Pilkington Optiwhite™ to szkło, które jest całkowicie pozbawione koloru. Dzięki temu zapewnia wierne odwzorowanie barw oraz podwyższoną przepuszczalność światła. Znajduje szereg zastosowań, począwszy od fasad, kolektorów słonecznych i przeszkleń wewnętrznych, aż po elementy dizajnerskich mebli.

W tym roku Pilkington obchodzi 25. rocznicę wprowadzenia na rynek Pilkington Optiwhite™, super bezbarwnego szkła float o obniżonej zawartości żelaza. Szkło jest całkowicie pozbawione koloru, a zielonkawe zabarwienie charakterystyczne dla zwykłego szkła, zauważalne szczególnie przy grubszych taflach, zostało w jego przypadku całkowicie wyeliminowane.

Dzięki swojej wysokiej transparentności i przepuszczalności światła (wyższej od zwykłego bezbarwnego szkła float o 1% dla szkła o grubości 3 mm i o 6% dla szkła o grubości 15 mm) produkt sprawdza się w przeszkleniach zewnętrznych i wewnętrznych, pozwalając na wierne odwzorowanie kolorów, a także znakomite oświetlenie każdego wnętrza światłem dziennym.

Dzięki tym korzyściom szkło Pilkington Optiwhite ™ świetnie odnajduje się w fasadach, a użyte w witrynach, podkreśla rzeczywiste kolory eksponowanych materiałów i pozwala na maksymalną przepuszczalność światła, nawet w przypadku zastosowania grubszych szyb laminowanych.

Szkło Pilkington Optiwhite™ może być łączone z innymi produktami marki Pilkington, celem spełnienia dodatkowych wymagań w zakresie izolacji cieplnej czy ochrony przed słońcem. Na przykład, w połączeniu z przeciwsłoneczną powłoką Pilkington Suncool™ zapewnia wysokoefektywną ochronę przed słońcem i znakomitą izolacyjność cieplną.

Jednocześnie obniża ono ryzyko pękania termicznego takiego szkła i z tego powodu ogranicza potrzebę jego hartowania. Szkło Pilkington Optiwhite ™ może być także gięte, hartowane, emaliowane, pokrywane sitodrukiem oraz laminowane folią PVB lub żywicą.

Wyjątkowa przezroczystość szkła Pilkington Optiwhite ™ sprawia, że jest ono z powodzeniem wykorzystywane w przeszkleniach wewnętrznych, szczególnie tam gdzie wymagane jest szkło laminowane.

Użycie szkła Pilkington Optiwhite™ do produkcji szkła laminowanego zamiast zwykłego szkła float pozwala na uzyskanie transparentnego i praktycznie całkowicie bezbarwnego wyrobu. Można go stosować w ściankach działowych, schodach, balustradach, drzwiach oraz witrynach sklepowych – wszędzie tam, gdzie ważne jest osiągnięcie efektu transparentności szkła oraz wierne odwzorowanie barw.

Coraz częściej projektanci wnętrz dostrzegają walory wykorzystania szkła Pilkington Optiwhite™ jako elementu dizajnerskiego, np. w szklanych stolikach, czy innych meblach. Te same cechy mają znaczenie w zastosowaniach, w których wyeksponowane są brzegi szkła, np. w półkach szklanych, czy elementach kabin prysznicowych, gdzie jasność  i przezroczystość elementu szklanego wpływa na całkowity wygląd mebla. Jego nieodłączna zdolność do powodowania, że kolory wydają się jaśniejsze sprawia, że jest świetnym szkłem bazowym do wyrobu kafelków, osłon przy wannach, drzwiczek mebli, a także szyb emaliowanych.

Pilkington Optiwhite™ został wykorzystany w tysiącach projektów budowlanych na całym świecie, takich jak wieżowce, lotniska czy muzea. Jednym z nich jest otwarty przy muzeum w Toledo (USA, Ohio) w sierpniu 2009 r. The Glass Pavilion™, w którym można zobaczyć jedną z najcenniejszych na świecie kolekcji szkła. W przeszkleniach zewnętrznych tego budynku o wysokości 4,6 metra wykorzystano 342 szklane tafle o różnych rozmiarach i stopniu wygięcia.

Szkło to zostało także uwzględnione w projekcie londyńskiego wieżowca „The Shard”, który stanie się wkrótce najwyższym budynkiem komercyjnym w Europie Zachodniej. Ten przypominający strzelistą piramidę biurowiec projektu włoskiego architekta Renzo Piano za sprawą szkła będzie zmieniał swój wygląd w zależności od ilości światła i pozycji słońca.

O uniwersalności i wszechstronności tego produktu może świadczyć również jego zastosowanie we wszystkich szklanych elementach budynku niemieckiej sieci pocztowej Deutsche Post World Net w Bonn, zaprojektowanym przez Helmuta Jahna.

Łącznie, na potrzeby tej inwestycji wykorzystano ponad 47 odmian szkła Pilkington Optiwhite™, z których każda spełnia określone funkcje. W rezultacie powstała lekka, niemal całkowicie przezroczysta bryła, która mimo swych rozmiarów doskonale wpisuje się w otoczenie nadreńskich parków.

Popularność szkła Pilkington Optiwhite™ nie słabnie. Jest ono obecnie wytwarzane w zakładach Grupy NSG w wielu krajach, z niezmiennie wysoką jakością, co sprawia, że jest tak niezastąpionym produktem dla architektów i projektantów.

Jolanta Lessig
Pilkington Polska

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 6/2011 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.