2 x nietypowe rozwiązania


Cechą wspólną dwóch opisanych poniżej realizacji jest zastosowanie oryginalnych, autorskich rozwiązań technicznych wynikających z konieczności spełnienia nietypowych wymagań stawianych przez architekta i inwestora.

Te wykonane w ostatnim okresie projekty zrealizowane przez zespół ARTBAU AUTOMATIC charakteryzowało poszukiwanie optymalnego rozwiązania technicznego, zapewniającego niezawodność, trwałość i bezpieczeństwo w eksploatacji drzwi automatycznych.


ITI, Warszawa
Opracowanie projektu i realizacja drzwi automatycznych w budynku Media Business Center, w siedzibie telewizji TVN, to jedna z bardziej skomplikowanych i nietypowych realizacji ARTBAU AUTOMATIC.

   Modernizacja drzwi w awangardowo zbudowanym wejściu, ukośne ściany, projektory w kształcie charakterystycznych liter, wymagała zachowania istniejącego klimatu i designu. Wystąpiło wiele ograniczeń technicznych.

   Cel modernizacji wejścia został osiągnięty – zwiększył się znacznie komfort ruchu osób oraz przepustowość wejść, a także ograniczono straty ciepła w zimie i energii na klimatyzację w lecie.


   Drzwi automatyczne całoszklane (bezramowe) oraz urządzenia napędowe zostały wkomponowane w sposób nie zakłócający pracy projektorów, a wykończenie wszystkich widocznych detali zostało wykonane ze stali nierdzewnej.

   Z uwagi na nietypową konstrukcję drzwi konieczne było – dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa – zastosowanie specjalnych czujników zabezpieczających tylną, pionową krawędź skrzydeł, wykorzystano w tym celu specjalne zabezpieczające czujniki ultradźwiękowe i podczerwieni aktywnej.

Lotnisko Rębiechowo, Gdańsk
   Projekt przewidywał wykonanie drzwi automatycznych rozsuwanych, dwuskrzydłowych – pochyłych , odchylonych od pionu o 19°.

   Z przewidywanej masy skrzydeł i wektorów sił wynikało, że każde skrzydło będzie wywierało znaczący nacisk boczny ok. 170 N, którego to nacisku rolki główne nie będą mogły przenosić.

   Dokonaliśmy przeglądu dostępnych systemów napędowych do drzwi automatycznych pod kątem możliwości adaptacji elementów mechaniki dla potrzeb projektu, w wyniku którego okazało się że napęd Geze TSA 360 NT zapewnia możliwość wykonania niezbędnych przeróbek.

   Zdjęcia ilustrują zmodernizowane dla potrzeb drzwi pochyłych wózki:

        
Rys. 1                             Rys. 2                                       Rys. 3

Podpisy:
Rys. 1 Wózek z dodatkowymi rolkami na bieżni napędu TSA 360 NT
Rys. 2 Widok wózka po modernizacji: 2 rolki główne, 1 przeciwrolka (rolka rozpierająca) i zamontowane 2 rolki dodatkowe podpierające
Rys. 3 Sposób mocowania dodatkowych rolek i ich regulacji położenia

   Inny problem techniczny, który wymagał rozwiązania to prowadzenie dolne skrzydeł, które musiało zawierać prowadnicę umieszczoną pod posadzką.

   Zostały wykonane specjalne rolki i elementy adaptacyjne ze stali nierdzewnej i aluminium w celu zapewnienia odporności na warunki zewnętrzne (woda, piach i sól).

   Dodatkowo prowadnica w posadzce została wyposażona w kable grzewcze o zmiennej charakterystyce (temperatura – moc) aby zapobiec ewentualnemu przymarzaniu rolek i gromadzeniu śniegu w zimie, co zakłócałoby prawidłowe funkcjonowanie drzwi.

Mirosław Kasperek
ARTBAU

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.