Przyszłość to przejrzystość |
Data dodania: 27.07.22 | ||
Innowacyjny projekt fasady budynku SQUARE w St. Gallen
W tym roku kampus Uniwersytetu St. Gallen w dzielnicy Rosenberg wzbogacił się o budynek zaprojektowany z myślą o interaktywnych i innowacyjnych formach nauczania. Budynek „SQUARE ” ma konstrukcję tarasową.
Jego modułowe elementy umieszczono na planie geometrycznej siatki, dzięki czemu estetycznie wtapiają się w otaczający teren. Podwójna fasada z przeszkleniami firmy Euroglas zapewnia pożądaną przejrzystość, komfort termiczny i nadaje bryle szlachetny wygląd.
Szklana fasada od podłogi do sufitu zapewnia uczącym się wewnątrz dużą ilość naturalnego światła, a jednocześnie ogranicza nagrzewanie się pomieszczeń. Zdjęcie: Aepli Metallbau / Gataric-Fotografie.ch
Brutalistyczny gmach główny i postmodernistyczna biblioteka Uniwersytetu St. Gallen od dawna były zbyt małe wobec liczby korzystających z nich studentów. Z tego względu w 2017 roku ogłoszono konkurs architektoniczny. Jego celem było stworzenie miejsca odpowiedniego dla nauczania eksperymentalnego, przygotowanego dla studentów.
W projekcie „Open Grid” japońskiego architekta Sou Fujimoto jury doceniło zarówno koncepcję dydaktyczną, jak i elastyczność na przyszłe zmiany. „Scaffolding”, podpora w formie rusztowania, wzniesiona zgodnie z zasadami architektury ma dodatkowe znaczenie – symbolizuje wsparcie procesu uczenia się.
Wznoszące się przeszklone moduły o różnych wysokościach tworzą tarasy, które mają służyć jako miejsca do spędzania czasu.
Architektura, która przekracza granice
Akustyczna i wizualna kompozycja modułów tworzy przy wejściu do budynku dużą halę, która ma być swego rodzaju przestrzenią wymiany myśli. Na wyższych piętrach znajdują się pomieszczenia, które można w elastyczny sposób wykorzystywać do nauki w skupieniu lub pracy w grupach.
Wszystkie wnętrza są optycznie lekkie i przejrzyste. Architekt osiągnął ten efekt dzięki zastosowaniu szklanych elementów (bez parapetów), sięgających od podłogi do sufitu pomieszczeń.
Konstrukcja z betonu architektonicznego i zamknięta podwójna fasada to cechy charakterystyczne budynku SQUARE.
Za pomocą żaluzji umieszczonej za szybą z nadrukiem w postaci kropkowanej siatki można regulować dopływ, światła słonecznego w zależności od potrzeb.
Jednocześnie spełnia ono wymagania dotyczące maksymalnej wydajności energetycznej. Szwajcarska firma Aepli Metallbau, specjalizująca się w budowie elewacji, zmontowała na miejscu dokładnie 448 elementów o 304 różnych wymiarach.
Każdy element potrójnych szyb termoizolacyjnych składa się ze szkła typu float i bezpiecznego szkła laminowanego pokrytego powłoką SILVERSTAR EN2Plus firmy Euroglas. Łączą one bardzo dobre właściwości izolacji termicznej z wysoką przepuszczalnością światła. Zewnętrzna szyba odporna na uderzenia jest dodatkowo powlekana i ma nadruk w postaci rastra kropek, co nadaje elewacji budynku specjalną fakturę.
To wykończenie zostało wykonane przez specjalistów od sitodruku z BGT Bischoff Glastechnik, firmy należącej do Grupy Glas Trösch. Szklaną konstrukcję uzupełnia żaluzja umieszczona we wnęce między elewacjami, odpowiednio zabezpieczona przed zabrudzeniami i uszkodzeniami spowodowanymi warunkami atmosferycznymi.
Podczas gdy duża część zapotrzebowania energetycznego budynku SQUARE jest zaspokajana przez sondy geotermalne i system fotowoltaiczny, fasada pomaga utrzymać efektywność energetyczną budynku o każdej porze roku. Świadczy o tym wyjątkowo niski współczynnik Ug wynoszący 0,6 W/(m2K) w zimie, podczas gdy w gorące letnie dni współczynnik g wynoszący 50% pomaga zapobiegać przegrzewaniu się budynku. Z kolei przepuszczalność światła podwójnej fasady wynosi 70%.
W centralnym punkcie budynku znajduje się atrium, które obejmuje trzy piętra i umożliwia obserwację różnych przestrzeni do nauki.
W ten sposób kwadraty dominujące na Rosenbergu przeplatają się z otaczającymi je płaszczyznami, stanowiąc ich kontynuację i zapewniając widok na dolinę. SQUARE ma też stać się miejscem edukacji dla mieszkańców całej dzielnicy i być miejscem wspólnej refleksji nad przyszłością. Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne |