Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 06 okladka1

Świat Szkła 6/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Jak powstaje szyba zespolona?
Data dodania: 30.11.20

Szyby mają zazwyczaj największy udział w powierzchni okna. W przypadku dużych przeszkleń fasadowych mogą stanowić nawet 90% elewacji.

 

Są one transparentne, ale mają wiele istotnych funkcji, które wpływają na komfort użytkowania pomieszczeń. Jak powstają szyby zespolone?

 

Zapraszamy do przeczytania poniższego opisu produkcji szyby zespolonej, jaki powstał w zakładach Pilkington IGP. Obecnie produkuje się tam jedno- i dwukomorowe szyby zespolone wypełniane argonem.

 

2020 11 27 1

2020 11 27 2

 

Floatliner – naczepa do przewozu szkła
W zakładach przetwórczych mogą być wykonywane automatycznie uszczelniane wielokomorowe szyby zespolone, które łączą w sobie wiele funkcji.

 

Mogą to być szyby przeciwsłoneczne, antywłamaniowe, akustyczne, a nawet samoczyszczące. Jednak zanim taka szyba powstanie, do zakładu musi dotrzeć dostawa szkła z huty w Sandomierzu.

 

Tafle szklane o wymiarach 6×3,210 m przyjeżdżają ciężarówkami w specjalnie opracowanej naczepie, w której stojak jest elementem podwozia. Ułatwia to rozładunek i magazynowanie tzw. pakietów szkła. Ciężar takiego pojedynczego pakietu to około 3 tony.

 


Automatyczna suwnica – porządek i organizacja
Automatyczna suwnica pobiera szkło, które jest w danej chwili potrzebne do produkcji z odpowiedniego stojaka. Jest ono następnie transportowane na stanowisko rozkroju. System optymalizacyjny tak planuje rozkrój tafli szkła, aby tafla była wykorzystana w sposób maksymalny.

 

2020 11 27 3


Rozkrój – precyzja i wydajność
Na stołach do rozkroju mogą być cięte różne rodzaje szkła, jednak najbardziej skomplikowany jest proces cięcia szkła laminowanego. Ten rodzaj szyb w swojej budowie zawiera specjalną folię PVB, która utrzymuje szkło w całości po jego rozbiciu, więc jego rozkrój musi się odbywać na specjalnym stole do rozkroju.

 

Pierwszym etapem jest nacięcie szkła z góry i z dołu. W kolejnym etapie folia pomiędzy dwiema warstwami szkła jest podgrzewana. Dopiero wówczas odpowiedni nóż przecina folię i formatki szkła laminowanego są rozdzielane.

 

2020 11 27 4 


Ramki dystansowe – formowanie kształtu
Pierwszym elementem procesu zespalania szyb jest gięcie ramki dystansowej. Ramka dystansowa, przygotowana zgodnie ze specyfikacją zamówienia, zostaje wypełniona sitem molekularnym, które pełni funkcję absorbentu wilgoci.

 

Jego zadaniem jest pochłonięcie resztkowej wilgoci, która może znaleźć się w szybie podczas produkcji. Na wygiętą ramkę dystansową nakładany jest uszczelniacz pierwszego stopnia – butyl.

 


Prasy do zespalania – powstawanie komór w szybie zespolonej
Kolejnym etapem produkcji jest proces zespalania szyb. Odbywa się on na specjalnej linii wyposażonej w prasy do zespalania. Proces wygląda nieco inaczej w zależności do tego, ile komór będzie miała szyba.

 

W przypadku szyb jednokomorowych pojedyncza szyba zostaje wprowadzona do prasy. Druga tafla szyby wjeżdża do niej wraz z wcześniej przygotowaną ramką dystansową. W kolejnym kroku następuje proces prasowania, w trakcie którego przestrzeń pomiędzy szybami zostaje wypełniona argonem.

 

W przypadku szyb dwukomorowych do szyby jednokomorowej na dodatkowym etapie produkcji zostaje doklejona kolejna szyba z ramką dystansową. Powstała w tym procesie druga komora również jest wypełniona argonem.

 

2020 11 27 5

 


Uszczelnianie drugiego stopnia – ochrona i izolacja
Kiedy pod koniec poprzedniego etapu z prasy wyjeżdżają pakiety zespolone ze sobą w odpowiedni sposób, rozpoczyna się uszczelnianie drugiego stopnia.

 

W zakładach Pilkington IGP ten proces odbywa się za pomocą urządzenia, które rozkłada po krawędzi szyby materiał izolacyjny – poliuretan. Następnie szyba zespolona trafia do ręcznej obróbki narożników, która jest już ostatnim etapem produkcji.

 

2020 11 27 6

 


Kontrola jakości – weryfikacja i ocena
Gotowa szyba zespolona trafia na stanowisko kontroli jakości. W tym miejscu pracownicy zakładu oceniają techniczne oraz wizualne aspekty produktu.

 

Kluczowym elementem jest kontrola zawartości argonu wewnątrz szyby zespolonej, ponieważ poprawia on izolacyjność szyby zespolonej. Produkt, który pozytywnie przechodzi kontrolę jakości jest odpowiednio pakowany na wydziale spedycji, a następnie wysyłany do klienta. 

 

2020 11 27 7

 

Film obrazujący krok po kroku proces produkcji szyb zespolonych dostępny jest na kanale Pilkington.TV. Link do filmu:

  

 

 

Ewelina Wójcicka
Pilkington IGP

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 11/2020 
  

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec