wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Szklana architektura i ochrona ptaków - nie są sprzeczne
Data dodania: 05.03.21

Każdego roku kilkaset milionów ptaków umiera w wyniku uderzenia o szklane powierzchnie. Dlatego też wpływ ptaków jest głównym czynnikiem spadku światowej populacji ptaków.

 

Oddziaływanie ptaków ma miejsce niezależnie od gatunku, płci, wieku, położenia geograficznego czy pory roku.

 

Stanowi trwałe zagrożenie dla ptaków. Odblaskowe i przezroczyste właściwości szkła sprawiają, że okna i fasady są niebezpieczne dla ptaków. Widzą odbicie roślinności i nieba w oknie i lecą w ich kierunku.

 

Ptaki czasami uważają szklane powierzchnie za możliwe drogi ucieczki na zewnątrz. Nie dostrzegają żadnych przeszkód i wlatują bezpośrednio w szybę. Skutki są fatalne.

 

Wyzwaniem dla nowoczesnej architektury jest znalezienie skutecznego rozwiązania problemu uderzenia ptaków w szklane powierzchnie bez uszczerbku dla jego korzystnych właściwości, takich jak przezroczystość i otwartość.

 

20210222arcon 1

 

Zastosowanie szkła ochronnego ORNILUX® poprawia postrzeganie szklanych powierzchni przez ptaki. Rozpoznają szkło jako przeszkodę w czasie i potrafią uniknąć tak zwanego uderzenia ptaka przy dużej prędkości.

 

 

Szkło chroniące przed ptakami ORNILUX

Skuteczność udowodniona eksperymentalnie
W rezerwacie ptaków Instytutu Ornitologii Maxa Plancka w Radolfzell opracowano metodę testowania, która może udowodnić zdolność ptaków do rozpoznawania szeregu rodzajów szkła przebadanych doświadczalnie.

 

Dzikie ptaki zostały wypuszczone do tunelu lotniczego w ramach kompleksowej serii testów, a następnie poleciały w kierunku dwóch tafli szkła chronionych przed uderzeniem siecią. Następnie mogli wybrać między szkłem kontrolnym a szkłem testowym.

 

Naukowa ocena serii testów wykazała, że ​​ptaki szczególnie unikały wielu tafli testowych ze szkła ORNILUX®, które postrzegały jako przeszkodę. Wyniki sprawdzono następnie, powtarzając testy. Dalsze potwierdzenie metody badawczej i wyników pochodzi z wieloletnich badań terenowych oraz monitorowania zakończonych projektów.

 

 

20210222arcon 1a

 

Lekka przejrzystość w harmonii z naturą
ORNILUX® to pierwsze na świecie szkło chroniące przed ptakami, które nie zawiera żadnych nieprzezroczystych struktur.

 

ORNILUX® to szkło izolacyjne, które można stosować we wszystkich oknach i fasadach w taki sam sposób, jak konwencjonalne szkło termoizolacyjne.

 

Zakotwiczenie zrównoważonego rozwoju i świadomości ekologicznej w architekturze

 

„Zielone budownictwo” stało się popularnym słowem w branży budowlanej. Włączenie środków ochrony ptaków odzwierciedla również „zielone myślenie” w architekturze i pokazuje, że architekci, planiści, inwestorzy i budowniczowie biorą na siebie odpowiedzialność za budowę nowoczesnych budynków.

 

Funkcjonalność, efektywność i estetyka nie muszą być sprzeczne z architekturą przyjazną życiu.

 

Współpraca z renomowaną organizacją American Bird Conservancy (ABC) z siedzibą w Waszyngtonie / USA trwa od 2011 roku.

 

20210222arcon 1c

 

arcon przyjazny dla ptaków

arcon bird friendly to strukturalna powłoka, której skuteczność w zapobieganiu zderzeniom ptaków nie została przetestowana.

 

Podobnie jak w przypadku szkła o niskim współczynniku odbicia zewnętrznego, w niektórych sytuacjach montażowych zakłada się podstawową ochronę. Powłoka może być stosowana na zewnętrznej lub wewnętrznej powierzchni szyby zewnętrznej szyby zespolonej.

 

 

 

 

 

01 chik
          sec