Oznakowanie CE, a znak budowlany B dla szyb zespolonych izolacyjnych


 1 marca 2007 roku kończy się okres przejściowy obowiązywania europejskiej normy zharmonizowanej EN 1279-5 Szkło w budownictwie – Szyby zespolone izolacyjne – Część 5: Ocena zgodności wyrobu z normą. Jest to jednocześnie data wycofania norm krajowych dotyczących zespolonych szyb izolacyjnych.

Od tego momentu w większości krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oznakowanie CE dla szyb zespolonych izolacyjnych stanie się obowiązkowe. W Polsce jednak wymagania dotyczące zasad wprowadzania wyrobu budowlanego na rynek nie są dla wszystkich do końca jednoznaczne i ciągle toczy się na ten temat dyskusja.

Szyby zespolone izolacyjne należą do grupy wyrobów budowlanych. W Polsce zasady wprowadzania wyrobów budowlanych na rynek reguluje ustawa z 16 kwietnia 2004 roku (Dz. U. 2004 nr 92 poz. 881). Zgodnie z art. 5 tejże ustawy wyrób budowlany nadaje się do stosowania przy wykonywaniu robót budowlanych, jeżeli jest:
1) oznakowany CE, co oznacza, że dokonano oceny jego zgodności z normą zharmonizowaną albo europejską aprobatą techniczną bądź krajową specyfikacją techniczną państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, uznaną przez Komisję Europejską za zgodną z wymaganiami podstawowymi, albo
2) umieszczony w określonym przez Komisję Europejską wykazie wyrobów mających niewielkie znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, dla których producent wydał deklarację zgodności z uznanymi regułami sztuki budowlanej, albo
3) oznakowany, z zastrzeżeniem ust. 4, znakiem budowlanym, którego wzór określa załącznik nr 1 do niniejszej ustawy.

Do dnia dzisiejszego wykaz, o którym mowa w pkt. 2 nie został jeszcze opublikowany przez Komisję Europejską. Oznacza to, że w tej chwili wyrób budowlany możemy wprowadzić do obrotu na terytorium Polski wyłącznie wtedy, jeśli oznakujemy go znakiem CE albo znakiem budowlanym B.

Celem oznakowania wyrobu budowlanego znakiem CE producent musi przeprowadzić ocenę zgodności wyrobu ze zharmonizowaną normą odpowiednią dla jego produktu lub europejską aprobatą techniczną lub krajową specyfikacją techniczną uznaną przez Komisję Europejską. Na tej podstawie producent na własną odpowiedzialność (system 3 i 4) wydaje deklarację zgodności.

W przypadku znaku budowlanego B producent musi dokonać oceny zgodności wyrobu z polską normą (która nie musi być normą zharmonizowaną) albo aprobatą techniczną, której definicja nie różni się zasadniczo od definicji europejskiej aprobaty technicznej, z tym, że przy jej ustalaniu nie muszą być brane pod uwagę ustalenia Komisji Europejskiej. Tak jak w przypadku oznakowania CE producent musi także wydać deklarację zgodności.


Decyzja, który system oznakowania wybrać należy do producenta. To on decyduje co jest dla niego najlepsze.
W przypadku szyb zespolonych starając się zarówno o oznakowanie CE, jak i znak budowlany B producent musi przeprowadzić ocenę zgodności wyrobu z normą PN-EN 1279-5, czyli musi spełnić te same wymagania. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku oznakowania CE Wstępne Badania Typu Wyrobu muszą być przeprowadzone w Jednostce Notyfikowanej, natomiat w przypadku znaku budowlanego B wystarczy jak będzie to Jednostka Akredytowana. Jednakże należy pamiętać, że decydując się na oznakowanie naszego produktu znakiem budowlanym B będziemy mogli go sprzedawać tylko i wyłącznie w obrębie Polski. Oznakowanie CE szyby zespolonej będzie wymagane także np. przez producentów okien, którzy eksportują swoje wyroby do pozostałych krajów Unii Europejskiej.

Monika Magiera
Guardian

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.