Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

baner-www

 

Baner Press Glass final

 

Nowoczesny mechanizm przyssawek zmniejsza liczbę pęknięć podczas cięcia szkła laminowanego
Data dodania: 03.02.21

Miejscowe naprężenia w szkle laminowanym mogą powodować wadliwe pęknięcia podczas cięcia. Nowoczesny mechanizm przyssawki firmy LiSEC pomaga zmniejszyć liczbę strat.

 

W ramach programu LiSEC LONGLiFE można również wyposażyć starsze maszyny do cięcia w tę innowację, a tym samym obniżyć koszty produkcji.

 

2021 01 30 1

 

Systemy LiSEC są konstruowane tak aby funkcjonowały przez wiele lat. Wymieniając komponenty i wdrażając ukierunkowane aktualizacje, można jeszcze bardziej wydłużyć cykl życia maszyn LiSEC. W ramach programu LiSEC LONGLiFE możliwe jest również wykorzystanie zalet nowych rozwiązań: W tym celu LiSEC wyposaża unowocześniany starszy system, pracujący u klienta, w pożądane innowacje.

 

Nowy mechanizm przyssawek, który LiSEC stosuje seryjnie w swoich maszynach od 2013 roku, zmniejsza liczbę wadliwych pęknięć. To automatycznie zmniejsza ilość odpadów i przestoje systemu. Dzięki wymianie mechanizmu przyssawki w starszych maszynach firmy zajmujące się obróbką szkła oszczędzają zatem znaczne koszty.

 

Można użyć nowego mechanizmu przyssawki (w miejsce starego), nawet jeśli maszyna do cięcia szkła laminowanego LiSEC była eksploatowana przez wiele lat. Aktualizacja jest dostępna w ramach programu LiSEC LONGLiFE dla systemów zbudowanych przez LiSEC w latach 2005 - 2013. Sama modyfikacja wymaga bardzo niewielkiego wysiłku.

 

Konwencjonalny mechanizm przyssawki nie uwzględnia odkształceń tafli szkła
Dokładnie to, w jaki sposób nowoczesny mechanizm przyssawki firmy LiSEC zmniejsza liczbę wadliwych pęknięć, staje się jasne w porównaniu z dotychczas stosowanymi rozwiązaniami. System przyssawek składa się z układu prętów z kilkoma przyssawkami na każdym. Utrzymują one taflę szkła w określonym miejscu podczas procesu łamania i oddzielania. W konwencjonalnych rozwiązaniach przyssawki od 34 do 58 są dokładnie wyrównane, aby zapewnić przyleganie do obrabianego arkusza szkła o gładkiej powierzchni.

 

Laminowany arkusz szkła, szczególnie wykonany ze szkła hartowanego, nie ma dokładnie tej samej grubości w każdym punkcie z dokładnością do ułamka milimetra. W związku z tym obrabiany arkusz wykazuje odkształcenia (i naprężenia), które mają konsekwencje podczas dalszej obróbki: Podczas mocowania tafli szklanej przyssawki działają z różnymi siłami, ponieważ odległość między przyssawką a taflą szklaną przed procesem ssania nie jest identyczna z powodu

 

tych nierówności. Podczas tej procedury obrabiany przedmiot jest dosłownie „pociągany” i „wyrównywany” do płaszczyzny wyznaczonej przez przyssawki. Zwiększa to istniejące naprężenia w szkle laminowanym. Może to prowadzić do pękania podczas procesu łamania i oddzielania.

 

Elastycznie zamontowane przyssawki zapobiegają dodatkowym naprężeniom w szkle
Nowy mechanizm zastosowany w przyssawkach firmy LiSEC dostosowuje się do „indywidualnych” odkształceń w każdej poszczególnej tafli szkła. Poszczególne przyssawki nie są zamocowane, ale zamiast tego wykazują mechaniczny luz jednego milimetra. Każda pojedyncza przyssawka może poruszać się w zakresie tolerancji i dzięki temu mocować obrabiany przedmiot z taką samą siłą przez każdą przyssawkę.

 

Przyssawki, które są elastycznie zamontowane, z tolerancją w jednym kierunku, umożliwiają kompensację wysokości jednego milimetra podczas „zasysania” arkusza. Ta tolerancja zapobiega „pociąganiu” tafli szklanych o nierównych powierzchniach, co mogłoby zwiększać w ten sposób istniejące naprężenia.

 

Rezultatem jest mniej wadliwych pęknięć podczas procesu łamania i oddzielania. Zmniejsza to straty w procesie produkcji i przestoje, a tym samym również koszty. Maszyny do cięcia szkła laminowanego można zmodernizować w ciągu zaledwie kilku dni.

 

Klient rozważający konieczność unowocześnienia swoich maszyn otrzymuje wycenę dostosowaną do aktualnie używanego systemu. Technicy serwisu LiSEC potrzebują od dwóch do czterech dni na wykonanie prac modyfikacyjnych.

 

Modernizacja maszyn do cięcia szkła w ramach programu LiSEC LONGLiFE obejmuje następujące usługi:
- Wymiana śrub montażowych dla każdej przyssawki. Za pomocą podkładek dystansowych technik serwisu LiSEC przeprowadza precyzyjną regulację poziomu.
- Ustawienie wszystkich przyssawek na zdefiniowany poziom początkowy
- Kontrola, regulacja i optymalizacja parametrów maszyny i procedur cięcia

 

Serwisant LiSEC wykorzystuje niezużyte przyssawki i inne mechanizmy w ich pierwotnym stanie. Oznacza to, że nie ma dużego zapotrzebowania na nowe części. Podczas samej modyfikacji serwisant LiSEC bardzo intensywnie pracuje z mechanizmami systemu. Technik zwróci twoją uwagę na wszelkie elementy wykazujące wysoki stopień zużycia lub na wszelkie bezpośrednio wykryte usterki.

 


LONGLIFE LISEC: wymiana mechanizmu przyssawek redukuje liczbę pęknięć i zmniejsza koszty produkcji
Szkło laminowane to materiał, który często wykazuje odkształcenia. Dlatego należy wziąć pod uwagę uszkodzenia tym spowodowane podczas dalszej obróbki szkła. Dzięki nowoczesnemu mechanizmowi przyssawki możliwe jest przystosowanie mocowania do każdego elementu obrabianego z osobna, przy jednoczesnym uwzględnieniu indywidualnego stanu powierzchni przetwarzanego szkła.

 

Pozwala to drastycznie zmniejszyć liczbę występujących awarii w procesie produkcyjnym. A jest to osiągane przy stosunkowo niskich kosztach, bo bardzo niewiele nowych części jest instalowanych podczas modyfikacji, a wymagany zakres remontowych nie jest zbyt wysoki. W czasie modernizacji technicy serwisowi LiSEC spędzą kilka dni pracując nad systemem - odnajdą zużyte części i uchronią przed awariami, które mogłyby wywołać, co inaczej byłoby trudne do wykrycia lub przewidzenia.


Claudia Guschlbauer
LISEC

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 01/2021

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec