Poziome myjko-suszarki

Myjko-suszarki firmy COOLTEMPER są wyposażone w 4 pary szczotek. Górne szczotki mogą być w wersji do szkła z miękką powłoką Low-E. Sekcja myjąca składa się z 3 niezależnych obiegów wody, wyposażonych we własne, wykonane ze stali nierdzewnej pompy oraz zbiorniki. Pierwszy obieg stanowi wysokociśnieniowa komora wstępnego mycia.

Część susząca składa się z odpowiednio rozmieszczonych 3 sekcji noży powietrznych. Odpowiedni nadmuch powietrza zapewnia umieszczony nad urządzeniem wentylator. Takie położenie wentylatora oszczędza miejsce na hali produkcyjnej oraz ułatwia jego serwisowanie.

W wersji sprzężonej z linią do hartowania lub laminowania szkła, na wyjściu urządzenia, znajduje się stół rewizyjny, wyposażony w lampy fluorescencyjne. Całość gwarantuje otrzymanie wyjątkowo czystego i suchego szkła.

Piece do testu Heat-Soak

Coraz częściej zdarza się, że klient kupujący szkło hartowane wymaga certyfikatu na przeprowadzenie testu Heat-Soak. W takich przypadkach niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Piece do tego testu mają różne rozwiązania konstrukcyjne. Różnice dotyczą chociażby sposobów załadunku i rozładunku wózków ze szkłem:

a) pojedyncze drzwi służące zarówno do załadunku i rozładunku, rozmieszczone na jednym z końców urządzenia,

b) oddzielne drzwi do załadunku i oddzielne do rozładunku, rozmieszczone na przeciwnych końcach urządzenia

c) pojedyncze drzwi służące do zarówno do załadunku i rozładunku, rozmieszczone z przodu urządzenia

Załadunek/rozładunek wózków ze szkłem może być przeprowadzany za pomocą systemu szyn lub wózka widłowego.

Wszystkie ściany, podłoga, sufit oraz orurowanie pieca są całkowicie wykonane ze stali nierdzewnej. Izolację termiczną stanowi 150 mm warstwa wełny ceramicznej.

System grzania podzielono na kilka stref, które są wyposażone w oddzielne wentylatory. Odpowiednie rozprowadzenie ciepła gwarantuje jego równomierną temperaturę w piecu. Elementy grzewcze są zabezpieczone przed awarią za pomocą termostatów. W przypadku przegrzania urządzenie wyłącza się samoczynnie.

Do kontroli temperatury służą 2 zestawy termopar. Pierwszy zestaw jest na stałe zamontowany do korpusu urządzenia i służy do pomiaru temperatury wewnątrz pieca. Drugi zestaw jest mocowany bezpośrednio do formatek szkła i służy do bezpośredniego pomiaru temperatury szkła.

Piec posiada pojedynczy komin wentylacyjny odprowadzający nadmiar powietrza do atmosfery. Dzięki umieszczonemu na kominie wentylatorowi, możliwe jest szybkie i efektywne chłodzenie urządzenia.

Urządzenie jest wyposażone w automatyczny, inteligentny system sterowania, minimalizujący ingerencję operatora.

Tunele do suszenia szkła  po emaliowaniu

Do suszenia szkła po emaliowaniu służą tunele suszące. Nominalna prędkość pracy takiego urządzenia firmy COOLTEMPER wynosi od 2 do 4 m/min, ale istnieje możliwość dostawy szybszej wersji.

Dla łatwiejszej konserwacji i serwisu, tunel podzielono na część górną i dolną. Izolację termiczną wykonano z wełny ceramicznej o grubości 100 mm.

W urządzeniu zastosowano rurowe, kwarcowe elementy grzewcze, które ogrzewają tylko górną powierzchnię szkła. System grzania pieca został podzielony na kilka stref, które są zabezpieczone przed przegrzaniem. Do pomiaru temperatury w poszczególnych strefach służą termopary.

Do chłodzenia szkła stosuje się wentylatory, rozmieszczone na górnej części maszyny, tuż przed stołem do rozładunku.

Linie do chemicznego hartowania szkła

Linie do chemicznego hartowania szkła są przeznaczone do wzmacniania cienkiego szkła o grubości od 0,5 do 5 mm, które ma się charakteryzować wyjątkowo dobrymi właściwościami optycznymi. Obrobione w ten sposób szkło znajduje zastosowanie np. w wyświetlaczach telefonów komórkowych.

Hartowanie polega na odpowiednim rozgrzaniu i schłodzeniu materiału. W odróżnieniu od klasycznych pieców do hartowania szkła, wzrost temperatury spowodowany przez grzałki lub strumień gorącego powietrza, jest wspomagany za pomocą wymiany jonowej. Szkło jest zanurzane w specjalnej kąpieli, podczas której jony Na+ są zastępowane przez jony K+. Kationy potasu mają większą średnicę od kationów sodu. Wywołane podczas wymiany jonowej naprężenia we wnętrzu struktury szkła, powodują jego dodatkowe ogrzanie. Szkło jest hartowane i chłodzone za pomocą wentylatorów.

Czas reakcji, w zależności od grubości szkła wynosi od 3 do 8 godzin. Podczas całego procesu, szkło jest przechowywane w specjalnych pojemnikach.

Leszek Wąsik

MAZUR

patrz też:

- Nie tylko linie technologiczne , Leszek Wąsik, Świat Szkła 2/2010   

- COOLTEMPER. Linie do laminowania szkła , Leszek Wąsik, Świat Szkła 12/2009

- Cooltemper. Linie do hartowania szkła , Leszek Wąsik, Świat Szkła 11/2009

- Wojaże MAZURa , Leszek Wąsik, Świat Szkła 11/2009

- Cooltemper - Piece do hartowania szkła , Leszek Wąsik, Świat Szkła 10/2009

- COOLTEMPER - historia sukcesu , Świat Szkła 9/2009

- Rysy na szkle - trudna rzeczywistość , Leszek Wąsik, Świat Szkła 5/2005

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.