Obróbka krawędzi szkła – zatępianie, szlifowanie, polerowanie |
Data dodania: 11.05.22 | ||||||||||||
W przypadku obróbki krawędzi szkła wymagania dotyczące gotowych elementów mogą się znacznie różnić w zależności od miejsca montażu i przeznaczenia. Jakość i obróbka krawędzi szkła jest niezwykle ważna, ponieważ ma ona decydujący wpływ na wytrzymałość – a więc i na okres użytkowania szkła.
Prawidłowa obróbka krawędzi szkła ma kluczowe znaczenie
Ponadto, ze względu na swoje właściwości fizyczne (takie, jak duży ciężar, kruchość i możliwe naprężenia wewnętrzne w materiale) szkło ma tendencję do pękania, jeśli na jego krawędzi występują wady – w szczególności na skutek niewłaściwej obsługi, a także naprężeń spowodowanych wysoką temperaturą lub obciążeniem wiatrem.
Profesjonalna obróbka krawędzi szkła znacznie zmniejsza to ryzyko, co z kolei ma bardzo pozytywny wpływ na bezpieczeństwo pracy i wszelkie koszty posprzedażowe.
Co więcej, może to również zapewnić zdecydowane zmniejszenie nakładów finansowych podczas kolejnych etapów przetwarzania szkła, ponieważ gładka krawędź nie tylko zapewnia bezpieczniejszy transport, ale również chroni urządzenia transportowe, takie jak rolki i pasy.
Maszyny i systemy wykorzystywane do pionowej obróbki są w dużej mierze odpowiedzialne za jakość gotowej krawędzi szkła, a jednocześnie w znacznym stopniu decydują o wydajności całego procesu. To sprawia, że obróbka krawędzi ma duże znaczenie jeśli chodzi o ogólne koszty produkcji i ich redukcję
Poniższe kwestie mają ogromne znaczenie dla optymalizacji krawędzi cięcia przy cięciu szkła:
Parametry cięcia dostosowane do rodzaju i grubości tafli szkła
Zużycie kółek tnących, osi kółek tnących i zamocowań kółek tnących, a także stosowanie parametrów cięcia niedostosowanych do szkła to główne przyczyny niewłaściwych krawędzi cięcia i rosnących kosztów obróbki przy zatępianiu, szlifowaniu i polerowaniu.
Co należy wiedzieć o obróbce krawędzi szkła?
Zatępianie to najprostsza metoda obróbki krawędzi szkła (po jego cięciu), w której krawędź jest w mniejszym lub większym stopniu zatępiana za pomocą narzędzia szlifierskiego w celu znacznego usunięcia nadłamań, a także mikropęknięć. Następnie krawędź uzyskuje krawędź fazowaną.
Zatępianie krawędzi stosuje się przede wszystkim w produkcji częściowo hartowanego lub w pełni zahartowanego bezpiecznego szkła (w celu przygotowania szkła do procesubhartowania lub wzmacniania metodą obróbki cieplnej).
Ten rodzaj obróbki krawędzi szkła jest też stosowany w przypadku tafli szyb zespolonych, w których krawędzie szkła nie będą widoczne po zamontowaniu.
Zużycie kółek tnących, osi kółek tnących i zamocowań kółek tnących, a także stosowanie parametrów cięcia niedostosowanych do szkła to główne przyczyny niewłaściwych krawędzi cięcia i rosnących kosztów obróbki przy zatępianiu, szlifowaniu i polerowaniu
Szlifowanie to kolejna metoda obróbki krawędzi szkła, określana również jako regulacja krawędzi szkła. Szlifowanie wymiarowe określamy także mianem precyzyjnej regulacji. Podczas tego procesu tafle szkła są szlifowane na wymiar z usuwaniem materiału (nadmiaru szkła), po czym uzyskujemy krawędź o poprawnej/delikatnej strukturze.
Ten rodzaj obróbki krawędzi szkła stosuje się na przykład do tafli szklanych przeznaczonych do szklenia budynków, w których krawędzie będą widoczne, a także do zastosowań szkła we wnętrzach.
Polerowanie to metoda obróbki krawędzi szkła o najwyższej jakości; jest to najdokładniejsza forma obróbki, dająca bardzo gładkie i przejrzyste krawędzie szkła.
Polerowane krawędzie szkła stosuje się przede wszystkim wtedy, gdy tafle szklane są przeznaczone do celów dekoracyjnych, na przykład do produkcji luster, blatów stołów lub innych mebli szklanych.
Krawędź szkła jest optycznie przezroczysta i wykazuje bardzo szlachetny, jednorodny połysk.
Różne krawędzie szkła
Zatępiane krawędzie szkła (KGS)
Szorstka krawędź (KMG)
Szlifowane krawędzie gruntu (KGN)
Polerowana krawędź (KPO)
Zatępione krawędzie szkła
Szorstka krawędź szkła
Szlifowana krawędź szkła
Krawędź cięcia strumieniem wody
Właściwa maszyna do optymalnej obróbki krawędzi szkła
Aby obróbka szkła przebiegała sprawnie i bezpiecznie, LiSEC stawia na pionowe linie do obróbki krawędzi i powierzchni płaskich tafli szklanych: własne produkty KSR, KSD, EPS i SplitFin. Systemy te, objęte certyfikatem DIN 1249, są doskonale przystosowane do odpowiednich operacji obróbki krawędzi.
Oszczędność czasu i pieniędzy oraz ograniczenie naprężeń dzięki odpowiedniej, pionowej obróbce krawędzi szkła
Pionowa czy pozioma obróbka krawędzi szkła
Systemy do pionowej obróbki krawędzi szkła Zatępianie krawędzi szkła – KSR: w pełni automatyczna, kompaktowa szlifierka KSR firmy LiSEC, ustawiona pionowo, przycina krawędzie tafli szklanych ze wszystkich czterech stron – odbywa się to przy jednoczesnej pomocy obracającego się o 360° urządzenia szlifującego i diamentowych taśm szlifujących na mokro z przodu i z tyłu krawędzi szkła. Dzięki pionowej konstrukcji czas cyklu jest znacznie krótszy niż w przypadku systemów poziomych, a trwałość materiałów ściernych jest wyjątkowo długa.
Szlifowanie krawędzi szkła – KSD-A: maszyna do zatępiania i szlifowania krawędzi KSD-A również oferuje zalety pionowej konstrukcji, a dodatkowo jest wyposażona w innowacyjną technologię suwakową LiTEC. KSD-A jest obecnie najbardziej elastyczną maszyną do zatępiania i szlifowania krawędzi, łączącą ogromną elastyczność obróbki ze stabilną i niezawodną realizacją procesu, a także bardzo wysoką jakością zarówno w przypadku krzywoliniowych kształtów tafli szklanych, jak i prostokątów. . Ściernica obwodowa dostosowuje się do poszczególnych grubości szkła i odkształceń tafli szklanej dzięki poduszce wodnej.
Polerowanie krawędzi szkła - EPS-B & MRX-B:
Ściernica obwodowa z suwakiem LiTEC
Uniwersalne rozwiązanie dla firm przetwarzających szkło
Dzięki modułowej budowie, SplitFin ułatwia wykonanie wierconych otworów, wycinanych pogłębień i szlifowanych wycięć oraz ma dziesięć pozycji wymiany narzędzi, odpowiednio z przodu i z tyłu.
W związku z tym SplitFin jest przeznaczony dla wszystkich przetwórców szkła, którzy potrzebują profesjonalnego i szybkiego rozwiązania przy bardzo dużych ilościach sprzedaży produktów szklanych przeznaczonych do montażu zarówno w obszarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym.
W szczególności w odniesieniu do kosztów produkcji, pionowa orientacja SplitFin firmy LiSEC zapewnia ogromną przewagę nad wszystkimi systemami poziomymi. Podczas gdy systemy poziome pracują z maksymalnie 34 wrzecionami – z których wszystkie muszą być ponownie wyregulowane i wyposażone w różne narzędzia dla każdej grubości szkła – SplitFin działa z użyciem 1 lub 2 wrzecion. Pozwala to zaoszczędzić znaczną ilość czasu podczas produkcji, a także znacznie obniżyć koszty konserwacji. Ponadto, pionowy system LiSEC wymaga znacznie mniej miejsca w hali produkcyjnej.
EPS + MRX-B = SplitFin Systemy EPS i MRX-B tworzą razem SplitFin – oferowane są przez firme LiSEC. Ta pionowa linia produkcyjna typu „wszystko w jednym systemie” jest obecnie najszybszą w sektorze przetwórstwa szkła
Wnioski
Innowacyjne systemy pionowe LiSEC w praktyce dowiodły, że są idealnym rozwiązaniem w przetwórstwie szkła. Umożliwiają one uzyskanie najkrótszych czasów cyklu w połączeniu z niewielkimi wymaganiami przestrzennymi i maksymalną elastycznością. Pozwala to nie tylko na oszczędność miejsca i czasu, ale także pieniędzy.
Osiągnięcie optymalnej jakości w procesie obróbki szkła płaskiego, w połączeniu z niskimi kosztami, wymaga stosowania różnych metod obróbki krawędzi szkła. Krawędzie szkła należy obrabiać „indywidualnie” i stosować odpowiedni system oraz metodę w zależności od obszaru zastosowania. Parametry te mają również duży wpływ na wydajność i koszty produkcji.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne |