Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 06 okladka1

Świat Szkła 06/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

 

baner klej do luster 7 7 2021

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
   
Nowe spojrzenie na sztukę tworzenia witraży
Data dodania: 02.01.21

Kreatywny i innowacyjny potencjał cyfrowego druku ceramicznego na szkle może stworzyć świat nowych możliwości projektowania powierzchni elewacyjnych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz przeszkleń wewnętrznych.

 

2020 12 07 1

 

Cyfrowy, wielobarwny druk na szkle tuszami ceramicznymi daje praktycznie nieograniczone możliwości odtworzenia klasycznego kunsztu witraży. Witraż wykonywany tradycyjnymi metodami powstaje w skomplikowanym, manualnym, nieekologicznym (z użyciem ołowiu) i długotrwałym procesie produkcji, a finalny efekt można ocenić praktycznie dopiero po zakończeniu prac.

 

Zastosowanie do produkcji witraży metody druku cyfrowego oraz digitalizacji zdjęć stwarza zupełnie nowe możliwości. Projekt powstaje, jest obrabiany i uzgadniany z odbiorcą w programach graficznych, zatem można bardzo szybko i szczegółowo ustalić wszelkie detale takiej realizacji.

 

2020 12 07 2

 

Sam proces produkcyjny, od akceptacji próbek do wytworzenia gotowego witraża, trwa kilka tygodni (zamiast kilku lub nawet kilkunastu miesięcy jak to się dzieje w technologii tradycyjnej). W technologii  druku cyfrowego można w kilkanaście tygodni realizować obiekty z witrażami o powierzchniach nawet kilkuset metrów kwadratowych.

 

Natomiast cena drukowanego witraża jest kilkukrotnie niższa, a to wszystko z zachowaniem jego oryginalnego stylu. Odpowiadając na pytania co do jakości i trwałości takich rozwiązań: stosowane tusze ceramiczne trwale wtapiają się w procesie hartowania w szkło, co gwarantuje trwałość witraża (odporność na zmiany barw) liczoną w setkach lat.

 

Co bardzo ważne drukowany witraż składa się z jednego elementu szklanego (bezpieczne dla użytkowników hartowane szkło float lub hartowane szkło ornamentowe), co gwarantuje jego sztywność i stabilność.

 

2020 12 07 3

 

Dodatkowo klasyczny witraż ma swoje ograniczenia wymiarowe, ponieważ wykonywany jest z cienkich i delikatnych elementów kolorowego szkła łączonych ołowiem, zatem witraże klasyczne muszą mieć niewielkie rozmiary. Witraż drukowany natomiast może mieć format prawie 3 m x 6 m w jednym elemencie.

 

Technologia ta może być stosowana zarówno w obiektach sakralnych, jak również do wykonywania seryjnych wypełnień drzwiowych, wypełnień na indywidualne projekty oraz do aranżacji detali ze szkła w budynkach publicznych i prywatnych.

 

Witraże drukowane cyfrowo można również wkomponować w szyby zespolone nadając im wysokie parametry energooszczędności, funkcje samoczyszczące, antywłamaniowe, dźwiękochłonne i wiele innych.

 

Jacek Eifler
Vitroterm-Murów SA

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 12/2020
   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik