Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 09 okladka1

Świat Szkła 09/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 9 grunia 2021

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Nowe zasady projektowania budynków – zgodne z WT 2021
Data dodania: 17.12.20

Już niedługo wszystkie nowo powstające budynki w Polsce będą musiały spełnić nowe standardy energetyczne - wymagania przedstawione w Warunkach Technicznych 2021. To kolejny krok do Europejskiego Zielonego Ładu, większej energooszczędności i dbałości o środowisko.

 

Nowe zasady wchodzące w życie 1 stycznia 2021 dotyczą oszczędzania energii oraz izolacyjności cieplnej. Kluczową rolę w realizacji tych celów odgrywa przemysł produkujący materiały budowlane. ALUPROF – już dziś wprowadza system okienno-drzwiowy MB-79N odpowiadający nowym restrykcjom.

 

20201218aluprof 23

 

Czym jest standard WT 2021?
Nowe, zaostrzone zapisy WT 2021 związane są przede wszystkim z wdrażaniem w Polsce postanowień Parlamentu Europejskiego, zgodnie z którymi państwa członkowskie zapewniają, że po 31 grudnia 2020 r. wszystkie nowo powstałe budynki będą energooszczędne, o niemal zerowym zużyciu energii.

 

Są to zmiany, zdecydowanie przybliżające nas do spełnienia założeń planu działania na rzecz zrównoważonej gospodarki Unii Europejskiej, czyli tzw. Europejskiego Zielonego Ładu i wpłyną bezpośrednio na sukcesywne zmniejszenie emisji CO2 i smogu.


Wpływ przepisów na budowę Etapowe, trwające niemal dekadę, wprowadzanie zmian w Polsce miało na celu zwiększanie świadomości projektantów, wykonawców i inwestorów w zakresie nowych zasad. Dało również czas na dostosowanie parametrów technicznych materiałów i technologii budowlanych do dyrektyw Unii Europejskiej.

 

Do polskiego systemu prawnego stopniowo wprowadzano zmiany dot. minimalnych wymagań technologicznych elementów, takich jak np. stolarka budowlana. Użycie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań skutkuje mniejszymi kosztami eksploatacji budynków: ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.

 

– Zmiany przepisów komunikowane były z ponad siedmioletnim wyprzedzeniem i wprowadzane etapowo, dzięki czemu mogliśmy się do nich odpowiednio przygotować.

 

W ramach kilkuletnich analiz i testów opracowaliśmy nowoczesne technologie, które już dzisiaj pozwalają nam dostarczać rozwiązania dostosowane do zaostrzonych regulacji WT 2021 – mówi Michał Marcinowski, manager produktu ALUPROF SA.

 

20201218aluprof 23a

 

Rola producentów materiałów budowlanych
Kluczową rolę we wprowadzaniu realizacji nowych celów energooszczędności odgrywa przemysł produkujący materiały budowlane.

 

Przepisy regulujące charakterystykę energetyczną budynków wprowadzą zmiany techniczne i technologiczne w procesie produkcji materiałów, w szczególności stolarki okiennej i drzwiowej.

 

Polski producent aluminiowych systemów fasadowych, okiennych i drzwiowych – ALUPROF SA już dziś oferuje klientom produkty spełniające wymogi wyższe niż te przewidziane w WT 2021.

 

– Jednym z takich produktów jest nasz system okienno-drzwiowy MB-79N stworzony z myślą o budownictwie energooszczędnym. Współczynnik przenikania ciepła dla okien w tym systemie spełnia wymaganie 0,9 W/(m2K), a dla drzwi zewnętrznych 1,3 W/(m2K).

 

Warto jednak pamiętać, że okna spełniające współczynnik Uw = 0,8 W/m2K to nic wyjątkowego, jesteśmy w stanie uzyskać parametr nawet poniżej wartości Uw = 0,8 W/m2K – dodaje Michał Marcinowski z ALUPROF SA.

 

Co ważne, każda zmiana przepisów dotycząca podwyższenia parametrów materiałów budowlanych w konsekwencji może uderzy po kieszeni konsumentów. Aby temu zapobiec, ALUPROF w trosce o klientów wprowadza nowy produkt z wyższymi parametrami w cenie dotychczas najbardziej popularnego rozwiązania w swojej ofercie, czyli systemu MB- 70 HI.

 


Nowe wymogi, nowe wyzwania
Nowe standardy energetyczne, które wejdą w życie wraz z dokumentem WT 2021 to dodatkowe zadania dla komercyjnych inwestorów i deweloperów oraz osób, które planują budowę domu w 2021 roku.

 

Dodatkowo WT 2021 to również zmiany dla osób planujących remont lub modernizację domu – w tego typu realizacjach od 1 stycznia 2021 roku będą obowiązywały dokładnie te same wytyczne.

 

Spełnianie wymogów WT 2021 to jednak inwestycja – w środowisko naturalne oraz komfort użytkowania nowoczesnych budynków. Wychodząc naprzeciw budującym, doradcy i partnerzy ALUPROF pomagają w doborze stolarki aluminiowej spełniającej wymogi WT 2021.

 

ALUPROF już dziś oferuje swoim klientom systemy odpowiadające najbardziej restrykcyjnym normom izolacyjności termicznej, energooszczędności i pasywności.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 12/2020
   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik