Profesjonalny montaż okien i drzwi Część 1: Projektowanie i wymagania |
Data dodania: 28.04.20 | |
Okna i drzwi zewnętrzne to elementy wielofunkcyjne, które muszą spełniać różnorodne właściwości. Profesjonalne planowanie i realizacja montażu są niezbędne dla jego funkcjonalności i trwałości. Oceny raportów ift pokazują, że ponad 50% wad konstrukcyjnych wynika z nieprawidłowego montażu.
Trzy części artykulu ift Rosenheim pokazują, co należy wziąć pod uwagę przy odpowiednim projektowaniu (część 1), wykonywaniu uszczelnienia i izolacji (część 2) oraz mocowania (część 3). Treść artykułu oparta jest na Wytycznych do montażu okien i drzwi.
Rys. 1. Prawidłowa instalacja ma duży wpływ na działanie i jakość okien i drzwi (źródło: Fotolia, Ingo Bartussek)
Profesjonalny montaż obejmuje staranne zaprojektowanie uszczelnienia, izolacji i zamocowania, a także wybór odpowiednich produktów.
Wymaga to opracowanie szczegółów montażu pasujących do systemu okien, wymagań i konstrukcji ściany zewnętrznej. Kompetentni eksperci od montażu okien są w stanie porównać te przykładowe szczegóły (podane w Wytycznych) z warunkami panującymi na miejscu i dostosować je w razie potrzeby.
Dotyczy to w szczególności zoptymalizowanych energetycznie konstrukcji ścian (systemy warstwowe z izolacją termiczną), obszaru progowego drzwi domu, tarasu i balkonu (w wersji konstrukcji bez barier), renowacji starych budynków i specjalnych wymagań, takich jak odporność na włamanie, ochrona przed upadkiem (z dużej wysokości) lub ochrona przeciwpożarowa.
Ift Rosenheim wspiera producentów i firmy montażowe w tym zadaniu dzięki zaoferowaniu bezpłatnego korzystania z programu dotyczącego montażu okien, który przeprowadza niezbędne obliczenia dotyczące mocowania i minimalnej izolacji termicznej oraz sugeruje przetestowane systemy mocowania i uszczelniania.
Rys. 2. Bezpłatny program dotyczący montażu okien pomaga w profesjonalnym projektowaniu połączeń konstrukcyjnych i prostym wyborze odpowiednich produktów
Ponadto należy przestrzegać ogólnych reguł profesjonalnego wykonania, stosowania wyrobów mających potwierdzoną przydatność do użytkowania i zalecenia dotyczące efektywności energetycznej.
Praktyczne doświadczenie ift Rosenheim pokazuje, że przyczyny błędów często wynikają z braku dobrego projektu montażu. Dlatego parametry montażowe powinny być jasno określone w umowie dotyczącej wykonania montażu.
Model warstwowy ift Rosenheim nadaje się do zrozumienia interakcji elementu budynku, połączenia i ściany. Przypisuje wymagania fizyki budynku i inne funkcje do oddzielnych warstw funkcjonalnych.
Rys. 3. Model ściany warstwowej (u góry) i przeniesienie do konkretnej sytuacji montażowej (u dołu)
Planowanie prac warsztatowych i montażowych
Profesjonalny projekt połączenia (złącza) uwzględnia fakt, że ogromne znaczenie mają konstrukcja, geometria złącza, mocowanie, izolacja i uszczelnienie.
Wytyczne VOB / B wymagają od firm wykonawczych aktywnego „myślenia”, aby uniknąć błędów w planowaniu, wytycznych do przetargów lub rysunkach.
Dotyczy to projektowania, jakości i właściwości materiałów lub komponentów dostarczanych przez klienta (wkładki cylindryczne w zamkach, skrzynki rolet itp.) lub usług innych przedsiębiorców.
Rys. 4. Możliwe zmiany parametrów, właściwości i zakresu prac montażowych w różnych sytuacjach montażowych w monolitycznej ścianie zewnętrznej [1] (kliknij na tabelę aby ją powiększyć)
Renowacja starego budynku i wymiana okien W starym budynku planowanie i realizacja montażu jest trudniejsza i musi uwzględniać następujące aspekty: Rys. 5. Krytyczne sytuacje montażowe w starych budynkach z mostkami termicznymi oraz niebezpieczeństwo występowania kondensacji pary wodnej i rozwoju pleśni (kliknij na rysunek aby go powiększyć)
Zalecenia dotyczące współczynnika przenikania ciepła (U) zostały sformułowane dla nowego budynku, od których mogą być indywidualnie zatwierdzone odstępstwa.
Według aktualnych przepisów niemieckich dopuszczalna wartość Uw dla okien wynosi 1,30 W/(m²K), a dla drzwi zewnętrznych wartość UD 1,80 W/(m²K). Należy jednak również unikać mostków termicznych i minimalnej izolacji termicznej.
Miejsca „osłabione“ termiczne muszą być kompensowane przez ułożenie dodatkowej warstwy izolacyjnej na konstrukcji. Konieczność takich działań należy wcześniej wyjaśnić klientowi. Ryzyko kondensacji i tworzenia się pleśni jest bardzo wysokie, jeśli wartość U istniejącej ściany zewnętrznej (wartość UAW) w obszarze badanym wynosi ponad 1,0 W/(m2K).
Tworzenie się pleśni jest nie tylko konsekwencją występowania kondensacji, ale może ona również pojawić się powyżej temperatury punktu rosy (kryterium 80% wilgotności powietrza, izoterma 13°C), ponieważ warunki sprzyjające rozwojowi pleśni już są wynikiem kondensacji kapilarnej.
Jeśli te wymagania nie mogą być spełnione, klient musi zostać poinformowany o tworzeniu się kondensacji i ryzyku tworzenia się pleśni.
Dowód na brak ryzyka wystąpienia kondensacji pary wodnej dostarcza współczynnik temperatury fRsi – musi być spełnione wymaganie aby fRsi ≥ 0,70 w najbardziej niekorzystnym punkcie połączenia z budynkiem.
Rys. 6. Ocena minimalnej izolacji cieplnej różnych wariantów instalacji [1] (kliknij na tabelę aby ją powiększyć)
Należy wziąć pod uwagę różne rodzaje obciążeń wilgocią, które mogą występować pojedynczo lub łącznie.
Elementy ściany zewnętrznej i ich połączenia muszą być dopasowane do tych obciążeń.
W ten sposób należy zagwarantować określony odpływ wilgoci z konstrukcji, należy też zapobiegać niekontrolowanemu wnikaniu wody do konstrukcji oraz ograniczyć wilgotność wrażliwych materiałów.
Rys. 7. Oddziaływanie wilgoci na elementy ścian zewnętrznych [1] (kliknij na tabelę aby ją powiększyć)
Złącza montażowe mają bardzo duży wpływ na izolację akustyczną, a nawet małe otwory lub szczeliny włosowate w uszczelnieniu złącza mogą drastycznie obniżyć wartość izolacji akustycznej okna (>10 dB).
Oprócz ochrony przed ucieczką ciepła i zawilgoceniem, szczelne połączenie jest również podstawowym wymogiem izolacji akustycznej.
Obliczenia na podstawie stosunku obwodu okna (długości złącza) do powierzchni okna dają znacznie wyższy wymagany wskażnik izolacyjności akustycznej złącza (RS, w ≥ Rw + 10 dB), dzięki czemu izolacja akustyczna okna (Rw) nie ulega znacznemu pogorszeniu przez montaż.
Jeśli ta zasada zostanie zastosowana, można założyć, że wynikowa izolacja akustyczna okna po montażu nie zostanie zmniejszona o więcej niż 1 dB po zainstalowaniu.
Rys. 8. Izolacja akustyczna spoin w połączeniach budowlanych okien, głębokość szczelin (spoin) 50 do 100 mm (kliknij na tabelę aby ją powiększyć)
Wolfgang Jehl , ift Rosenheim Jürgen Benitz-Wildenburg , ift Rosenheim
Artykuł powstał na podstawie wystąpienia na konferencji ift Rosenheim, Fenstertage 2019 Przedstawicielem Instytutu ift Rosenheim w Polsce jest Andrzej Wicha: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Literatura
[2] Wytyczne do montażu ścian osłonowych – projektowanie i wykonanie montażu w nowych i remontowanych budynkach. Przygotowane przez ift Rosenheim i Stowarzyszenie Jakości RAL dla okien, fasad i drzwi wejściowych, Rosenheim / Frankfurt, 6/2017.
[3] Wytyczne ift MO-01/1 Połączenie okien ze ścianą budynku – Część 1: Procedura określania przydatności do stosowania systemów uszczelniających. Część 2: Procedura określania przydatności do stosowania systemów zamykających.
Informacje na temat Wytycznych montażu mozna uzyskać bezpośrednio w redakcji miesięcznika Świat Szkła: - Agata Kostrzewa Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. - Agnieszka Roguska Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz dziale dystrybucji - Iwona Markowska Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
więcej informacji też na stronie o Wytycznych do montaż okien i drzwi zewnętrznych tzw Instrukcja RAL
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
|