Saint-Gobain – światowy lider w dziedzinie innowacji wybrał systron jako dostawcę dla swojego zakładu produkcyjnego w Jaroszowcu |
Data dodania: 17.02.22 |
Grupa Saint-Gobain jest obecna w Polsce już od prawie 30 lat i należy do największych inwestorów zagranicznych. Obecnie w naszym kraju Grupa jest reprezentowana przez 25 zakładów produkcyjnych, osiągających obroty ponad 1 mld euro i zatrudniających 7500 pracowników.
Andrzej Janik (dyrektor zakładu GSS), Mirosław Kwiatkowski (systron), Krzysztof Sakowski (kierownik produkcji Glassolution) i Thomas Haan (systron) przed maszyną do zatępiania i szlifowania systron 3525es1
W skład Grupy, poza marką Saint-Gobain, wchodzą też m.in. Isover, Rigips, Weber, Swisspacer i Glassolutions. Ostatnia z wymienionych firm ma zakłady w 7 miejscach w Polsce (w Lubartowie, Szczecinie, Barczewie, Poznaniu, Namysłowie, Pruszkowie i w Jaroszowcu) zajmujące się produkcją i obróbką szkła.
Dzięki swojej sztywnej konstrukcji, obróbka konturów, promieni wewnętrznych i zewnętrznych może być wykonywana w jak najkrótszym czasie. Kilka opatentowanych systemów zapewnia najwyższą jakość krawędzi. – W naszym zakładzie przetwarzamy rocznie około 1,5 mln m2 szkła – mówi Mateusz Łogiewa, kierownik utrzymania ruchu w Saint-Gobain Polska Sp. z o. o. – Glassolutions.
– Specjalizujemy się w produkcji szkła budowlanego, szyb zespolonych (podwójnych i potrójnych), szkła float oraz szkła hartowanego. Produkujemy i przetwarzamy/obrabiamy szkło do różnych zastosowań, takich jak okna lub balustrady. Oczywiście tego typu szkło wymaga hartowania. Dlatego też umieściliśmy maszynę systron es1 w linii przed piecem do hartowania – dodaje Mateusz Łogiewa.
Dlaczego warto wybrać systron?
Zatępione tafle szkła gotowe do hartowania – obrabiane z dużą prędkością i najwyższą dokładnością za pomocą maszyny do zatępiania i szlifowania systron es1
– Szukaliśmy innowacyjnego rozwiązania i takie znaleźliśmy w maszynie systron. Ponadto kierowaliśmy się wieloma innymi aspektami, takimi jak wydajność maszyny, precyzja wykonania, prostota systemu oraz bardzo wygodny i intuicyjny system obsługi – dodaje Mateusz Łogiewa. Ostatecznie zarząd firmy wyraził aprobatę i rozwiązanie firmy systron zostało uwzględnione dzięki doskonałemu współczynnikowi TCO oraz wysokiej jakości.
– Zapewniona dostępność maszyny na poziomie 97,5% jest całkowicie realistyczna, ponieważ do tej pory nie mieliśmy żadnych niespodziewanych przestojów ani innych problemów – dodaje Mateusz Łogiewa.
Pierwsze podsumowanie po półrocznej pracy maszyny, odnośnie współpracy z dostawcą jest zdecydowanie pozytywne. – Maszyna wykonuje swoje zadania bez zarzutu, zgodnie ze specyfikacją techniczną.
Spełnia nasze oczekiwania i jest bardzo przyjazna w obsłudze – stwierdza dyrektor Andrzej Janik i uzupełnia swoją opinię. – Oczywiście będziemy dalej analizować wydajność, funkcjonalność i przydatność maszyny, tym bardziej, że mamy udzielić rekomendacji dla innych jednostek Saint-Gobain w Polsce, a także w Europie.
Te maszyny „bronią się same”. Woda, pył szklany, piasek do cięcia lub folie do laminowania skracają żywotność wielu części technicznych. Nowoczesny 3-komorowy system firmy systron chroni czujniki, łańcuchy energetyczne, szyny prowadzące, jednostki sterujące oraz zmieniacz narzędzi, ponieważ są one umieszczone w jednej z dwóch suchych stref.
Ponadto systron opracował kilka rozwiązań w zakresie automatyki, takich jak zoptymalizowane operacje w środowisku magazynowym (załadunek i rozładunek przez roboty), a także zautomatyzowane rozwiązania ze stojakami typu L lub stojakami harfowymi
– Chcielibyśmy stać się pierwszym punktem kontaktowym w zakresie pionowych maszyn do obróbki szkła w całej Europie. Polscy przetwórcy szkła są bardzo dobrze znani w całej Europie, a ich reputacja jest doskonała – mówi kierownik sprzedaży Thomas Haan.
– Jesteśmy dumni, że rozpoczęliśmy naszą działalność w Polsce poprzez współpracę z zakładem Glassolutions w Jaroszowcu, gdzie znaleźliśmy tę samą filozofię biznesową i podejście do do radzenia sobie z aspektami technicznymi.
Załadunek za pomocą robota zwiększa produkcję o 20% przy jednoczesnym podniesieniu jakości poprzez zminimalizowanie obsługi
Dodatkowo, należy podkreślić wysoki profesjonalizm operatorów maszyn i menedżerów Glassolutions, który bardzo sobie cenimy, ponieważ pomaga nam to w dalszej optymalizacji naszych maszyn w oparciu o potrzeby klientów – dodaje Thomas Haan.
Jedna z tych optymalizacji dotyczy zastosowania systronTOOLS. Dzięki opatentowanej poduszce wodnej i masywnej, wolnej od wibracji konstrukcji maszyny, można zastosować wysokowydajne narzędzia obróbcze, dostosowane do „SYSTEMU SYSTRON”, aby w pełni wykorzystać potencjał wydajności maszyny.
Obecnie z naszych maszyn korzystają klienci w Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Czechach, na Węgrzech, w Szwecji, Danii, Estonii i oczywiście w Austrii. Cieszymy się, że w ubiegłym roku rozpoczęliśmy działalność w Polsce, gdzie widzimy bardzo duży potencjał dla maszyn i rozwiązań logistycznych systron.
– Ze względu na wzrost kosztów energii i robocizny, a także brak miejsca na hali produkcyjnej, wielu przetwórców szkła koncentruje się na rozwiązaniach automatyzacji dla produkcji bezobsługowej. Koncepcja Przemysłu 4.0 ze zintegrowanymi robotami będzie odgrywać znaczącą rolę również w sektorze szkła płaskiego.
Mamy optymalne koncepcje dla takich wymagań i jesteśmy gotowi stawić czoła tym wyzwaniom – podsumowuje Mirosław Kwiatkowski.
(kliknij aby powiekszyć zdjęcie)
|