Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

48. Konferencja FENSTERTAGE w Rosenheim, 13-14 października 2021
Data dodania: 15.10.21

Hybrydowe spotkanie branżowe jako kompas na „niespokojne czasy”

Zmiany klimatyczne, „zawirowania” polityczne czy pandemia wywołana przez koronawirus – sprawiają, że żyjemy w niespokojnych czasach. Dlatego istotne informacje i obiektywne fakty dla planowania najbliższej przyszłości są ważniejsze niż kiedykolwiek.

 

Tego właśnie dotyczą wydarzenia branżowe organizowane przez ift Rosenheim – przykładowo – forum ochrony przeciwpożarowej, specjalistyczne targi czy konferencja FENSTERTAGE, która odbyła się w dniach się 13-14 października w Rosenheim.

 

 2021 10 17 1

prof. Jörn P. Lass dyrektor techniczny ift Rosenheim

dr Jochen Peichl prezes ift Rosenheim

 

Ciekawe wykłady i rundy dyskusyjne obejmowały szeroki zakres wiedzy dotyczącej technologii, nauki i normalizacji. Zostało także poruszonych wiele aspektów ekonomicznych. Omówione zostały kwestie strategiczne, takie jak ślad CO2 i konkretne konsekwencje działań prowadzących do osiągnięcia celów ochrony klimatu oraz ustawy o oszczędzaniu energii w budownictwie. W programie pojawiły się też wystąpienia omawiające praktyczne wskazówki dotyczące stosowania próżniowego szkła izolacyjnego (VIG), montażu ścian osłonowych czy wymiarowania szkła zgodnie z DIN 18008-2 z wykorzystaniem odpowiednich modeli statycznych.

 

Wydaje się, że pandemia koronawirusowa szybko się nie skończy, więc instytut ift Rosenheim zamierza zorganizować najbliższą konferencję FENESTERTAGE (Dni Okien i Fasad) w formacie hybrydowym. Format ten zapewnia, że przy odpowiednim reżimie higienicznym nawet ponad 200 uczestników może osobiście wziąć udział w konferencji organizowanej w Centrum Kulturalno-Kongresowym (KU‘KO). W Rosenheim. Wszystkie wykłady będą też prezentowane w formie transmisji na żywo. Dzięki czemu profesjonaliści z branży mogą mogli skorzystać ze specjalistycznych wykładów za pomocą udziału on-line – nawet jeśli nie mogą lub nie chcą osobiście przyjechać do Rosenheim.

 

Kilka wykładów wyjaśni strategiczne aspekty zmian klimatycznych. Prof. Jörn P. Lass (dyrektor Instytutu ift Rosenheim) zaprezentuje konsekwencje dla komponentów budowlanych stosowanych w gospodarce o obiegu zamkniętym – wykorzystując wskaźniki dotyczące emisji CO2 jako punkt odniesienia dla zrównoważonego rozwoju. Frank Lange (VFF) zanalizuje, w jakim stopniu niemieckie cele ochrony klimatu na 2030 r. mogą zostać osiągnięte przy obecnym stanie renowacji budynków, łącznie z oknami i fasadami.

 

Christian Stolte (dena) przedstawi propozycje zmian w ustawie o oszczędzaniu energii w budynkach w celu spełnienia wymogów ochrony klimatu. Z kolei prof. Jochen Stopper (TH Rosenheim) omówi ważny trend budowlany polegający na zrównoważonej rozbudowie przestrzeni życiowej na przykładzie „Solar Decathlon Europe 2021”, a Andreas Kreutzer (Brancheradar.com) uzupełni to analizą rynku okien w regionie DACH (Niemcy, Austria, Szwajaria).

 

Roland Fischer (ift Rosenheim) zajmie się konsekwencjami Brexitu i traktowaniem UKCA jako brytyjskiego znaku CE oraz wyjaśni, jak ważne jest zaufanie jako klucz do sukcesu. Natomiast prof. Lucio Blandini (ILEK) przedstawi „przyszłość” elewacji, która będą zrównoważone (przyjazne środowisku naturalnemu), cyfrowe (kontrolowane przez programy komputerowe) i adaptacyjne (przystosowujące się samodzielnie do zmiennych warunków zewnętrznych i zmieniających się potrzeb użytkowników).

 

Praktyczne wykłady oferują też ciekawą mieszankę aktualnych tematów technicznych. Prof. Andreas Rabold (TH Rosenheim) i dr Joachim Hessinger (ift Rosenheim) rozważą praktyczne wykorzystanie zmodyfikowanych parametrów do określania izolacyjności akustycznej elementów zewnętrznych. Michael Rossa (ift Rosenheim) wyjaśni aktualizację wytycznych ift LU-02 „Wentylacja za pomocą nawiewników okiennych” – nowego narzędzia do planowania i wdrażania koncepcji wentylacji.

 

2021 10 17 3

 

Przedstawiciele HFA poprowadzą ciekawą specjalistyczną dyskusję na temat ogromnego potencjału próżniowego szkła izolacyjnego w oknach – wykorzystywanego do renowacji i wykonywania nowych budynków. Christian Anders (VFF) i Rolf Schnitzler (ift Rosenheim) przedstawią aktualizację wytycznych do montażu ścian osłonowych.

 

Natomiast praktyków w branży szklarskiej i okiennej z pewnością szczególnie zainteresuje idea wykorzystania prostych obliczeń statycznych do wymiarowania szkła według DIN 18008-2 autorstwa prof. Franz Feldmeier (TH Rosenheim). Na koniec prof. Jörn P. Lass (ift Rosenheim) poda zaś zalecenia dotyczące planowania i realizacji okien z ograniczeniami otwierania, a prof. Christian Niemöller (SMNG) zajmie się częścią prawną – udzieli wskazówek dotyczących akceptacji kontraktowych usług budowlanych.

 

Doceniany przez wszystkich uczestników konferencji wieczór branżowy po raz pierwszy zorganizują wspólnie ift Rosenheim, VFF, BF i Netzwerk Frey. Goście będą mogli skosztować bawarskich przysmaków, będą też mieli okazję do od dawna oczekiwanych kontaktów i dyskusji osobistych, a prawdziwą atrakcją będzie występ znanego artysty kabaretowego Michaela Altinger.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 10/2021  

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec