Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Drukowany raj architektoniczny w Chinach
Data dodania: 19.01.19

Chiny to raj dla architektów, w którym wszystko wydaje się możliwe. Wystarczy się rozejrzeć, by zobaczyć obecną wszędzie kreatywność, śmiałość i gotowość do sprawdzania nowości.

 

W państwie, w którym tak wiele inwestycji realizowanych jest na ogromną skalę, architektów nie wzruszają ani rozmiary, ani stopień skomplikowania przedsięwzięć, ani wykorzystywane materiały, gdy w grę wchodzi urzeczywistnianie marzeń.

 

Jest to szczególnie widoczne w rosnącym wykorzystaniu szkła w budynkach mieszkalnych, centrach handlowych, drapaczach chmur czy instalacjach publicznych w całym kraju.

 

2019 01 08 1

 

Droga do cyfrowego drukowania szkła
Rynek szkła w Chinach gwałtownie się rozwija. W latach 2012-2017 produkcja szkła przemysłowego i technicznego notowała roczne wzrosty rzędu 12,3%, osiągając na koniec badanego okresu 46,4 miliardy USD1.

 

Sprzedaż szkła płaskiego stymulowana jest przez rozwój budownictwa jak również postępy w produkcji paneli słonecznych i pojazdów silnikowych2.

 

Oczekuje się, że trend ten nie tylko będzie kontynuowany, lecz również przyspieszy w najbliższej przyszłości.

 

Szybki rozwój rynku szkła płaskiego wynika z unikalnej atrakcyjności tego materiału, wykorzystywanego w szczególności jako element wykończenia elewacji dzięki jego walorom dekoracyjnym i funkcjonalnym, takim jak zapewnianie prywatności, oszczędność energii a także bezpieczeństwo.


Wraz z ciągłym wzrostem popularności szkła w budownictwie ogromnym zmianom w ostatnich latach uległ także proces drukowania szkła. Kiedyś tradycyjnym rozwiązaniem dla szkła architektonicznego był sitodruk.

 

Obecnie, z uwagi na rosnące ambicje architektów i deweloperów, to technologia cyfrowego drukowania szkła w coraz to większym stopniu wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na wyjątkową funkcjonalność o walorach estetycznych, stając się idealnym rozwiązaniem umożliwiającym większą swobodę projektową za przystępną cenę.

 

2019 01 09 2

 


Haojing Glass– lepsze szkło, lepsze budynki
Haojing Glass z siedzibą w Szanghaju jest jedną z czołowych, chińskich firm, które zdecydowały się zastosować technologię cyfrowego drukowania szkła i odniosły przy tym niemały sukces.

 

Firma powstała w 2003 roku, a obecnie jest znaczącym graczem na lokalnym, regionalnym i międzynarodowym rynku szkła płaskiego.

 

Podążając za wizją „Lepsze szkło, lepsze budynki”, działania Haojing Glass nieustannie napędzane są zamiłowaniem do nowych pomysłów, tworzeniem produktów dla wysoce funkcjonalnych i kreatywnych rozwiązań i innowacyjnych przedsięwzięć.

 

Jest to firma, która stała się doradcą dla architektów, projektantów, podwykonawców oraz deweloperów, prowadząc ich i spełniając ich marzenia projektowe.

 

W realizacji funkcji konsultanta istotne znaczenie ma najnowsza technologia szkła, która obecnie nastawiona jest na wielofunkcyjność drukowania cyfrowego.

 

— W dzisiejszych czasach drukowanie cyfrowe to gwałtownie rozwijający się trend w Chinach — komentuje pan Yang, Dyrektor biura Haojing Glass w Jiangsu.

 

— Nasi klienci potrzebują nowych technik, które umożliwią im realizację ich niezwykłych projektów, a jednocześnie pozwolą zastosować się do rosnących norm bezpieczeństwa nakładanych na szkło.

 

Jest to powód, dla którego Haojing Glass podjęło współpracę z Dip-Tech, spółką Ferro, dostawcą technologii cyfrowego drukowania szkła przy użyciu farb ceramicznych.

 

Rozwiązania Dip-Tech, w połączeniu z najnowocześniejszymi drukarkami i niespotykanie żywymi i trwałymi tuszami ceramicznymi dostarczanymi przez firmę, oferują najwyższą produktywność i jakość druku, dostosowaną do projektów architektonicznych i projektów aranżacji wnętrz,

 

w realizacji których uczestniczy Haojing Glass. Z uwagi na szczególne potrzeby rynku, Haojing Glass zdecydowała się na zakup drukarki Nera-D, która umożliwia drukowanie za jednym razem powierzchni 2,8x4 m.

 

Wyposażona w technologię Dip-Tech zapewnia najwyższej jakości wydruki o niespotykanej doskonałości jednokolorowych punktów i linii, wielokolorowych wzorów oraz fotorealistycznych obrazów.

 

Od początku drukarka Nera-D była silnie eksploatowana – realizowano na niej cyfrowy druk szkła na fasady budynków, obudowy ścian oraz ekspozycje artystyczne i komercyjne.

 

2019 01 09 3

 

Centrum sprzedaży nieruchomości Hailiang – cyfrowy wydruk wtapiający się w tło
Mimo że Haojing Glass nie jest jedynym przetwórcą szkła w Chinach wykorzystującym drukarkę Dip-Tech (firm oferujących wydruki ze szkła w technologii Dip-Tech jest przeszło 20, a część z nich dysponuje kilkoma drukarkami), Haojing Glass jest jedną z firm o największych obrotach, które działają w sferze publicznej.


Spośród już zrealizowanych, licznych projektów spółka jest szczególnie dumna z centrum sprzedaży nieruchomości Hailiang w Hefei w chińskiej prowincji Anhui.

 

Fasada tego miejskiego budynku pokryta jest drukowanym szkłem o łącznej powierzchni 1150 m2, na którą składa się 216 szklanych paneli z cyfrowo wydrukowanym wzorem w kolorach białym, zielonym, czarnym i szarym.

 

Proces drukowania zajął cały miesiąc. Osiągnięty efekt stanowi obecnie piękne odbicie historii, topografii i nowoczesności regionu, w którym się znajduje.

 

Chociaż projekt ten, zakładający drukowanie szkła, powstał przede wszystkim ze względu na jego walory dekoracyjne, zastosowane rozwiązanie spełnia także szereg innych funkcji umożliwiając odpowiednie nasłonecznienie i zacienienie budynku, jak i właściwą ekspozycję barw.

 

Dział Projektów Hailiang, który zlecił wykonanie projektu, był szczególnie pod wrażeniem realizmu powstałych obrazów oraz odporności wydruków cyfrowych w technologii Dip-Tech na blaknięcie i zniekształcanie obrazów.

 

Dodatkowo, w odróżnieniu od drukowania w technologii UV, Dip-Tech umożliwia hartowanie szkła zwiększające jego trwałość i bezpieczeństwo.

 

Podobnie jak w przypadku innych projektów Haojing Glass, ta szeroko znana i przykuwająca wzrok konstrukcja pełni podwójną rolę na lokalnym rynku: z jednej strony spełnia swoją funkcję, z drugiej wymownie demonstruje unikalny potencjał i wszechstronne zastosowanie cyfrowego drukowania szkła przy użyciu farb ceramicznych.

 

Poza pobudzaniem wyobraźni oglądających, inwestycje te dowodzą, że piękno, kreatywność oraz funkcjonalność w architekturze i projektowaniu mogą łatwo iść ze sobą w parze dzięki cyfrowemu drukowi szkła płaskiemu.

 


Spełnianie marzeń architektonicznych dzięki technologii Dip-Tech
W firmie Haojing Glass technologia cyfrowego drukowania szkła stanowi uzupełnienie produkcji wykorzystującej sitodruk.

 

Drukowanie cyfrowe umożliwia realizację dużo bardziej różnorodnych projektów oraz fotorealistycznych obrazów drukowanych w szerokiej gamie barw, a dzięki temu, że jest tworzone w formie komputerowego pliku, wymaga dużo mniejszych nakładów materiałów i pracy. W rezultacie produkcja cyfrowa staje się dużo bardziej opłacalna.

 

Poza wyjątkową technologią (obejmującą same drukarki i tusze) współpraca z liderem branży jakim jest Dip-Tech zapewnia takim spółkom, jak Haojing Glass, przewagę na poziomie know-how.

 

Na przykład architekci mają możliwość korzystania z narzędzia w postaci oprogramowania Dip-Energy w celu dokładnego określenia charakterystyki energetycznej planowanych konstrukcji, w tym współczynnika zacienienia oraz emisji ciepła, jeszcze zanim położona zostanie pierwsza cegła.

 

A jeśli potrzebna jest im pomoc w zakresie samej wizualizacji, mogą sięgnąć po Katalog Wzorów Dip-Tech lub kolekcję projektów na powierzchnie szklane INTERIORI, by znaleźć inspirację i gotowe do wykorzystania pomysły.

 

Przetwórcy szkła i ich klienci mogą również zwrócić się o praktyczne wsparcie bezpośrednio do Dip-Tech, aby skonsultować się z grafikami, architektami oraz zespołami techników i uzyskać nieograniczoną pomoc na każdym etapie realizacji projektu.

 

Powiązanie usług i narzędzi naprawdę działa. — Współpraca z Dip-Tech odegrała zasadniczą rolę w zaspokajaniu potrzeb naszych klientów, w konsekwencji rzeczywiście zwiększając obroty — mówi dalej p. Yang.

 

— Doceniamy dotychczas wypracowane relacje i mamy nadzieję na ich dalszy rozwój, by kierować naszą ofertę do kolejnych potencjalnych klientów. Przecież, nie każdy zdaje sobie jeszcze sprawę z ogromnej przewagi, jaką daje druk cyfrowy.

 

Przed nami długa droga, by wspólnie zmaksymalizować potencjał kryjący się w tej technologii.

 


Zestaw technologiczny nowej ery – kolejny krok milowy na GLASSTEC 2018
Podlegając nieustannemu rozwojowi, technologia cyfrowego drukowania szkła ciągle robi postępy. A nie ma lepszego miejsca, by lansować najnowsze innowacje, niż GLASSTEC 2018 (Dusseldorf, Niemcy, 23-26 października).

 

Dip-Tech pojawił się na targach z zaawansowaną wersją drukarki, którą Haojing z ogromnym sukcesem wykorzystuje do swoich projektów: Nera-D Plus.

 

Zaprezentował tam postępy w aplikacji i utrwalaniu farb, wielofunkcyjność urządzenia, interfejs użytkownika oraz sposób, w jaki dochodzi do obróbki szkła. Dip-Tech przedstawił także swoją drukarkę Nera-V Plus, unikalne cyfrowe rozwiązanie dla szkła przeznaczone wyłącznie dla branży motoryzacyjnej.

 

Nera-V Plus wypełnia lukę na chińskim i światowym rynku drukowania szkła samochodowego, umożliwiając pełną automatyzację dzięki systemowi indeksacji oraz wykorzystaniu specjalnych tuszy Ferro, przeznaczonych dla branży motoryzacyjnej.

 

Na targach GLASSTEC 2018 miała również miejsce premiera całkowicie nowej drukarki Dip-Tech, która została opracowana, by rozszerzyć rynek dla cyfrowo drukowanego szkła, otwierając nowe możliwości przed przetwórcami szkła pragnącymi innowacji, rozwoju i rozszerzenia działalności.

 

— Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy światowym liderem na rynku cyfrowego drukowania szkła farbami ceramicznymi. Posiadamy znaczny w nim udział i coraz silniej zaznaczamy swoją obecność między innymi w Chinach — skomentował Alon Lumbroso, Manager Digital Glass w Ferro i Dyrektor Zarządzający Dip-Tech.

 

— Postrzegamy Chiny jako doskonały region do wykorzystania praktycznych i estetycznych możliwości płynących z cyfrowego druku szkła, z uwagi na gwałtowny rozwój tamtejszego rynku szkła oraz odważnego ducha innowacji drzemiącego w lokalnych architektach.

 

Tacy partnerzy jak Haojing Glass, którzy wykorzystują nowe technologie i rozwiązania, pomagają nam przesuwać granice i osiągać więcej, a w rezultacie tworzyć lepsze budynki z drukowanego szkła, wskazywać bardziej kreatywne zastosowania i zapewniać niezapomniane wrażenia ostatecznym użytkownikom.

 

1 https://www.ibisworld.com/industry-trends/international/china-market-research-reports/manufacturing/nonmetallic-minerals-products/industrial-technical-glass-manufacturing.html
2 https://www.freedoniagroup.com/industry-study/flat-glass-in-china-2930.htm

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 1/2019

 

2019 01 09 4

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec