Dotychczas głównie stosowano napylanie tlenkami metali. Wykorzystanie nanocząstek ceramicznych pozwoliło osiągnąć całkiem przezroczystą folię okienną przeciwsłoneczną i jednocześnie o bardzo dużej redukcji ciepła (prawie 100%) w zakresie wysokotemperaturowej podczerwieni (700–900 nm).

Ważnym wyróżnikiem przeciwsłonecznych folii selektywnych jest całkowity brak refleksyjności. Po ich zamontowaniu szyba zachowuje swój naturalny wygląd.

Obecnie mamy na rynku trzy bardzo nowoczesne folie okienne selektywne o wysokiej przepuszczalności światła i jednocześnie dużej redukcji ciepła z zakresu podczerwieni.

1. Prestige 70 – firmy 3M
2. LX 70 Ultimate – firmy BRUXSAFOL
3. Inivisible – firmy AMPLUS

Przebadano każdą folią tym samym przyrządem  pomiarowym spektrum słonecznego i w tych samych warunkach otoczenia, aby osiągnąć maksymalnie rzeczywiste pomiary porównawcze.

Liderem okazała się folia okienna selektywna Prestige 70. Jest to folia okienna powstała przy wykorzystaniu nanotechnologii. Odznacza się wysokim współczynnikiem przepuszczalności światła i prawie stuprocentowaną redukcją ciepła w zakresie wysokotemperaturowego promieniowania podczerwonego.

Na drugim miejscu pod względem skuteczności obu parametrów znajduje się folia Invisible. Również jest to folia powstała przy wykorzystaniu nanotechnologii i jest folią okienną o najwyższym współczynniku przepuszczalności światła. Dobrze przylega do szyby i jest niewidoczna po zamontowaniu.

Trzecia badana folia, LX 70 Ultimate też powstała przy wykorzystaniu nanotechnologii, niewiele ustępuje poprzedniczce współczynnikiem przepuszczalności światła, a ma podobne zdolności ograniczenia promieniowania cieplnego.

Folie okienne selektywne są to folie w nowoczesnej konstrukcji opartej na tlenkach ceramicznych, które przepuszczają światła a redukują ciepło z zakresu wysokotemperaturowego promieniowania podczerwonego.

Jednak nawiązując do poprzedniego mojego artykułu, który wyjaśniał różnice pomiędzy Całkowitą
Redukcją Promieniowania Słonecznego CRPS a Redukcją Promieniowania Podczerwonego RPP należy pamiętać, że nawet przy redukcji 100% promieniowania podczerwonego i tak część ciepła przedostanie się przez folie selektywne. Ponieważ pasmo widzialne (które folia przepuszcza w wysokim stopniu), jest zarówno światłem jak i ciepłem (ściślej: energia tego promieniowania może się zamieniać na energię cieplną padając np. na powierzchnię ścian) Dlatego w celu maksymalnego zredukowania przenikania ciepła należy też ograniczyć część światła słonecznego.

I dlatego tak ważne jest by jednoznacznie umieć rozróżnić parametr Redukcji Promieniowania Podczerwonego RPP – który określa redukcję promieni podczerwonych w zakresie 700 nm -2,5 μm od parametru Całkowitej Redukcji Promieniowania Słonecznego CRPS – który określa redukcję promieniowania słonecznego od 280 nm – 2,5 μm, w zakres którego wchodzi również promieniowanie świetlne.

fot. PRESTIGE 70

fot. LX 70 ULTIMATE

fot. INVISIBLE


Paweł Wlazeł
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 3/2012

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.