Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Jak zadbać o okna aluminiowe w swoim domu?
Data dodania: 10.02.22

Odpowiednia konserwacja okien aluminiowych pozwala im funkcjonować przez wiele lat, bez żadnych usterek. Należy je też odpowiednio czyścić, by zawsze prezentowały się z jak najlepszej strony i cieszyły nie tylko wzrok domowników, ale również ich gości. Jak zatem dbać o okna aluminiowe w swoim domu? Jakich środków używać?

 

20211118ya1

 


Czym myć okna aluminiowe?

Stosowane w oknach aluminium malowane proszkowo jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne, w związku z tym czyszczenie okien jest z reguły bardzo proste i nie wymaga żadnych dodatkowych środków czy detergentów – wystarczy wilgotna szmatka. Jeśli jednak jakiś preparat będzie niezbędny, należy wystrzegać się zwłaszcza środków o właściwościach żrących – ich kwaśny odczyn lub obecność rozpuszczalnika mogą uszkodzić wierzchnią powłokę okna. Do regularnego czyszczenia okien aluminiowych można ewentualnie używać wody z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Szczególnej uwagi wymagają duże przeszklenia. Aby zachować nienaganny widok dużych drzwi tarasowych takich jak DP 180 Primeview czy Moreview od Yawal, należy poświęcić trochę więcej czasu na konserwację i dbałości o szczegóły konstrukcji.

 

 

Zabezpieczanie okien aluminiowych

Zamiast czyścić okna, lepiej jest zapobiegać ich zabrudzeniu. W czasie remontu warto więc odpowiednio zabezpieczyć okna aluminiowe przed ich zabrudzeniem. Malując ściany, przypadkowo możemy zostawić ślad farby na ramie okna – takich zabrudzeń nie wolno doczyszczać za pomocą materiałów ściernych, ponieważ doprowadzi to do całkowitego zniszczenia powłoki ochronnej. Nie można także używać rozpuszczalnika, ponieważ znacząco utrudnia to usunięcie zabrudzenia. Wszelkie ślady farby należy usuwać niezwłocznie po ich powstaniu z pomocą wilgotnej szmatki.

 

Zalecanym przez Yawal środkiem czyszczącym jest zmywacz do ślusarki aluminiowej jest COSMOFEN 60. jest to szybkoschnący zmywacz do czyszczenia anodowanych oraz lakierowanych proszkowo profili z aluminium. Bardzo dobrze usuwa kurz, resztki kleju z folii ochronnych, ślady z tłuszczu, gumy, niezaschnięte resztki pianki poliuretanowej, smoły itp. Produkt ten jest dostępny w ofercie Yawal.

 

20211118ya2

 

 

Okno to nie tylko rama

Aluminium, oprócz czyszczenia, nie wymaga poważniejszych prac konserwatorskich. Jednak okno to nie tylko rama – jego nieustanne otwieranie i zamykanie, w połączeniu z oddziaływaniem warunków atmosferycznych, niszczy uszczelki, przez co mogą one tracić swoje właściwości izolacyjne. Podobnie jest z okuciami oraz zawiasami okiennymi, które również muszą cały czas pracować.

 

 

Aby zachować okno w nienagannym stanie, należy:

• smarować uszczelki okienne specjalnym preparatem chroniącym przed korozją,
• sprawdzać stan techniczny wszystkich elementów ruchomych okna aluminiowego,
• regulować zawiasy, aby działały prawidłowo, a skrzydło domykało się do końca,
• przeprowadzić ewentualną wymianę zużytych elementów ruchomych w oknie.

 

Tego typu działania należy wykonywać przynajmniej raz w roku, najlepiej przed zimą. W przeciwnym wypadku elementy ruchome mogą ulegać przyśpieszonemu zużyciu, co skróci żywotność całego okna.

 

 

Prawidłowa pielęgnacja okien aluminiowych jest bardzo ważna

Dbanie i czyszczenie okien aluminiowych jest bardzo istotne – pozwala znacząco przedłużyć ich żywotność oraz zapewnia prawidłowe działanie przez wiele lat. Jednocześnie regularne czyszczenie ram okiennych wpływa na ich estetyczny wygląd. Nie jest to trudna ani czasochłonna praca – wystarczy kilka minut tygodniowo na każde okno, by utrzymać je w należytym stanie.

Yawal

 

 

 

01 chik
          sec