Aktualne wydanie

2023 01 okladka1

Świat Szkła 1/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

Bezpieczeństwo huraganowe obiektów z rozwiązaniami ALUPROF
Data dodania: 25.12.22

20221216aluprofNiebezpieczne zjawiska pogodowe, w tym porywiste wiatry, nie są obojętne dla budynków. Konieczne jest więc zastosowanie rozwiązań zabezpieczających obiekty i przebywających w nich ludzi. Wysoka prędkość huraganu i lecące z wiatrem elementy mogą w znacznym stopniu uszkodzić budynek i elementy przeszklone, doprowadzając do nieodwracalnych uszkodzeń wewnątrz obiektu. W momencie naporu wiatru na budynek, zmiany ciśnienia prowadzą do katastrofalnych skutków. Możemy chronić obiekty przed takimi zjawiskami, jak anomalie pogodowe poprzez zastosowanie m.in. bezpiecznych okien.

Niebezpieczne zjawiska pogodowe, w tym porywiste wiatry, nie są obojętne dla budynków. Konieczne jest więc zastosowanie rozwiązań zabezpieczających obiekty i przebywających w nich ludzi. Wysoka prędkość huraganu i lecące z wiatrem elementy mogą w znacznym stopniu uszkodzić budynek i elementy przeszklone, doprowadzając do nieodwracalnych uszkodzeń wewnątrz obiektu. W momencie naporu wiatru na budynek, zmiany ciśnienia prowadzą do katastrofalnych skutków. Możemy chronić obiekty przed takimi zjawiskami, jak anomalie pogodowe poprzez zastosowanie m.in. bezpiecznych okien.

 

20221216aluprof

 

Aluprof uzyskał pozytywne wyniki testów huraganowych przeprowadzonych zgodnie z wytycznymi ASTM oraz Florida Building Code TAS 201-94, TAS 202-94 i TAS 203-94, badając system MB-79N (okno stałe oraz uchylno-rozwierne). Dodatkowo przetestowany został system MB-45 (okno stałe), który ma szerokie zastosowanie w budowie obiektów na terenie USA.

 

W ramach testów Aluprof wykonał badania, mające na celu potwierdzenie wodoszczelności konstrukcji w sytuacji dużych uszkodzeń profili i zastosowanych przeszkleń wywołanych testami. Konstrukcja okienna po wystąpieniu zdarzenia musiała, zgodnie z założeniami, dalej zachować odporność na warunki zewnętrzne. Po tzw. testach impaktowych, przeprowadzono badanie na uszkodzonej próbce poprzez symulowanie pozytywnego i negatywnego ciśnienia w sekwencji określonej w normie. Warto zaznaczyć, że liczba cykli dla takich badań przy zmiennym ciśnieniu oddziałującym na konstrukcję wynosi aż 4 500. Badanie konstrukcji trwało wiele godzin.

 

Przeprowadzone badania i certyfikacje potwierdzają, że systemy Aluprof można wykorzystać w regionach o wysokim zagrożeniu huraganami – m.in. na wschodnim wybrzeżu USA z częścią Nowego Jorku. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że w niektórych miejscach mogą obowiązywać dodatkowe regulacje odnośnie certyfikacji producenta albo dodatkowych obliczeń statycznych.

 

 

 

01 chik
          sec