software do zarządzania firmy Movetro wie dokładnie jakiego typu szkło mamy w magazynie i w jakich ilościach, system analizując listę zleceń jest w stanie tak zoptymalizować proces cięcia, aby produktywność w naszym zakładzie utrzymać na najwyższym poziomie.

 

Dodatkowo może zarządzać resztkami szkła pozostałymi po rozkroju w celu maksymalnego wykorzystania szkła, które w dzisiejszej dobie staje się coraz cenniejszym surowcem. 


Masz pytanie dotyczące artykułu, napisz:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2018

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik