Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 04 okladka1

Świat Szkła 4/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-003a

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Badania nad zachowaniem zarysowanego szkła konstrukcyjnego
Data dodania: 27.02.21

Wyprzedzenie negatywnych konsekwencji wynikających z charakterystyki materiału to przedmiot projektu badawczego dr. hab. inż. Marcina Kozłowskiego z Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej.

 

Badania nad „Innowacyjnymi rozwiązaniami dla szkła laminowanego mocowanego punktowo o zwiększonej nośności pokrytycznej” będą finansowane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER XI w latach 2021-2022.

 

Budżet projektu wynosi 932 606,25 zł. Badania mają na celu wzrost nośności i zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania m.in. szklanych balustrad na balkonach i tarasach czy szklanych dachów instalowanych nad wejściami do budynków.

 

2021 02 03 1

 

Stan postkrytyczny to stan pracy elementu wykonanego ze szkła laminowanego, w którym jedna lub dwie tafle są zarysowane (spękane). Takie elementy powinny być bezpieczne dla użytkowników w stanie niezarysowanym, jak również w stanie pokrytycznym w określonym czasie w celu umożliwienia ewakuacji użytkowników budynków, jak również zabezpieczenia miejsca awarii.

 

Badania dr. hab. inż. Marcina Kozłowskiego będą obejmować zachowanie zarysowanego szkła, jak również pełnowymiarowych elementów konstrukcyjnych. W projekcie zostaną wykorzystane unikatowe testy eksperymentalne, jak również nowatorskie metody numeryczne.

 

Nowa wiedza zwiększy świadomość producentów szkła i firm montażowych w zakresie tego typu rozwiązań. Dodatkowo pozwoli na podniesienie jakości oferowanych przez nich produktów i usług. Na projekcie skorzystają również odbiorcy ostateczni, czyli użytkownicy budynków, ponieważ szklane elementy będą bezpieczniejsze, a ich zachowanie bardziej przewidywalne.

 

Szkło konstrukcyjne to tematyka rzadko podejmowana przez uczelnie czy instytucje naukowe w Polsce i w Europie. Projekt jest bardzo ambitny, ale co ważniejsze, w przypadku uzyskania pozytywnych wyników, ma duże szanse na zastosowanie w praktyce.

 

Firmy i instytucje zainteresowane współpracą z dr. hab. inż. Marcinem Kozłowskim proszone są o kontakt mailowy na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 2/2021   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec