Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Tenon – dążenie do doskonałości w technologii szyb zespolonych
Data dodania: 04.02.20

Firma TENON wprowadziła na rynek dwa nowe produkty związane z produkcją szyb zespolonych: aplikator do ciepłej przekładki nazwany „Super spacer” i automatyczny robot uszczelniający „Hotmelt”, który jest dostępny w TENON od 2016 roku. TENON jest obecny teraz również w Polsce.

 

Na początku 2020 roku zostanie zamontowana w Polsce pierwsza kompletna linia TENON w technologii tradycyjnej, dla formatu maksymalnego 2440x5000 mm, z pełnym oprzyrządowaniem oraz prasą do wypełniania argonem.

 

TENON (BEIJING) EQUIPMENT CO., LTD jest obecny na najważniejszych wystawach z branży szklarskiej jakimi są chińskie targi szkła oraz VITRUM 2019.


James Oh, wiceprezes TENON, odpowiedzialny za marketing zagraniczny mówi: — Obecnie rozwijamy się bardzo dynamicznie i w głównej mierze jesteśmy nastawieni na wprowadzanie na rynek rozwiązań, które będą spełniać wymagania klienta.

 

Firma TENON posiada 32 lata doświadczeniabw produkcji maszyn do szkła, a jako firma z innego kontynentu jesteśmy dumni z 32 rocznicy obecności TENON we Włoszech. Koncentrujemy się teraz na wprowadzeniu nowych rozwiązań, które zostaną pokazane na chińskich targach oraz na GLASSTEC 2020. Serdecznie zapraszamy odwiedzających do spotkania na naszym stoisku, aby zobaczyć nowe rozwiązania na własne oczy.

 

2020 01 53 1

Rys. 1. Nowa maszyna TENON

 

Firma TENON wprowadziła na rynek dwa nowe produkty związane z produkcją szyb zespolonych: aplikator do ciepłej przekładki nazwany „Super spacer” i automatyczny robot uszczelniający „Hotmelt”, który jest dostępny w TENON od 2016 roku.

 

TENON jest obecny teraz również w Polsce. Na początku 2020 roku zostanie zamontowana w Polsce pierwsza kompletna linia TENON w technologii tradycyjnej, dla formatu maksymalnego 2440x5000 mm, z pełnym oprzyrządowaniem oraz prasą do wypełniania argonem. Tenon – dążenie do doskonałości w technologii szyb zespolonych

 

Gama produktów z „ciepłą ramką”, które TENON posiada w portfolio, umożliwia rozwiązania zapewniające klientom przewagę nad konkurencją w każdym zastosowaniu, niezależnie od tego, czy potrzebują one dwóch składników, takich jak silikon i polisiarczek, czy elastycznego elementu dystansowego zwykle zwanego ”Super spacer”, z możliwością produkcji dużych rozmiarów i „ciepłymi” opcjami w całym asortymencie.

 

Odwiedzający w tym roku targi branżowe będą mogli zobaczyć nowe, „ciepłe” technologie mające zastosowanie przy produkcji szyb zespolonych. Oszczędność energii jest obecnie bez wątpienia najważniejszym czynnikiem w budownictwie.

 

 2020 01 54 2a

Rys. 2. Kompaktowa linia szyb zespolonych w technologii „ciepłej ramki”

 

2020 01 54 3a

Rys. 3. Elastyczna przekładka (Super spacer) zastosowana w IG TENON

 

2020 01 54 4

Rys. 4. W pełni automatyczna lina Flexible Spacer (linia Super spacer IG)

 

Związane jest to także z branżą zajmującą się produkcją okien, w wyniku czego powstały wymagania dotyczące okien o coraz niższych wartościach przenikalności cieplnej. Nowa generacja przekładek (ciepła ramka dystansowa) stosowana w szybach zespolonych z ciepłą krawędzią odegrała ważną rolę w osiągnięciu tych celów.

 

„Ciepłe” ramki dystansowe to takie elementy, które zbudowane są z materiałów o współczynniku liniowego przewodnictwa cieplnego znacznie niższym niż w przypadku konwencjonalnej ramki aluminiowej.

 

Przyczyniają się do poprawy wydajności cieplnej okna poprzez zwiększenie izolacji termicznej na krawędziach. Mogą to być różne rodzaje materiałów, w zależności od rodzaju elementu dystansowego, takie jak elastyczne pianki, tworzywa termoplastyczne, hybrydy tworzywa sztucznego i metalu, stal nierdzewna itp.

 

Ciepłe przekładki dystansowe, zwane Super Spacer, zmniejszają powstawanie mostków cieplnych w konstrukcji okna, a przez to posiadają szereg zalet: oszczędność energii, niższa emisja CO2, zmniejszenie kondensacji na powierzchni szkła izolacyjnego, zmniejszenie ryzyka tworzenia się pleśni na ramach okiennych.

 

Jednym z najczęstszych problemów przy produkcji i marketingu szyb zespolonych jest zgodność między uszczelniaczami a zastosowanymi materiałami lub dodatkowymi akcesoriami, takimi jak przekładki, butyl, narożniki, środek pochłaniający wilgoć itp.

 

Oprócz swoich właściwości chemicznych mają również inne, specyficzne cechy, powodujące, że nie wszystkie mogą być ze sobą kompatybilne w ramach jednego procesu produkcyjnego.

 

Linia produkcji szyb zespolonych oparta na „ciepłej” ramce dystansowej firmy TENON będzie kompleksowym rozwiązaniem, umożliwiającym współpracę różnych elementów konstrukcyjnych, obejmujących materiały i uszczelnienia o szerokiej gamie właściwości chemicznych i należących do szerokiej gamy rodzin chemicznych.

 

Szyby zespolone powstałe na skonfigurowanej przez TENON linii produkcyjnej w technologii „ciepłej” ramki, będą wyróżniać się doskonałym zachowaniem po zaimplementowaniu w oknie, mimo oddziaływań klimatycznych, światła słonecznego, ekspozycjinna promieniowanie UV, ruchów ramy okna, czy różnic wysokości.

 

 2020 01 54 5

Rys. 5. Przykład przekładki „Super Spacer”

 2020 01 54 6

Rys. 6. Główne jednostki głowicy do „ciepłej” ramki

 2020 01 54 7

Rys. 7. Elastyczny aplikator dystansowy

 2020 01 54 8

Rys. 8. Próbka szyby zespolonej

 


W pełni automatyczna linia produkcyjna Flexible Spacer IG
Linię zaprojektowano w celu uczestnictwa w rewolucji technologicznej branży szyb zespolonych, wprowadzając nową technologię i nowy materiał serii TE-F. Seria ta jest w pełni zautomatyzowaną linią, obejmującą usuwanie powłoki low-e na krawędzi, mycie, przycinanie, napełnianie gazem i uszczelnienie.

 

Porzuciwszy tradycyjny proces produkcyjny złożony z oddzielnych operacji: cięcie przekładki, gięcie, wypełnianie środkiem pochłaniającym wilgoć, butylem i kadrowanie – wszystkie te etapy produkcji szyb zespolonych zostaną wykonane wyłącznie przez linię TE-F. Dzięki temu ta wysoce wydajna linia produkcyjna optymalizuje wydajność przy mniejszej sile roboczej.

 

Linia Flexible Spacer IG Tenon łączy elastyczną ciepłą ramkę i reaktywny system „Hotmelt”, co pozwala osiągnąć idealne uszczelnienie i poziom wytrzymałości konstrukcji. Ponadto wysoki procent wypełnienia gazem zapewnia izolację cieplną. Linia jest całkowicie automatyczna, a cyklem produkcyjnym może zarządzać dwóch operatorów.

 


Funkcje:
- linia produkcyjna o wysokiej prędkości, która obejmuje usuwanie powłoki przy krawędzi, mycie, obramowanie, napełnianie gazem i uszczelnianie;
- wdrożenie systemu EtherMAC i serwonapędu w celu osiągnięcia idealnej koordynacji prędkości i dokładności;

- wybór uszczelnienia: Hotmelt lub dwuskładnikowy;
- opcja szyby nie-prostoliniowej i potrójne szkło;
- dostępna niestandardowa ponadwymiarowa linia;
- maksymalny rozmiar szyby do 3300x12 000 mm.

 


TFSR
Dzięki ciągłemu wsparciu technicznemu Quanex oraz testom firma TENON opracowała najbardziej rozwinięty technologicznie aplikator elastycznej ramki na rynku.


Najpierw głowica robota nakłada na krawędzie szkła klej akrylowy. Następnie w pełni zautomatyzowany aplikator ramki Super Spacer podaje ciągły pasek pianki w kształcie litery T (profil ramki dystansowej) na jedną z tafli szkła, gdzie położono klej.


Następnie dociskana jest druga tafla, a klej utwierdza ciepłą ramkę między taflami szkła. Jednocześnie wtłaczany jest butyl w wolną przestrzeń między bokami profilu a szybami. Wytłaczanie butylu jest kontrolowane automatycznie, co pozwala na jego ciągłą i liniową aplikację.

 


THR/1
System specjalnie zaprojektowany do klejenia termotopliwegonlub reaktywnego. Ze względu na charakter reaktywnego topnika stosuje się uszczelnianie w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. Układ bębnów o dużej pojemności zapewnia stabilny proces uszczelniania.

 

Ponadto szybkość uszczelnienia i ilość dostarczanego szczeliwa w tym systemie gwałtownie wzrosły w porównaniu do zwykłego uszczelniania dwuskładnikowego, co czyni go kluczem do zastosowania w szybkiej linii produkcyjnej. Wymagana grubość uszczelnienia i wymiary szyby są oceniane automatycznie, umożliwiając automatyzację zarządzania procesem.

 

Temperatura topliwego materiału jest kontrolowana przez termoregulatory zamontowane na urządzeniu do wytłaczania i utrzymuje temperaturę topnienia 180-190°C przez cały cykl.

 

 

 2020 01 53 2

ZATĘPIARKA POZIOMA TENON MODEL TWM 2500T
- całkowicie automatyczna kontrola wymiarów oraz grubości szkła,
- możliwość obróbki szyb niskoemisyjnych Low-E,
- szybkość obróbki do 40 m/min.,
- możliwość połączenia zatępiarki z myjką poziomą w linii produkcyjnej.

 

2020 01 53 3

MYJKA POZIOMA TENON HWM series
- 3 pary szczotek myjących,
- możliwość mycia szyb niskoemisyjnych Low-E,
- wydajność produkcyjna do 10 m/min.
- dwuetapowy proces mycia,
- zakres grubości szkła 3-19 mm,

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 01/2020
   

 

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec