Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

baner klej do luster 7 7 2021

 

 Banner Firma Vitrum fiale

 

 

480x100

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
   
Skuteczna ochrona przed upałem dzięki ramce SWISSPACER Ultimate
Data dodania: 04.08.21

Komfortowy dom pasywny w Hiszpanii

Na wybrzeżu hiszpańskiej Asturii powstał dom pasywny o wyraziście zarysowanej, geometrycznej bryle. Jego duże okna zostały zacienione za pomocą przemyślanych rozwiązań konstrukcyjnych. Przyjemną temperaturę w pomieszczeniach – nawet w środku gorącego lata – zapewniają szyby przeciwsłoneczne i ramki dystansowe klasy premium.

 

Te ostatnie, dzięki wyjątkowo niskiej przewodności cieplnej, zimą minimalizują ucieczkę ciepła z wnętrza na zewnątrz, pełniąc funkcję ciepłej ramki. Z kolei latem, ten sam element odgrywa rolę zimnej ramki i ogranicza przepływ ciepła z zewnątrz do wewnątrz, pomagając utrzymać chłód w pomieszczeniach. Tym samym, o każdej porze roku element zapewnia wymierną oszczędność energii.


W Gijon na północnym wybrzeżu Hiszpanii powstała willa w standardzie domu pasywnego, która zachwyca przejrzystą formą, doskonałą wydajnością energetyczną i wysokim komfortem cieplnym. Z wzajemnie przenikających się brył o różnych rozmiarach powstał budynek z dużą ilością światła dziennego, zacienionymi werandami i nasłonecznionymi tarasami.


Aby zapewnić sukces temu ambitnemu projektowi, architekci z pracowni J. Noval Estudio de Arquitectura dostosowali orientację geograficzną i wymiary otworów okiennych i drzwiowych, a także kształt budynku do panującego gorącego klimatu. W ten sposób powstał zwarty, wydłużony dom na planie prostokąta, którego dłuższy bok przebiega wzdłuż osi wschód-zachód.


Piwnica, mieszcząca m.in. pomieszczenie gospodarcze, jest doświetlona światłem dziennym z tarasów w stylu angielskim. Z przestrzeni mieszkalnej na parterze rozciąga się piękny widok na okolicę. Z nadbudówki nad częścią mieszkalną wychodzi się na otwarty taras na dachu.


Duże przeszklone powierzchnie ścian skierowane są na południe. Ich zacienienie gwarantowane jest przez przemyślane rozwiązania konstrukcyjne. Ponadto drzwi i okna chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w lecie.

 

2021 07 18 1

Dom pasywny w Asturii łączy w sobie atrakcyjną formę i doskonałą wydajność energetyczną.
Copyright: Finstral / Marco Vega


W willi zastosowano potrójne szyby zespolone ze szkła ECLAZ, PLANITHERM i COOL-LITE EXTREME 60/28 firmy Saint-Gobain Building Glass Europe.

 

Najwyższej jakości ramka dystansowa SWISSPACER ULTIMATE zapewnia wysoką energooszczędność w obszarze krawędzi szyby. W ten sposób powstały okna o współczynniku Uw wynoszącym 0,79 W/m2K i przepuszczalności światła na poziomie 77%.

 

– Nasze ramki dystansowe są już dobrze znane jako ciepła ramka, zapewniająca oszczędność energii zimą – mówi Frank Junker, Kierownik Sprzedaży w firmie SWISSPACER odpowiedzialny m.in. za rynek hiszpański. – Jednak ich zalety w równej mierze objawiają się także latem: element chroni wnętrze budynku przed upałem i, jako zimna ramka, pomaga znacznie obniżyć ilość energii potrzebnej do klimatyzowania pomieszczeń.

 

2021 07 18 2

Oprócz konstrukcyjnych rozwiązań zacieniających, przyjemny klimat w pomieszczeniach zapewniają okna i drzwi Finstral z szybami przeciwsłonecznymi Saint-Gobain i wysokiej jakości ramkami dystansowymi SWISSPACER. Copyright: Finstral / Marco Vega

 

 

Badanie przeprowadzone przez Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt wykazało, że dzięki zastosowaniu ramki dystansowej klasy premium oszczędności użytecznej energii chłodniczej są znacznie

 

większe niż w przypadku ramek aluminiowych – w miejscach położonych na obszarach o ciepłym klimacie, takich jak Gijon, zapotrzebowanie na energię w domach pasywnych jest niższe o niemal 9 procent.

 

 2021 07 18 3

Ramki dystansowe klasy premium firmy SWISSPACER izolują krawędź szyby o każdej porze roku i gwarantują najlepszą efektywność energetyczną także latem, spełniając funkcję „zimnej ramki”. Copyright: Finstral / Marco Vega

 


W związku z zachodzącymi zmianami klimatu ta cecha ramek dystansowych z pewnością zyska w niedługim czasie na znaczeniu. Na przykład według prognoz Niemieckiego Konsorcjum na rzecz Klimatu, na całym świecie należy spodziewać się wzrostu częstotliwości, intensywności i czasu trwania fal upałów. Wraz z większą liczbą słonecznych dni z pewnością wzrośnie zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania.


Więcej informacji na stronie https://pl.swisspacer.com

 2021 06 02 6

 

 2021 07 18 4

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 7-8/2021 
 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik