Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Magia sfery publicznej, Część 2
Data dodania: 14.09.11

Magia sfery publicznej, Część 2

Mamy boom budowlany związany z wielkim zapotrzebowaniem na powierzchnie biurowe i handlowe do wynajęcia. W przyspieszonym tempie pojawiają się wokół nas nowobudowane obiekty, których architektura reprezentuje najnowsze tendencje w projektowaniu budynków użyteczności publicznej. Także w aranżacji wnętrz.

 
 
 
 
   

Przykłady pojedynczych mebli biurowych o wyraźnie reprezentacyjnym charakterze dzięki zastosowaniu masywnych, szklanych blatów

Przygotowane do wyposażenia przestrzenie biurowe zagospodarowywane są zgodnie z potrzebami użytkowników, nowoczesnymi systemami mebli biurowych, przy użyciu ścianek działowych i separacyjnych, ułatwiających organizację współczesnego biura, tak zwanego open office. Jest to na ogół otwarta przestrzeń z usytuowanymi na niej poszczególnymi stanowiskami pracy z komputerem oraz otoczone szklanymi ścianami, wydzielone aneksy, przeznaczone na gabinety szefów, sale spotkań, a w większych firmach – sale konferencyjne. Do tego dodajmy stoisko recepcji oraz zaplecze socjalne z kuchenką i miejscem spożywania posiłków. W tak zorganizowanej przestrzeni ścianki działowe oraz ścianki separacyjne spełniają swoje funkcje tym lepiej, im bardziej są przeszklone. Pozwalają na niezbędną separację (można wykorzystać szkło matowe lub zdobione, np. sitodrukiem, albo zastosować żaluzje), a jednocześnie nie zamykają optycznie przestrzeni i nie ograniczają dostępu światła naturalnego. Dotyczy to zarówno całego biura, jak i poszczególnych jego aneksów.

Przeglądając ofertę systemów mebli biurowych, zauważymy, że i tu znalazło zastosowanie szkło i to zarówno w meblach roboczych, jak eleganckich meblach gabinetowych czy tych przeznaczonych do sal konferencyjnych. Jeśli do tego dodamy szklane fronty szaf kartotecznych i innych segmentowych mebli do składowania, zauważymy jak duży jest udział szkła w modnych meblach do wyposażenia biur. Warto zwrócić uwagę, że stosowanie szkła obliguje do stosowania konstrukcji nośnych odpowiednio wytrzymałych, ale i szczególnie starannie przygotowanych pod względem estetycznym, bowiem każdy ich element staje się widoczny.

 
 Zestaw mebli gabinetowych wykończonych przy użyciu szkła umożliwiającego
 ekspozycję materiałów informacyjnych oraz przedmiotów artystycznych

Nowoczesne biurowce, podobnie jak inne gmachy publicznej użyteczności, odznaczają się efektownymi rozwiązaniami halli, parterów i wejść. Jako miejsca najbardziej uczęszczane, są one wykańczane ze szczególną starannością i oryginalnością. I tu wielkie zastosowanie ma szkło. Przede wszystkim jest wykorzystywane do przeszklonych wejść do budynków, często w formie drzwi obrotowych lub rozsuwanych automatycznie. Stanowi obudowę stoisk recepcyjnych, butików czy gablot ekspozycyjno–reklamowych. Szklane bywają elementy ozdób, konstrukcje fontann czy innych elementów – np. w warszawskim budynku Rondo zawieszony nad hallem głównym most dla pieszych.

   
 Najnowsze rozwiązania szklanych mebli wyraźnie demonstrujących
 ciekawe konstrukcje nośne

Obok biurowców, największą manifestacją „szklanej architektury” stały się nowoczesne centra handlowe. Te monumentalne „świątynie handlu” stanowią ważne dla współczesnych miast symbole najbardziej awangardowej architektury. Idea centrów handlowych z założenia opiera się na zastąpieniu dawnych domów towarowych lub szklonych pasaży śródmiejskich obiektami, gdzie skoncentrowany jest handel, gastronomia i formy rekreacji, niejako pod jednym dachem. Typowy schemat organizacji przestrzennej takich centrów zasadza się na usytuowaniu licznych jednostek handlowo–usługowych na wielu poziomach wokół centralnej przestrzeni komunikacyjnej, spełniającej również funkcje reprezentacyjno–rekreacyjne. Takim koncepcjom funkcjonalnym bardzo dobrze odpowiada coraz szersze zastosowanie szkła, umożliwiającego dostęp światła dziennego do dużych przestrzeni atrium.

     
 Przykłady drzwi caloszklanych, uchylnych i przesuwnych wykorzystujących efekty
 nanoszenia dekoracji

Można tam np. umieszczać żywe rośliny, co, w połączeniu z rozmaitymi oczkami wodnymi, zapewnia polepszenie nawilżenia powietrza w przestrzeniach zamkniętych, sztucznie klimatyzowanych. Dla lepszego przenikania światła dziennego na wszystkie poziomy i do poszczególnych pomieszczeń, wszelkie konstrukcje ścian działowych, wejścia i witryny są maksymalnie przeszklone.

     
   
   
Szklane ściany wydzielające fragmenty pomieszczeń, a także ułatwiające
eksponowanie zgromadzonych w nich obiektów
 

Co więcej, najnowsze rozwiązania przy użyciu szkła hartowanego pozwalają na wznoszenie przeszklonych szybów windowych, w których poruszają się oszklone kabiny wind. Także schody doprowadzające klientów na poszczególne kondygnacje otaczane są szklanymi balustradami, a niekiedy mają szklane stopnie. Dzięki takim rozwiązaniom poprawiona jest orientacja wewnętrzna, bowiem możemy łatwiej dostrzec stoiska handlowe usytuowane na innych kondygnacjach wokół centrum.

 
   
Okucia – zawiasy i klamki przystosowane do montażu płaszczyzn szklanych drzwi
bez konieczności wiercenia w nich otworów
 


Centra handlowe, dzięki koncentracji firm handlowych i usługowych stać na najnowocześniejsze, bardzo kosztowne rozwiązania techniczne, przez co stają się one obiektami najbardziej awangardowej architektury.

W każdym sklepie zgromadzonym w centrym handlowym wnętrze wyposażone jest w szklane konstrukcje służące do etalażu towarów, poczynając od witryn ekspozycyjnych i wejść. Najczęściej są to szklane półki i gabloty, pionowe i poziome, w których przy dodatkowym oświetleniu wewnętrznym, eksponowane są towary. Modne są szklane, podświetlane podesty, umożliwiające ustawianie na nich manekinów i ułatwiających eksponowanie wzorcowych kompozycji towarów. Szkło wybitnie nadaje się jako obudowa służąca do eksponowania drobnych wyrobów, takich jak biżuteria, okulary, sprzęt fotograficzny itp.

   
 Galeria sztuki oświetlana z góry pięknym, szklanym dachem niezależnie od świateł ekspozycyjnych, umieszczonych bezpośrednio przy obiektach sztuki

Wśród architektury budynków użyteczności publicznej wymienić trzeba jeszcze banki, których siedziby wznoszone są często według schematu sal operacyjnych, przykrytych szklanymi dachami, aby w czasie obsługiwania klientów zapewnić im maksymalny komfort kontaktu ze światłem dziennym. Podobnie galerie sztuki, czy pawilony targowe wykorzystują obecnie maksymalne doświetlenie światłem dziennym dla celów ekspozycyjnych. Nawet, jeśli eksponaty muszą być dodatkowo oświetlone, istnieje tendencja, aby przestrzeń wspólnej komunikacji oświetlać światłem dziennym, dzięki stosowaniu szklanych dachów i ścian osłonowych.

    
   
 Szklane schody i balustrady w budynkach użyteczności publicznej podkreślają piękno współczesnej architektury

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że szklana architektura powstaje przy użyciu stale doskonalonych materiałów. Nowoczesne, szklane ściany osłonowe muszą spełniać wiele wymagań użytkowych. Poza izolacją cieplną, niezbędne jest filtrowanie światła słonecznego. Muszą pełnić funkcję ochrony akustycznej, szczególnie przed hałasem płynącym z zewnątrz budynków, a także spełniać wysokie wymagania antywłamaniowe. Na szczęście wszystkie te warunki w coraz doskonalszym stopniu nowoczesne szkło dla architektury spełnia.

   
   
 Szklony szyb windowy wraz ze szklaną kabiną windy osobowej staje się elementem zdobiącym i zharmonizowanym z wnętrzem centrum handlowego

Ewa Mickiewicz

 

 

 

 

01 chik
01 chik