Kupując różnego rodzaju urządzenia zwraca się uwagę na zużycie przez nie energii. Na pierwszy rzut oka energia to dla nas głównie prąd elektryczny, gaz, olej i ciepło. Z punktu widzenia kupującego okna to takie rozumowanie jest jak najbardziej właściwe. Jednak dla kupującego maszyny do produkcji okien już nie jest to takie oczywiste.

Do listy zapotrzebowania na energię musimy jeszcze dodać pracę ludzką przy obsłudze, czy też pracę przy usuwaniu awarii. Stosunek włożonej energii do uzyskanej wydajności jest dla użytkownika najistotniejszy. Jadąc samochodem i spalając 10 litrów paliwa wolelibyśmy przejechać 200 km a nie 50. W produkcji okien dla zgrzewarki istotna jest ilość zgrzanych elementów w ciągu 1 godziny.

Okno również ma właściwości decydujące o zużyciu energii, wpływające na koszty. Naprawdę warto na to zwrócić uwagę, a zadając pytania sprzedawcy nie przestawać na ilościach komór ponieważ właściwości energooszczędnych okno ma znacznie więcej.

Jedną z nich jest np. uszczelka.

W technologii produkcji okien na profilach z wciągniętą uszczelką następuje łączenie metodą zgrzewania. Nagrzewane są profile jak i znajdujące się w nich uszczelki a następnie nadtopione elementy są ze sobą dynamicznie ściśnięte. Powoduje to wylanie się wokół połączenia od wewnątrz i zewnątrz profilu i uszczelki tzw. wypływki, która osiąga nawet ponad 2 mm wysokości. W narożu połączenia uszczelki powstaje twardy punkt, który powoduje, że na całym obwo dzie uszczelka nie spełnia właściwie swojego za dania.

Ta właściwość, ten mały punkt ma ogromne znaczenie dla kosztów eksploatacji okna. Na rynku znane są dwie metody przeciwdziałania takiemu zjawisku: pierwsza to frezowanie tego miejsca, co wymaga zastosowania odrębnej maszyny lub wyposażenia centra obróbki profili w dodatkową stację; druga to wypieranie miejsca pod uszczelką w procesie zgrzewania.

ROTOX 

Przekrój profilu przed zgrzewaniem bez działania wypieraczy

ROTOX

Przekrój profilu przed zgrzewaniem z działaniem wypieraczy

Ta druga właśnie metoda jest nowością na rynku wprowadzoną przez firmę ROTOX. Rozwiązanie to jest neutralne dla czasu i przestrzeni, nie zużywa dodatkowej energii. Specjalne segmenty, zwane wypieraczami, zamontowane na lustrze, które jest sterowane w obydwu kierunkach X i Y, zapobiegają przedostawaniu się stapianego materiału PVC pod uszczelkę.

Miejsce łączenia naroży nie jest twarde a uszczelka pracuje prawidłowo na całym obwodzie. W zgrzewarce na lustrze, które służy do stapiania profilu, zamontowane są segmenty, które w automatycznym procesie wtapiają się pod uszczelką i pozostawiają wolne miejsce pod wypływkę.

ROTOX

ROTOX

Lustro jest automatycznie pozycjonowane w osiach X i Y. Współrzędne są tabelarycznie przyporządkowane do rodza ju profilu w programie sterującym maszyną.

Dzięki temu rozwiązaniu producent okna może oszczędzić energię eliminując operację wykańczania zgrzewu. Użytkownik okna również skorzysta – prawidłowo założona uszczelka zapobiegnie ubytkom
ciepła z pomieszczenia.

Jan Sonka
ROTOX

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.