Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 01 okladka1

Świat Szkła 1/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

Rozwój techniki atramentowej w powlekaniu i drukowaniu na szkle
Data dodania: 19.09.19

Debbie Thorp omawia zastosowanie technologii atramentowej w drukowaniu i wykonywaniu powłok na szkłach architektonicznych, motoryzacyjnych, opakowaniowych i innych podłożach szklanych.

 

 

Drukarki atramentowe – technologia przemysłowa
Druk atramentowy jest obecnie używany w wielu zastosowaniach przemysłowych – w trudnych warunkach, wymagających nieprzerwanego działania 24/7.

 

Przemysł płytek ceramicznych to obecnie ponad 80% druku atramentowego, a w ciągu ostatnich kilku lat wprowadzono duże systemy druku jednoprzebiegowego tekstyliów (LaRio i SPG’S Pike) oraz blachy falistej (Nozomi EFI), a wiele innych jest rozwijanych.

 

Wzrósł również zakres dostępnych głowic drukujących. oferują teraz różne funkcje i możliwości. Różnorodność szerokości głowic, rozdzielczości, prędkości drukowania, rozmiarów kropel i kompatybilności z tuszem przyspieszyła wdrażanie drukarek atramentowych w bardziej przemysłowych zastosowaniach.

 

Ponadto nastąpił znaczny rozwój w zakresie projektowania systemów, oprogramowania i elektroniki w celu osiągnięcia poziomu niezawodności wymaganego w zastosowaniach przemysłowych.

 


Szkło płaskie i szkło opakowaniowe
W przypadku szkła płaskiego druk atramentowy jest dobrze ugruntowany w zastosowaniach związanych z dekoracją wnętrz i architekturą, tworząc oszałamiające budynki i fasady.

 

Do niedawna druk cyfrowy za pomocą drukarek atramentowych uważany był głównie za odpowiedni tylko w przypadku krótkich serii, ale rosnąca niezawodność przemysłowych technologii przesuwa nacisk na średnie i długie serie.

 

Nowe, szybsze systemy atramentowe zmieniają stare założenia i sprawiają, że druk cyfrowy na szkle ceramicznym jest opłacalną opcją dla większych zadań.

 

 2019 09 36 1

Kolejnym wyzwaniem dla drukarek atramentowych jest drukowanie bezpośrednio na bardziej skomplikowanych kształtach

 


Możliwość korzystania ze zmiennych danych, dzięki czemu każdy obraz może być inny, a także możliwość tworzenia fotorealistycznych obrazów dodatkowo zwiększają atrakcyjność korzystania z drukarek atramentowych w aplikacjach szklanych opakowań.

 

Chociaż wiele zastosowań systemu druku atramentowego do opakowań szklanych o skomplikowanych kształtach koncentrowało się początkowo na drukowaniu pośrednio na naklejkach z plastiku lub metalu nakładanych później na szkło (Martinenghi, Hinterkopf i wiele innych), zachwycające obrazy zostały również wydrukowane bezpośrednio na szklanych opakowaniach przez firmy takie jak Till i KBA-Kammann.

 


Inne zastosowania przemysłowe
Inne rynki przemysłowe rozumieją teraz lepiej zalety druku atramentowego, ale aplikacje zwykle mają bardzo specyficzne wymagania dotyczące funkcjonalności płynnego atramentu.

 

Opracowanie atramentów lub farb, które mogą pasować do funkcjonalności odpowiedniego procesu, było jednym z największych wyzwań ograniczających stosowanie atramentowego druku w wielu zastosowaniach przemysłowych.

 

Jednak w przypadku niektórych zastosowań dostępne są teraz ulepszenia w zakresie atramentów, które mogą być zarówno natryskiwane przez atramentowe głowice drukujące, jak i osiągają wymaganą funkcjonalność.

 

Podczas targów GLASSTEC 2019 firma Dip-Tech wprowadziła nowy system do drukowania pełnokolorowego szklanych paneli do sprzętu AGD za pomocą nowych atramentów Ferro Ultra-FIX, który umożliwia tworzenie grubych warstw, a także drobnego tekstu i znaków wymaganych na panelach urządzeń za pomocą opatentowanej technologii Dip-Tech.

 

2019 09 36 2

Wyrównanie i przeplatanie dysz

 

 

W przemyśle motoryzacyjnym atramenty po zadrukowaniu muszą wytrzymywać liczne procesy technologiczne, takie jak hartowanie, laminowanie, gięcie w prasie, a przy tym mogą ulegać degradacji lub rozwarstwieniu przez cały okres użytkowania szkła samochodowego. Przykładowo, wymagania te spełniają tusze Jetver Automotive firmy Tecglass.

 

Teraz, gdy dostępne są farby o wysokiej gęstości optycznej, rośnie ich udział w przemyślemotoryzacyjnym i transportowym, które stosują druk atramentowy do nadruku czarnej ramki na szybach przednich i niekiedy na szybach stosowanych w innych oknach.

 

Dzisiaj robi się to zwykle na płaskich, wstępnie zahartowanych arkuszach szkła. A co z drukowaniem na szkle, które będzie następnie przetwarzane?

 

 
Następne kroki
Atramentowe głowice drukujące są przeznaczone do drukowania na płaskich powierzchniach, ale jak pokazano przy drukowaniu bezpośrednio na szklanych opakowaniach cylindrycznych i stożkowych wyrobach szklanych, oprogramowanie może zrekompensować wzrost gęstości kropel, zapewnić wzmocnienie kropek i wyrównanie dyszy.

 

Bez takiego oprogramowania kompensacyjnego wydrukowany obraz owinięty wokół stożkowego szkła byłby niedopuszczalnie zniekształcony.

 

 2019 09 36 3

Dane o kształcie obiektu

 


Jednak w porównaniu z wieloma przemysłowymi wyrobami szklanymi, stożkowe kształty (z ich stałą krzywizną) są względnie prostymi wyzwaniami.

 

Trudniejszym wyzwaniem dla drukarek atramentowych jest drukowanie bezpośrednio na bardziej skomplikowanych kształtach – zwykle przy użyciu robotów – w których przedmiot może być prezentowany głowicom drukującym przez robota lub same głowice drukujące mogą być przesuwane przez robota nad obiektem.

 

Dużo mówimy o „drukowaniu atramentowym”, ale należy pamiętać, że głowice atramentowe nie są używane wyłącznie do drukowania dekoracji na podłożach. Są także urządzeniem do osadzania dowolnego, odpowiedniego atramentu lub płynnej farby nadających się do natrysku.

 

Istnieje wiele rozwijających się rynków wykorzystywania technologii atramentowej do rozpylania płynów o różnorodnych funkcjach. To precyzyjne układanie powłok o jednakowej grubości na różnych powierzchniach.

 

 2019 09 36 4

Odległość (dystans) wyrzutu i czas lotu

 

 

Zazwyczaj systemy robotyczne wykorzystujące drukarki atramentowe będą budowane na zamówienie dla konkretnych zastosowań. Dla każdego innego szklanego obiektu, druk atramentowy lub proces powlekania musi uwzględniać jego geometrię, geometrię każdej dyszy w głowicy drukującej i wybrany wydruk.

 

Musi kompensować efekty gęstości, optymalizować moduł nanoszący pod kątem kształtu i kompensować zachowanie ścieżki danych. Bardzo ważna jest także technologia wyrzutu tuszu.

 

Układanie kropli to precyzyjna koordynacja natryskiwania dyszy z informacją o położeniu głowicy drukującej. Wszystko to w ramach ograniczeń, dokładności pozycjonowania i powtarzalności robota.

 

Określenie, kiedy wysunąć kroplę jest wyzwaniem, a kluczowe cechy fizyczne głowicy drukującej (takie jak szerokość druku, geometria dyszy, liczba i odległość między rzędami dysz, wielkość kropli, kierunek strumienia i prędkość wyrzucania kropli) muszą być następnie dokładnie rozważone i skoordynowane ze względną prędkością ruchu obiektu w punkcie, w którym dysza wytryskuje atrament i w którym ląduje kropla.

 

W przypadku zakrzywionych ścieżek wydruku błędy agregacji tak małe, jak 100 mikrometrów mogą powodować widoczne błędy na wydruku, zwłaszcza błędy w połączeniach na granicach wzoru “owijanego” wokół szklanego opakowania.

 

Wyzwania te mogą wydawać się znaczące, ale jak już zauważyliśmy w wielu zastosowaniach, obowiązują podobne zasady dla użycia sterowników kompensujących przy wdrażaniu technologii cyfrowego druku atramentowego.

 

To właśnie napędza rozwój technologii, a także innowacje w dziedziniedrukarek atramentowych i robotyki. GIS jest wiodącym wynalazcą w dziedzinie wykorzystania druku atramentowego do drukowania i powlekania dowolnych, wypukłych kształtów.

 

Nasze autorskie oprogramowanie zapewnia narzędzia potrzebne do naprawy lub kompensacji omawianych problemów, a wraz z elektroniką napędową  i systemami dostarczania płynów stanowi atrakcyjne rozwiązanie dla firm, które chcą zastosować technologię atramentową w wymagających aplikacjach.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami, aby omówić swój projekt Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Debbie Thorp
Global Inkjet Systems
www.globalinkjetsystems.com 

 

Reproduced with kind permission of ESMA and Glass Worldwide: www.glassprint.org 

 

2019 09 36 5

 

 

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 9/2019
   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec