Jasne drewno, kamień i soczysta zieleń na tle alpejskich ośnieżonych szczytów. Taki jest nowy ośrodek gminny w Breitenwang (Tyrol Północny), do którego REYNAERS Aluminium dostarczył swoje systemy.

Położony u podnóża Alp Algawskich nowy budynek gminy Breitenwang został zaprojektowany przez austriackie biuro architektoniczne Barbist Architektur.

 

 

Drewno i kamień, z których wzniesiono kompleks oraz żaluzje okienne w kolorach zieleni herbu gminy nawiązują do górskiej topografii miasteczka, znanej wśród narciarzy bazy sportów zimowych. Nowy budynek został oddany do użytku w lipcu 2010 r.

 

 

Wielozadaniowe żaluzje REYNAERS
Koncepcja energetyczna kompleksu oferuje przebywającym w nim cały dzień pracownikom urzędu gminy rzadko spotykany komfort, szczególnie na parterze.

Transparentność dolnej części budynku wcale nie musi powodować wyziębienia pomieszczeń przez chłodne połacie okien, ani przegrzewania ich w wyniku nadmiernego nasłonecznienia. Dzięki zastosowaniu potrójnych szyb, powierzchnia szkła we wnętrzu nie jest zimna – ma niemal temperaturę pokojową.

 

Zamontowane na ścianie osłonowej żaluzje zewnętrzne, skonstruowane z 54 pionowych paneli z aluminium malowanego proszkowo, zapewniają komfort we wnętrzu budynku. Panele żaluzji o wysokości 2,80 m i szerokości 70 cm o dwustronnie wypukłym kształcie wykonano w REYNAERS Brise Soleil 100. Żaluzje pełnią szereg funkcji: zapewniają ochronę przeciwsłoneczną i przeciwodblaskową, przekierowują światło dzienne oraz zabezpieczają przeciwwłamaniowo.

 

Zarówno automatyczna, jak i ręczna obsługa żaluzji odbywa się za pomocą jednego systemu sterowania, co przyczynia się do optymalizacji komfortu na poszczególnych stanowiskach pracy. O każdej porze roku i każdej porze dnia, niezależnie od pogody, system ten zapewnia optymalny poziom ciepła, zacienienia, kąta padania światła dziennego i stopnia natężenia światła. 12 silników nie tylko dostosowuje ustawienie żaluzji do położenia słońca, lecz również ustawia panele żaluzji w sposób zapewniający optymalne warunki cieplne i oświetleniowe wewnątrz budynku.

 

 

Komfort ponad wszystko
Każda zmiana zewnętrznych warunków pogodowych jest wychwytywana przez czujnik pogodowy. Na podstawie dostarczonych przez czujnik informacji oprogramowanie automatycznie reguluje ustawienia żaluzji. Pracownicy gminnych instytucji cenią sobie komfort, jaki oferuje im ten system, szczególnie dlatego, że zawsze mogą zmieniać ustawienia za pomocą pilotów sterowania ręcznego. Po upływie godziny ponownie uaktywnia się sterowanie automatyczne.

 

Zaawansowane technicznie konstrukcje, których zastosowanie ma na celu głównie oszczędzanie energii (w tym systemy odzysku ciepła i systemy wentylacji) często uważane są za niezdolne do zapewnienia dostatecznego komfortu w pomieszczeniach. W Breitenwang dowiedziono, że jest wprost przeciwnie. Dzięki zastosowanym żaluzjom REYNAERS oszczędność energii w skali roku osiągnęła poziom 30%.

 

Jasne drewno, kamień i soczysta zieleń na tle alpejskich ośnieżonych szczytów. Taki jest nowy ośrodek gminny w Breitenwang (Tyrol Północny), do którego REYNAERS Aluminium dostarczył swoje systemy.

 

 

Karolina Szymańska-Migut

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 4/2012  

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.