Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 09 okladka

Świat Szkła 09/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 a Baner-1

 

Baner 2

Siódmy najwyższy szklany cud świata w Tianjin
Data dodania: 03.02.20

Nowe, błyszczące Centrum Finansowe Tianjin zlokalizowano w mieście portowym w północno-wschodnim regionie Chin. Zostało zaprojektowane przez firmę architektonicznej Skidmore, Owings & Merrill LLP (SOM) z siedzibą w Chicago, której specjalnością są nowoczesne, szklane budynki. Wiele projektów tej firmy tworzy kultową strukturę, poprawiając otoczenie i zwiększając efektywność budynku. Całe szkło elewacyjne do tytułowego budynku zostało dostarczone przez CSG Holding, największego producenta szkła architektonicznego w Chinach.

 

 

Integracja architektury i inżynierii
Centrum Finansowe Tianjin jest jednym z najnowszych przykładów zaangażowania firmy SOM w doskonałość, innowację i zrównoważony rozwój. Według Briana Lee, partnera projektowego w SOM, wynik prac projektowych był właściwy.

 

Centrum Finansowe Tianjin reprezentuje bardzo oryginalną koncepcję tego, jaki powinien być wysoki budynek. Opierało się to na precyzyjnej integracji wizji architektonicznej i techniki inżynierskiej w celu uzyskania optymalnej formy z punktu widzenia konstrukcji i fasady budynku, pomagając w stworzeniu bardzo efektywnych i atrakcyjnych przestrzeni wewnętrznych.

 

— Najgorsze jest to, że miasta często wyglądają tak samo, ponieważ budynki są tylko kopiami siebie. Dlatego staramy się zbudować bardzo oryginalną, unikalną formę dla każdego z naszych budynków. Chcemy, aby wzbudzały niezapomniane wrażenie oraz były funkcjonalne i efektywne — podkreśla Brian Lee.

 

Firma SOM zorganizowała spotkania warsztatowe z klientem, aby poznać jego wizje budynku. Zespół zaprezentował wiele modeli budynku w różnych kształtach, aby zobaczyć, które obrazy wzbudzają największe zainteresowanie klienta.

 

— Każdy zaproponowany kształt obiektu reprezentował budynki, o których wiedzieliśmy jak będą działać z punktu widzenia efektywności i pokazywał, jak naszym zdaniem powinien działać wysoki budynek — wyjaśnił Brian Lee.

 

— Ostatecznie jeden model naprawdę przykuł uwagę klienta: bardziej liryczna forma, która była bardzo nietypowa i sugestywna. Z szeroko zakrojonych badań wiedzieliśmy, że będzie miał bardzo dużą szansę, aby stać się bardzo efektywnym wysokim budynkiem.

 

Ponadto budynek musiał dobrze pasować do otoczenia w Tianjin Economic-Technological Development Area (TEDA), jednym z pierwszych krajowych obszarów rozwoju gospodarczego w Chinach, który funkcjonuje od 1984 r. TEDA znajduje się 50 km na wschód od ponad 15-milionowego miasta portowego Tianjin, a dojazd szybkim pociągiem z Pekinu trwa 30 minut.

 

 2020 01 14 1

Centrum Finansowe Tianjin to nie tylko arcydzieło innowacji, ale także mocne potwierdzenie, że drapacze chmur naprawdę mogą sprostać trendom w zrównoważonym budownictwie (fot. ©Seth Powers)

 


Trzy funkcje budynku
Rygorystyczny program zagospodarowania budynku podyktował podział na trzy funkcjonalne sekcje: biurową, mieszkaniową i hotelową. Każda przestrzeń musi być światowej klasy, z funkcjonalną płytą podłogową i efektywnym rdzeniem budynku i zapewniać poczucie połączenia z otoczeniem.

 

— Te wymagania odnośnie podziału na funkcyjne segmenty obiektu faktycznie pomogły nam ukształtować kształt budynku. Klient był doświadczonym inwestorem. Nie chciał niczego frywolnego, ale szukał innowacji. Coś kultowego, o przełomowej jakości, a jednocześnie bardzo efektywnego — opisuje Brian Lee.

 


Efektywność w każdym szczególe
Po powrocie do biura, zespół SOM pracował nad programem zagospodarowania przestrzeni w budynku w najbardziej efektywny sposób. Po połączeniu zwężającej się bryły z wizualnie miękką aerodynamiką, uzyskany kształt idealnie dopasował się do warunków zagospodarowania. Hybrydowa konstrukcja ze zwężającym się rdzeniem i z systemem pochyłych kolumn rozmieszczonych na obwodzie wzmocniła budynek, dzięki czemu jest odporny na trzęsienia ziemi i duże obciążenia wiatrem.

 

— Wiedzieliśmy, że zwężająca się wieża zawsze dobrze funkcjonuje w przypadku obciążeń wiatrowych — mówi Brian Lee. — Również zaokrąglenie narożników wieży pomaga zmniejszyć oddziaływanie wiatru.

 

Zespół rozwijał projekt, tworząc „podziurkowany” wierzchołek i proponując wklęsłe powierzchnie na fasadzie. Każdy element został opracowany w celu optymalizacji efektywności konstrukcji. Wybrano nośną konstrukcję z dodatkowym usztywnieniem, aby utworzyć zakrzywioną ramę, która również poprawiła efektywność i wytrzymałość budynku.

 

 

 2020 01 14 2

„Zatem mieliśmy ten piękny, płynny, liryczny kształt. Musieliśmy jednak zastanowić się, jakiego rodzaju konstrukcji fasady Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  użyć”, wyjaśniał Brian Lee (fot. ©Inho Rhee)

 

 

Niezwykła szklana fasada kurtynowa oszczędza koszty, poprawia efektywność
Niekonwencjonalny kształt budynku wymagał wyjątkowej, szklanej fasady kurtynowej. Pomysł polegał na zastosowaniu niezwykłych paneli szklanych i aluminiowych słupków, tworzących elegancką teksturę przypominającą skórę, która ma przyciągać wzrok i błyszczeć na słońcu.

 


Zespół rozpoczął pracę z kształtowaniem powierzchni fasady mapując ją parametrycznie. Następnie „poprawiono” tę powierzchnię, aby zmniejszyć liczbę wymaganych unikalnych, nietypowych paneli szklanych i starano się dobrać dla nich łatwo dostępne rozmiary.

 

— Początkowo mieliśmy ponad 1000 unikalnych paneli, ale zmniejszyliśmy tę wielkość do około 476, żeby zwiększyć efektywność produkcji i łatwość wymiany — dodaje Brian Lee.

 

Firma SOM przedstawiła inwestorowi dwa różne warianty: szkło gięte na zimno i płaskie szklane panele „offsetowe” (tworzące lekkie załamania na krawędziach paneli). Inwestor zdecydował się na mniej ryzykowny system szkła płaskiego.

 

Skomplikowało do projekt, ale zespół Briana Lee był w stanie to uwzględnić, dodając dodatkowy aluminiowy element do systemu słupów i metalowych ram. Daje to piękny efekt wizualny, gdyż elewacja wygląda prawie tak, jakby budynek był pokryty metalem, ze względu na sposób, w jaki niezwykłe panele szklane na wklęsłych i wypukłych powierzchniach wychwytują światło.

 

 


Wysokiej jakości szkło od najlepszego dostawcy w Chinach
Szkło elewacyjne dla tego arcydzieła zostało wyprodukowane przez chińską spółkę CSG Holding, która ma dobrą reputację zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym w zakresie produkcji szkła energooszczędnego.

 


CSG Holding jest dobrze wyposażony w technologię i narzędzia do dostarczania szkła o najlepszej jakości optycznej, płaskości i minimalnej falistości po hartowaniu. Zgodnie ze zmieniającymi się wymaganiami rynku, CSG stale inwestuje w najnowszą technologię, aby wytwarzać szkło o najwyższym standardzie. W ciągu ostatnich lat firma zamówiła ponad 20 linii do hartowania od firmy GLASTON i kilka maszyn do obróbki wstępnej.

 

 


Budynek z pozytywnym wpływem na środowisko
Z powodu wygiętej formy fasady koszt szklanej kurtyny był wyższy, ale korzyści w zakresie efektywności strukturalnej zaoszczędziły miliony na stali i betonie. Ponadto znacznie zmniejszył się wpływ budynku na środowisko.

 

— Częścią naszego sukcesu w tym konkretnym budynku było skupienie się na koncepcji zrównoważonego projektowania. Zastosowaliśmy wysokoefektywne, podwójne szyby z powłoką niskoemisyjną, zmniejszając w ten sposób koszty ogrzewania i klimatyzacji — mówi Brian Lee.

 

Po czym dodaje:
— Szkło zawsze będzie bardzo oczekiwane w każdym budynku, ponieważ ludzie chcą mieć kontakt z otoczeniem. Niesamowite widoki i dostęp światła dziennego są bardzo korzystne dla dobrego samopoczucia. Zwłaszcza, jeśli jesteś w stanie ograniczyć oślepianie słońcem (w lecie) i ucieczkę ciepła (w zimie) lub nadmierne zyski cieplne (w lecie). W zależności od warunków klimatycznych, możesz zaoszczędzić mniej lub więcej na kosztach energii.

 

Technologia szkła nieustannie poszukuje nowych sposobów na zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Na przykład, potrójne szyby można z powodzeniem stosować w zimnym klimacie. Zysk ciepła od promieni słonecznych w budynku ze szklaną ścianą osłonową, której prawie 90% powierzchni zajmuje szkło, można wykorzystać do pozyskania „darmowego” ciepła w klimacie, gdzie dominującą kwestią jest ogrzewanie. Możliwe jest również uzyskanie bardzo wysokiej izolacyjności termicznej w tych budynkach.

 

— W miarę rozwoju technologii szkła i jego dalszego rozwoju zobaczymy szersze zastosowanie szyb izolacyjnych: próżniowej, potrójnego oszklenia – a nawet nowe pomysły na temat oszklenia giętego, które pomogą w lepszej optymalizacji szkła. W tym celu można również zastosować cienkie szkło w szybach wielokomorowych — przewiduje Brian Lee. 


Szczegóły projektu na stronie: www.som.com: Reinventing the Skyscraper

 

2020 01 14 3

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 01/2020
   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik