Niezwykły wygląd nowego biurowca koncernu UMICORE (producenta wyrobów z metalu i związków chemicznych) silnie kontrastuje z przemysłowym charakterem jego otoczenia: czworokątnymi magazynami, starymi fabrykami i opuszczonymi działkami przemysłowymi.

Wykonana z cynku powłoka zewnętrzna, transparentne elementy konstrukcyjne ze szkła oraz wykończenie wnętrza w kolorze białym nadają budynkowi uderzająco jasny wygląd. Pofałdowany element konstrukcyjny, tworzący swoiste meandry biegnące od podłogi, poprzez ścianę aż do sufitu, jest z obydwu stron ograniczony przeszklonymi ścianami osłonowymi. Ponadto każda kolejna fałda i przeciwfałda tworzy nieco większą pętlę w stosunku do ortogonalnego budynku głównego.



Wymagania architekta
Belgijskiej projektantce, Sylvie Bruyninckx, zależało na stworzeniu zrównoważonego i efektywnego energetycznie budynku. Dlatego też postanowiła zastosować w nim elementy ze szkła wielowarstwowego, umożliwiającego maksymalne zachowanie energii i ograniczenie do minimum strat ciepła.

Przygotowanie projektu wymagało od biura projektowego długich poszukiwań, ponieważ należało znaleźć elementy o doskonałych parametrach izolacyjnych (UK = 1,0 W/m2K), spełniające jednocześnie wymagania konstrukcyjne. Optymalnym rozwiązaniem okazał się system ścian osłonowych CW 60 firmy REYNAERS, w którym można stosować podwójne szyby o grubości 43 mm.

Rozwiązania skrojone na miarę
Bruyninckx podkreśla znaczenie ścisłej współpracy pomiędzy biurem projektowym, przedsiębiorstwem budowlanym wykonawcy a firmą REYNAERS w zakresie opracowywania specyficznych rozwiązań konstrukcyjnych ścian osłonowych. Dzięki temu było możliwe sprostanie wymaganiom konstrukcyjnym budynku i w konsekwencji zastosowanie skrojonych na miarę rozwiązań, m.in. zaokrąglonych profili do wykonania połączeń z elementami betonowymi o pofałdowanym kształcie, czy elementów słupowych o różnych wysokościach i głębokościach.

Głębokość profili CW 60 zastosowanych do wykonania ścian osłonowych wynosi od 13 do 19 cm, w zależności od wysokości i szerokości poszczególnych sekcji. Konstrukcja ścian osłonowych, choć zaprojektowana w sposób dający wrażenie stonowanej rytmiczności, pozostaje dobrze widoczna i zapewnia elegancką przeciwwagę dla ekspresyjnie pofałdowanych betonowych elementów konstrukcyjnych.

Profile pionowe zamontowano bez użycia jakichkolwiek elementów osłonowych, aby zredukować do minimum ich widoczność. W tym celu wybrano  profile w kolorze grafitowym, a więc ciemniejszym od koloru powłoki cynkowej. Dzięki temu powstało optyczne wrażenie cofnięcia przeszklonej ściany, co podkreśliło spokojny charakter zewnętrznego wyglądu budynku.

W rezultacie powstał budynek, który z jednej strony zapewnia przyjemne środowisko pracy, a z drugiej stanowi przyciągający wzrok punkt orientacyjny w przemysłowej dzielnicy.

Karolina Szymańska-Migut

Budynek koncernu UMICORE
Architekt: Sylvie Bruyninckx, CONIX ARCHITECTS, Antwerpia
Producent: COUWENBERG en SCHELLENS nv, Weelde
Systemy: REYNAERS CW 60

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 10/2010

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.