Aktualne wydanie

2022 04 okladka1

Świat Szkła 4/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-002a

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Sprawdzone narzędzia
Data dodania: 29.08.11
Sprawdzone narzędzia

Szlifowanie krawędzi szkła płaskiego jest prawie tak stare jak samo jego wytwarzanie. W początkowym okresie używano do tego naturalnego kamienia.

Metoda ta praktykowana jest do dziś w zakładach o długoletnich tradycjach szklarskich, wymaga dużych umiejętności manualnych szlifierza i długiego czasu.

Odkąd wprowadzono do obrotu narzędzia z nasypem diamentowym, proces ten stał się precyzyjny i szybki. Umożliwił też obrabianie szkła na centrach numerycznych.


Diament w obróbce szkła
Szkło jest bardzo twardym materiałem. Aby móc go efektownie obrobić trzeba użyć najtwardszego materiału – diamentu. Tarcze diamentowe mają szerokie zastosowanie w zatępianiu krawędzi szkła przed procesem hartowania jak i w szlifowaniu, fazowaniu oraz grawerowaniu.Przykład wykruszania się ziarna diamentowego ze spoiwa

Diament to krystaliczna forma węgla. Syntetyczne diamenty są generalnie bardziej odpowiednie w zastosowaniu jako ścierniwo, niż diamenty naturalne.Przykładowe wzory tarcz zgodne z normą UNI ISO 6104


Spoiwo
Spoiwo ma za zadanie utrzymanie ziarna elementu ściernego przez cały czas jego żywotności (ale nie dłużej) odsłaniając kolejne ziarna.
Główne typy spoiw:
• ceramiczne
• żywiczne
• metalowe
• elastyczne
W obróbce szkła, spoiwa metalowe używane są głównie na pierwszych wrzecionach maszyn szlifujących i fazujących szkło. Żywiczne spoiwa są bardziej właściwe dla wygładzania i polerowania szkła ponieważ są delikatne. Metalowe spoiwo ma znakomite właściwości utrzymywania profilu zaś żywiczne zapewniają lepszy poler.Obrazowany system oznaczania uziarnieniaBudowa traczy garnkowej
– spoiwo z nasypem diamentowym
– korpus (stalowy, aluminiowy lub inny)

Geometria tarczy garnkowej:
D – średnica zewnętrzna tarczy
W – szerokość nasypu
X – wysokość nasypu
H – otwór mocujący
T – wysokość właściwa

Budowa traczy obwodowej
– spoiwo z nasypem diamentowym
 korpus (stalowy, aluminiowy lub inny)

Geometria tarczy obwodowej:
D – średnica zewnętrzna tarczy
X – wysokość nasypu
H – otwór mocujący
T – wysokość właściwa
U – szerokość nasypu


Dobór współczynnika spoiwa i ścierniwa przy obróbce szkła
Ścierniwo i spoiwo to dwa składniki narzędzi diamentowych. Odpowiednio dobrane stanowią o trwałości i żywotności narzędzia. Źle dobrane powodują zbyt szybkie wykruszanie się ziaren diamentowych lub blokowanie kolejnych warstw ścierniwa.
Dokonując doboru należy wziąć pod uwagę:
• typ i strukturę maszyny (moc, obroty, stabilność – np. wibracje),
• parametry obróbki (prędkość kątowa, itd.),
• wymaganą żywotność narzędzia (wydajność),
• szybkość procesu obróbki,
• wymaganą jakość poleru,
• system chłodzenia tarcz.

Na świecie jest wielu producentów narzędzi diamentowych, jednak niewielu z nich może cieszyć się renomą. Jednym z najlepszych producentów narzędzi diamentowych jest TYROLIT-VINCENT S.P.A., firma powstała z międzynarodowej grupy koncernu TYROLIT-SWAROWSKI z siedzibą w Thiene (Włochy). Dział ten zajmuję się produkcją szerokiej gamy narzędzi diamentowych do obróbki kamienia, stali, ceramiki i oczywiście szkła płaskiego.
Firma POLVER jest wyłącznym przedstawicielem TYROLIT VINCENT w zakresie sprzedaży narzędzi do obróbki szkła płaskiego i kryształowego .

POLVER

 
 

 

 

01 chik
          sec