Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Schuco Veltrup - Systemowe rozwiązania ochrony przeciwsłonecznej w fasadach
Data dodania: 14.09.11

Schuco Veltrup
Systemowe rozwiązania ochrony przeciwsłonecznej w fasadach

Zapewnienie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej budynku stanowi dla projektanta duże wyzwanie. Dlatego tak ważne jest dostosowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb obiektu, zapewnienie odpowiedniej ilości światła dziennego i nie dopuszczenie do przegrzewania pomieszczeń.

 
Fasada podwójna 2 żaluzjami w przestrzeni międzyfasadowej.
Centrum Fotoniki, Berlin Adlershof

 

 Żaluzje pełne, dzielone

 Dostęp do sterowania
Z pomocą przychodzi tu system ochrony przeciwsłonecznej firmy Veltrup należącej do Grupy Schüco. Wspólnym zadaniem specjalistów Schüco i Veltrup byto stworzenie optymalnego rozwiązania łączącego system ochrony przeciwsłonecznej z systemami okiennymi i fasadowymi. Dzięki ich współpracy wykonawcy otrzymali praktyczne rozwiązania, a inwestorzy dostosowane do potrzeb kompleksowe systemy zapewniające maksymalną wartość użytkową.
System żaluzji zewnętrznych Veltrup oferuje wszystkie warianty nowoczesnych żaluzji przeciwsłonecznych i jest bazą dla rozwiązań indywidualnych. Płaskie i gięte żaluzje mogą być obsługiwane mechanicznie lub elektrycznie. Materiały, kolory i konstrukcje żaluzji, szyn, maskownic i mocowań zapewniają szerokie spektrum możliwości. W wiodących obiektach architektonicznych możliwe jest zastosowanie indywidualnych rozwiązań zapewniających architektom i projektantom dużą swobodę twórczą. System sterowania światłem pozwala na oświetlanie pomieszczeń budynku światłem dziennym. Żaluzje perforowane i różne wykończenia powierzchni żaluzji umożliwiają optymalne wykorzystanie światła dziennego, zapewniają przejrzystość i zacienienie. System sterowania żaluzjami Veltrup pozwala prowadzić inteligentną strategię ochrony budynku przed słońcem. Ustawienia żaluzji mogą być indywidualnie zaprogramowane w czasie i kontrolowane poprzez czujniki deszczu, wiatru, lodu i temperatury. Sterowanie jedną żaluzją, ochroną przeciwsłoneczna każdego pomieszczenia, piętra, wybranych stref budynku oraz sterowanie ochroną całej fasady mogą być nawzajem skoordynowane, kombinowane lub indywidualne. Zapotrzebowanie na system ochrony przeciwsłonecznej zapewniający odpowiednie zacienienie, brak odbić na ekranach monitorów, przejrzystość, ochronę przez przegrzaniem słowem oszczędność zużycia energii i idealny komfort pracy są tylko pozornie sprzeczne.

Poprzez wybór typu żaluzji, sposób mocowania oraz sterowania systemem Veltrup można te cele bez trudu osiągnąć. W trakcie opuszczania żaluzje są obrócone o kąt ok. 38°, co zapewnia skuteczne odbicie promieni słonecznych i oświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym. Możliwe jest zatrzymywanie żaluzji na określonej wysokości, zmiana kąta odbicia oraz podział żaluzji na dwie części.

   
 Pakiet żaluzji giętych Żaluzje perforowane

W części dolnej żaluzja może być zamknięta, w górnej zaś kąt otwarcia może wynosić 38°. Intensywność oświetlenia w pobliżu okna zostaje wówczas znacznie zredukowana, a w głębi mamy nadal naturalne oświetlenie dzienne. Kąt otwarcia górnej części żaluzji może zostać ustawiony w zależności od potrzeb obiektu lub potrzeb indywidualnych. Dzięki umiejscowieniu w dolnej części żaluzji perforowanych dodatkowo można osiągnąć większą przejrzystość. Podział żaluzji na dwie części jest dokonywany zgodnie z wymaganiami obiektu. Poprzez wybór miejsca podziału oraz wybór kąta otwarcia żaluzji można zapewnić optymalną ilość światła dziennego. Ważną cechą żaluzji Veltrup jest otwarta dołem i zamknięta górą szyna mocująca, zapobiegająca zabrudzeniom mechanizmów i umożliwiająca ciągły dostęp do urządzania sterującego. Systemy Veltrup mogą być stosowane nie tylko na zewnątrz budynku, ale też w innych zastosowaniach. W fasadzie podwójnej żaluzje pod względem energetycznym działają jak zewnętrzna ochrona przeciwsłoneczna i mają tę zaletą, że są chronione przed wiatrem i deszczem. Umiejscowienie żaluzji w wentylowanej przestrzeni międzyfasadowej w przeciwieństwie do żaluzji leżącej wewnątrz pomieszczenia powoduje, że nieuniknione nagrzewanie żaluzji nie wpływa negatywnie na temperaturę wewnątrz budynku. Zaletą żaluzji w fasadzie podwójnej są także znikome jej zabrudzenia oraz lepsza dostępność w czasie prac konserwacyjnych.

 Fasada z żaluzjami zewnętrznymi. Uniwersytet Ludwika Maksimiliana.
 GroBhadern. Monachium

W Centrum Fotoniki w Berlinie-Adlershof, wykonanie fasady podwójnej z zintegrowanym systemem ochrony przeciwsłonecznej umożliwiło:
. obniżenie strat ciepła w zimie, wynikające ze strefy buforowej pomiędzy powłokami fasady,
. optymalizację wietrzenia okiennego, spowodowane wykluczeniem uderzenia wiatru o wewnętrzną powłokę fasady,
. oszczędność zużycia energii na klimatyzację poprzez wykorzystanie efektu tzw. nocnego schładzania budynku (uchylone okno),
. poprawę izolacyjności akustycznej,
. ochronę żaluzji przed wiatrem i czynnikami atmosferycznymi.

 
 Fasada podwójna z żaluzjami w przestrzeni miedzyfasadowej.
 Centrum Fotoniki, Berlin Adlershof


Żaluzje Veltrup mogą być zastosowane również w przypadku wyjść ewakuacyjnych. Przy żaluzjach okiennych i drzwiowych, zamocowanych w ciągu dróg ewakuacyjnych system musi umożliwiać bezpieczne opuszczenie budynku. W systemach awaryjnych Veltrup można poprzez obsługę przekładni lub cięgna natychmiast podnieść żaluzje. Szczególną zaletą tego systemu jest to, że mocowania żaluzji po użyciu nie zostają uszkodzone i mogą być nadal użytkowane.

  
 Żaluzje BEB 80C z ekstremalnie ? prowadzenia

Dr inż. Andrzej Polijaniuk
www.schueco.pl

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik