Praktyczne porady |
Data dodania: 02.01.21 |
Czy drzwi wewnętrzne muszą „dochodzić“ do podłogi? Ościeżnice wykonane z drewna i materiałów drewnopochodnych nie powinny być zawilgocone od dołu, aby uniknąć pęcznienia i pogorszenia wyglądu lub uszkodzenia warstw wierzchnich (np. forniru).
Można to osiągnąć, wykonując u dołu spoinę o szerokości ok. 3 mm, umieszczając pod spodem szczelinę dystansową, którą następnie uszczelnia się elastyczną masą uszczelniającą (rys. 1). Dotyczy to w szczególności wykładzin podłogowych z kamienia naturalnego i płytek ceramicznych, ale także parkietów, które czyści się preparatami wodorozcieńczalnymi.
Rys. 1. Połączenie dolnej krawędzi z podłogą – ościeżnica drewniana z uszczelnieniem masą elastyczną
Drzwi wewnętrzne należy zawsze montować prawidłowo w pionie i w poziomie oraz równo (zapewnić wygodne korzystanie z drzwi). Wszelkie odstępstwa od tego wymogu należy uzgodnić pisemnie, biorąc pod uwagę dokładność poziomicy.
Maksymalne dopuszczalne tolerancje odchyleń od pionu i poziomu to do 1,5 mm/m przy sprawdzaniu za pomocą przyrządu badawczego o długości 3,00 m. Odchyłki te nie mogą pogarszać funkcji i wyglądu.
Więcej informacji na temat profesjonalnego montażu drzwi wewnętrznych można również znaleźć w wytycznych ifz TU-02/2 Drzwi wewnętrzne – prawidłowy montaż (https://www.ift-rosenheim.de/web/ifz)
Jak sprawdzane są uszkodzenia (np. pęknięcia) na widocznych powierzchniach drzwi wewnętrznych? Podstawą do wizualnej oceny uszkodzeń widocznych powierzchni drzwi wewnętrznych jest wytyczna ift HO-11/2 Ocena wizualna elementów drzwi
wewnętrznych wykonanych z drewna i materiałów drewnopochodnych oraz innych materiałów. Zawiera informacje na temat poziomów przeglądu i oceny. Doświadczenie w centrum eksperckim ift pokazuje, że przypadków ujawnionych wad/szkód i sporów prawnych jest coraz więcej.
Podczas sprawdzania wizualnie rozpoznawalnych wad decydujące znaczenie ma widok widocznej powierzchni całkowicie zmontowanych drzwi wewnętrznych i należy go wykonać w odległości ok. 1,5 m od płaszczyzny oglądanego elementu – tj. z kąta patrzenia odpowiadającego normalnemu użytkowaniu pomieszczenia.
Wysokość widoku to ok. 1,7 m (rys. 2). Test należy przeprowadzić w warunkach oświetleniowych, które odpowiadają światłu dziennemu lub zwykłemu oświetleniu pomieszczenia - niedopuszczalne jest słabe oświetlenie „latarką“ (ze smugami/strefami światła i cienia), lub rażące światło słoneczne, a także oświetlenie sztuczne i bezpośrednie, na przykład reflektory budowlane.
[2] DIN 68706-2: 2019-03 Drzwi wewnętrzne wykonane z drewna i materiałów drewnopochodnych - Część 2: Ościeżnice; Warunki, wymiary i montaż [3] DIN 68706-3: 1988-11 Drzwi wewnętrzne wykonane z drewna i materiałów drzewnych; Ościeżnice drzwiowe z drewna i materiałów drewnopochodnych do drzwi przylgowych; Warunki, wymiary, cechy konstrukcyjne [4] Wytyczne ifz TU-02/2 Drzwi wewnętrzne - prawidłowy montaż (https://www.iftrosenheim.de/web/ifz) [5] Wytyczne ift HO-11/2 Ocena wizualna elementów drzwi wewnętrznych wykonanych z drewna i materiałów drewnopochodnych oraz innych materiałów.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne |