Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

„2 w 1“ od Haselsteiner GmbH: powlekarka walcowa i drukarka do szklanej krawędzi w jednym urządzeniu
Data dodania: 02.08.19

Haselsteiner GmbH, z siedzibą w Waidhofen an der Ybbs w Austrii, została założona w 2005 roku jako firma handlowa w dziedzinie maszyn szklarskich i konsultingu przez inżyniera Huberta Haselsteinera.

 

W tym czasie Hubert Haselsteiner miał ponad 20-letnie doświadczenie w doradztwie technicznym i sprzedaży w LISEC GmbH w zakresie projektowania i wyposażania zakładów produkcji szkła. Początkowo Haselsteiner pracował głównie w obszarze konsultingu.

 

 2019 07 57 1

Fot. 1. Linia do sitodruku

 

Dzięki specjalnemu zamówieniu klienta i współpracy z firmą Fleischle Siebdruckmaschinen w 2009 r. rozpoczęto projektowanie specjalnej maszyny do drukowania na szkle z wykorzystaniem walców ceramicznych.

 

Latem 2012 r. w dużej, austriackiej firmie zainstalowano nowo opracowaną drukarkę do druku na szkle – krawędziowo- ramową (drukowanie wzdłuż krawędzi tafli szklanej) i pełnopowierzchniową (drukowanie na całej powierzchni tafli szkła) .

 

 2019 07 57 2

Fot. 2. W pełni automatyczna walcowa drukarka krawędziowa

 

Po tym, jak prototyp użyto z powodzeniem i w sposób opłacalny dla klienta, stało się jasne, że projekt tej maszyny musi być dalej rozwijany.

 

W kolejnych latach w różnych krajach odbyło się wiele instalacji półautomatycznych walcowych drukarek krawędziowych i pełnopowierzchniowych.

 

Od tego czasu firma Haselsteiner GmbH postawiła sobie za zadanie udoskonalenie nowatorskiego, opatentowanego procesu nakładania farby ceramicznej w obszarze krawędzi szkła.

 

Na targach GLASSTEC 2018 w Dusseldorfie zaprezentowano pierwszą w pełni automatyczną drukarkę krawędziową i pełnopowierzchniową. Maszyny Haselsteiner GmbH są w całości produkowane we własnej hali produkcyjnej firmy w Austrii.

 

W 2015 roku został przejęty najważniejszy pod względem technicznym niemiecki producent maszyn w tej dziedzinie, firma Fleischle.

 

W związku z tym oferowany asortyment produktów został rozszerzony o technicznie wysokiej jakości maszyny do sitodruku ze sterowaniem ręcznym i w pełni automatycznym.

 

Aby firma Haselsteiner GmbH mogła być całościowym dostawcą w dziedzinie maszyn do produkcji szkła emaliowaniego, w 2017 roku została reprezentantem w Europie Środkowej firmy Cooltemper – producenta pieców do hartowania szkła.

 

 2019 07 57 3

Fot. 3. Walcowa drukarka krawędziowa

 

Firma ta produkuje maszyny do termicznego i chemicznego hartowania szkła oraz linie do produkcji szkła laminowanego (VSG).

 

Jest jednym z wiodących technologicznie, światowych producentów urządzeń do hartowania szkła. z certyfikatem ISO 9001-2000, który dostarcza produkty do ponad 34 różnych krajów, spełniając również światowe standardy CE, UL, ASME i CSA.

 

 2019 07 57 4

Fot. 4. Piec do hartowania Firejet

 

W odniesieniu do wymagań w zakresie płaskości szkła, jego stopnia zahartowania (wzór spękania zgodnie z EN 12150) i jakości optycznej, zwłaszcza w przypadku anizotropii, firma Cooltemper osiąga najlepsze wyniki w hartowaniu szkła.

 

Można to również sprawdzić za pomocą skanera naprężeń (StrainScanner) firmy Haselsteiner GmbH przekazującego wyniki w trakcie badań (w czasie rzeczywistym).

 

W razie potrzeby piec do hartowania szkła można natychmiast doregulować i dostosować do konkretnej partii szkła przeznaczonej do hartowania.

 

Haselsteiner GmbH oferuje swoim klientom maszyny o zminimalizowanym zużyciu energii oraz optymalnej jakości i wydajności.

 

 2019 07 57 5

Fot. 5. Skaner wykonujący pomiar naprężeń w celu regulacji parametrów hartowania szkła

 

Dzięki ukierunkowanej automatyzacji i możliwości budowania linii produkcyjnych z poszczególnych maszyn można osiągnąć bardziej opłacalną produkcję, co pozwala klientowi na najszybszą amortyzację instalacji.

 

W wyniku ciągłych badań opracowano całkowicie nową metodą nakładania kolorowej emalii ceramicznej w obszarze krawędzi szkła. W 2018 r., 8 lat po powstaniu początkowej koncepcji, wprowadzono na rynek nowe maszyny do powlekania krawędzi szkła.

 

2019 07 57 6

Fot. 6. Przykład anizotropii

 

Zaawansowany system nie tylko zwiększa wydajność, ale ma także istotne dodatkowe funkcje. Największą zaletą nowej generacji powlekarki walcowej jest uniwersalność oraz zapewnienie wysokiej jakości, zwłaszcza w przypadku pojedynczych elementów, ale także w przypadku produkcji seryjnej.

 

Po zamocowaniu tafli szklanej podczas nakładania farby i regulacji walca aplikacyjnego na tafli szklanej, można osiągnąć znacznie wyższą wydajność przy szczególnie równomiernym nakładaniu farby.

 

 2019 07 57 7

Fot. 7. W pełni automatyczna linia produkcyjna do wytwarzania szkła emaliowanego o wymiarach do 6000x3300 mm: pozioma myjka, walcowa powlekarka ramowa i pełnopowierzchniowa, maszyna do sitodruku, drukarka cyfrowa, suszarka. Wszystkie urządzenia połączone w linię sterowaną automatycznie

 

Drukarka walcowa firmy Haselsteiner GmbH łączy w sobie – w wysoce wydajny sposób – zalety powlekarki walcowej pełnopowierzchniowej i powlekarki walcowej krawędziowej, dzięki możliwości drukowania na całej powierzchni szklanej tafli, ale także pasów o dowolnej szerokości wzdłuż krawędzi szklanych tafli.

 

 2019 07 57 8

 

2019 07 57 9

Fot. 8. Realizacje firmy Uniglass

 

 Najważniejsze zalety automatycznej drukarki krawędziowej i pełnopowierzchniowej to:

- czasy zmiany koloru poniżej 10 minut,
- utrata farby w przypadku zmiany koloru mniejsza niż 0,5 litra,
- kontrolowana lepkość farby w kontrolowanej temperaturze,
- nakładanie farby o jednolicie stosowanie grubości,
- ten sam czas obróbki przy szerokości pasa przy krawędzi od 5 do 600 mm,
- brak potrzeby maskowania (zasłaniania) niemalowanenego obszaru tafli szklanej,
- szerokość paska nadruku koloru może być różna,
- wielkości szkła lub zmiany grubości szkła są kontrolowane w pełni automatycznie,
- automatyczne przekazywanie danych produkcyjnych,
- wymiary szkła powlekanego od 200x250 mm do 3650x22 000 mm,
- grubość szkła powlekanego od 3 do 25 mm.

* * *
Firma Uniglass Polska korzysta z maszyn firmy Haselsteiner GmbH od lat i dzięki temu może spełnić wysokie wymagania klientów. Nowa maszyna umożliwia firmie Uniglass Polska obsługiwać klientów w zakresie zdobienia tafli szkła o rozmiarach do 6000x3300 mm. Zrealizowano już z sukcesem kilka zamówień na nowej maszynie. 


Haselsteiner GmbH
www.haselsteiner-gmbh.com

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 7-8/2019
 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec