Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

baner klej do luster 7 7 2021

 

 Banner Firma Vitrum fiale

 

 

480x100

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
   
Produkcja nowoczesnego wyrobu – bezpiecznego szkła laminowanego – z większą wydajnością i znaczącymi oszczędnościami energii
Data dodania: 08.08.21

 SEMCO i LiSEC łączą nie tylko wyjątkowo wysokie standardy jakości. Obie firmy przywiązują dużą wagę do realizacji indywidualnych życzeń klientów, a co za tym idzie, do “szytych na miarę” i bezbłędnych jakościowo rozwiązań, które odpowiadają potrzebom odbiorców.

 

2021 07 46 1

 

Ten aspekt został również uwzględniony w najnowszym wspólnym projekcie – wymianie urządzeń do wstępnego nakładania warstw w zakładzie produkującym szkło laminowane w Armatec w firmie SEMCO Glastechnik Neubrandenburg.

 

Rozwiązanie to spełnia oczekiwane wymagania projektowe – precyzyjne laminowanie wstępne z milimetrową dokładnością. Umożliwia to optymalne zintegrowanie „nowych” procesów z istniejącą linią produkcyjną oraz dostosowanie i wykorzystanie obecnego tzw. „pomieszczenia czystego”.

 

2021 07 46 2


SEMCO – szkło „made in Germany”
Grupa SEMCO, mająca 19 zakładów produkcyjnych w Niemczech, produkuje prawie 5 milionów metrów kwadratowych szyb zespolonych I szkła laminowanego oraz dodatkowo ponad 5 milionów metrów kwadratowych szkła powlekanego.

 

Asortyment produktów SEMCO jest bardzo szeroki – od przyjaznego dla środowiska wielofunkcyjnego szkła SEMCO Klimaglas, stosowanego również w wyrobach chroniących przed hałasem lub włamaniem – po szkło strukturalne stosowane w konstrukcjach szklanych i elementach aranżacji wnętrz.

 

W SEMCO pracownicy ambitnie starają się znaleźć najlepsze indywidualne rozwiązanie dla każdego konkretnego projektu. Począwszy od kreatywnego pomysłu, przez projektowanie produktu, aż po jego produkcję i dostawę. Klient w SEMCO jest również optymalnie wspierany ma każdym etapie współpracy.

 

Duża w tym zasługa samych pracowników, którzy dzięki determinacji połączonej z wysokim poziomem świadomości ekologicznej, intensywnie koncentrują się na kliencie I jego potrzebach i oczekiwaniach.

 

Klient ma gwarancję najwyższej jakości produktu oraz wyjątkową niezawodność/dokładność w dotrzymywaniu harmonogramu dostaw – jest to możliwe dzięki własnej produkcji szkła płaskiego oraz zakupom surowców od lokalnych kontrahentów. Ponadto, mając własny zakład, w którym nakładane są powłoki funkcyjne na szkło – możliwe jest elastyczne, i w odpowiednim czasie, reagowanie na zmiany trendów na rynku.

 

Alexander Akgül, dyrektor techniczny Grupy SEMCO, zapewnia: „Jako firma średniej wielkości zawsze byliśmy blisko naszych korzeni, ważne są dla nas wartości zespołu i rodziny. Struktura naszej grupy sprawia, że z jednej strony jesteśmy wystarczająco elastyczni, aby szybko reagować na zmiany otoczenia biznesowego, a z drugiej – firma jest wystarczająco duża, aby oferować naszym klientom bezpieczeństwo i stałą jakość przez lata. W SEMCO inwestujemy w przyszłość firmy oraz jakość produktów, zwiększając w ten sposób poziom zadowolenia naszych klientów.

 

 2021 07 46 3

 

Strategia sukcesu w produkcji szkła laminowanego dzięki współpracy z LiSEC
W poszukiwaniu nowej maszyny do wstępnego laminowania szkła dla istniejącej fabryki szkła laminowanego w Armatec firma SEMCO Glastechnik z Neubrandenburga „zwróciła się” do firmy LiSEC. Wspólnie opracowano rozwiązanie, które pod względem zastosowanej technologii, oczekiwanej jakości oraz warunków i szybkości montażu spełniało wymagania SEMCO.

 

Firma LiSEC zintegrowała maszynę do laminowania wstępnego z istniejącą linią z milimetrową precyzją i dostosowała ją do istniejących warunków (użytkowanego „pomieszczenia czystego”). Jednocześnie nie było potrzeby wprowadzania zmian konstrukcyjnych w obecnej hali.

 

Z istniejącą linią produkcyjną zintegrowano również automatyczny zespół do cięcia folii. Dopasowanie elementów działającej linii i jej systemu sterowania do nowego rozwiązania przebiegło bezproblemowo. Do nowych wymagań dostosowano również strefy bezpieczeństwa.

 

Po zatwierdzeniu projektu minęły zaledwie dwa tygodnie – a już zakończono modernizację/remont i rozpoczęto produkcję. Aktywne wsparcie pracowników SEMCO było kluczowe dla naszego wspólnego sukcesu.

 

– Tylko konstruktywna współpraca z SEMCO i jej wysoko wykwalifikowanymi pracownikami, a także ich głębokie zrozumienie procesu, zapewniły tak szybką realizację projektu – mówi Rupert Wellner, kierownik sprzedaży LAMI w LiSEC Niemcy.

 

Kevin Bosse, dyrektor zarządzający SEMCO Glastechnik w Neubrandenburgu, również jest zadowolony ze współpracy. W LiSEC znaleźliśmy partnera, który naprawdę rozumie nasze potrzeby.

 

Współpraca przebiegała harmonijnie i byliśmy bardzo zadowoleni, że na każdym etapie nasi koledzy z LiSEC patrzyli na projekt z naszego punktu widzenia, dzięki czemu mogliśmy zakończyć montaż maszyny szybko i bez większych przestojów”.

 


Najważniejsze zalety maszyny LISEC do wstępnego laminowania
Modernizacja przyniosła wiele korzyści. Po pierwsze, wydajność linii wzrosła o 10%-20%, a obsługa systemu jest znacznie łatwiejsza. Wszystkie cykle produkcyjne I parametry produkowanego szkła są kontrolowane i regulowane w pełni automatycznie przez system.

 

Operator wydaje jedynie zezwolenie na transport wewnętrzny. Dzięki wymianie urządzeń do laminowania wstępnego istniejąca linia do produkcji szkła laminowanego może być eksploatowana jeszcze przez wiele lat z zachowaniem wysokiej jakości.
Jednocześnie udało się osiągnąć znaczne oszczędności energii – od 25% do 30% w porównaniu z poprzednim rozwiązaniem.

 

To doskonale wpisuje się w program ochrony środowiska wprowadzony przez SEMCO. A dzięki recyklingowi starego i potłuczonego szkła – do produkcji szkła płaskiego wraca tak dużo odpadów, że możliwe jest obniżenie poziomu emisji dwutlenku węgla rocznie o ponad 25 000 ton


Ponadto SEMCO, ramach projektu z dostawcą energii EWE AG, również stopniowo zmienia oświetlenie we wszystkich halach produkcyjnych na energooszczędne lampy LED.

 

Claudia GUSCHLBAUER

 

 2021 07 46 4

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 7-8/2021 
 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik