DOMEKO 2007

      W dniu 20 września 2007 roku odbyła się w Warszawie Konferencja Energooszczędnego Budownictwa Pasywnego DOMeko 2007. Tematem Konferencji były praktyczne zagadnienia omawiające budownictwo energooszczędne, w tym również budownictwo wielorodzinne i użyteczności publicznej.
     Program Konferencji obejmował dwa główne bloki tematyczne: możliwości i ograniczenia prawne wraz ze sposobami finansowania oraz najnowsze rozwiązania technologiczne. Prelegentami byli wybitni polscy specjaliści-praktycy w dziedzinie budownictwa energooszczędnego. Przedstawione zostały zarówno najnowsze osiągnięcia światowe, jak również  doświadczenia krajowe, a wiodący producenci posiadający rozwiązania dla budownictwa energooszczędnego zaprezentowali swoje technologie w trakcie wystawy i demonstracji makiety domu energooszczędnego zorganizowanej równolegle z obradami Konferencji. Uczestnikami konferencji byli przedstawicieli jednostek samorządowych, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół o profilu budowlanym oraz architekci, deweloperzy oraz przedstawiciele firm budowlanych i remontowych.

     Konferencję prowadził dr inż. Andrzej Tonderski, dyrektor Pomorskiego Centrum Badań i Technologii Środowiska POMCERT. Jako pierwszy z prelegentów głos zabrał inż. Zbigniew Pająk, który przedstawił zagadnienia opisujące budownictwo użyteczności publicznej w technologii pasywnej. Inż. Andrzej Palak z firmy Isomax omówił temat budownictwa  „zeroenergetycznego”, natomiast dr inż. Piotr Pawelec z Podkarpackiej Agencji Energetycznej obszernie omówił zagadnienia wykorzystania Funduszy UE dla promocji energooszczędności. W panelu dyskusyjnym omówiono istotne elementy przedstawionych prelekcji z uwzględnieniem aspektów prawnych wyjaśnionych przez mecenasa Piotra Kulika. Kolejnym prelegentem był inż. Miłosz Lipiński z biura architektonicznego Lipińscy Domy, który jest twórcą i użytkownikiem energooszczędnego pasywnego domu pod Wrocławiem. Obszernie przedstawił opłacalność energooszczędnego budynku pasywnego w Polsce. Mgr inż. Szymon Firląg z Instytutu Domów Pasywnych przy Narodowej Agencji Poszanowania Energii przedstawił aspekty  związane z certyfikatem energetycznym budynku. Dr inż. Ryszard Wnuk z Krajowej Agencji Poszanowania Energii przedstawił wykład na temat odnawialnych źródeł energii w budownictwie pasywnym.

     Równolegle do prelekcji organizatorzy przedstawili uczestnikom konferencji praktyczne rozwiązania energooszczędne na specjalnie zaprojektowanej i zbudowanej na cele konferencji makiecie domu energooszczędnego, ustawionej przed budynkiem obrad. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć przekroje ścian i różnorodność materiałów stosowanych w systemach energooszczędnych, montaż okien, pokryć dachowych. Przedstawiono różne sposoby stosowane w montażu izolacji termicznych.
      Na konferencji starano się udzielić udzielano odpowiedzi na pytania - dlaczego musimy oszczędzać energię, co to jest budynek pasywny, jak wykorzystać energię słoneczną, jak najlepiej akumulować ciepło, jak ograniczać jego straty. Omawiane były zagadnienia zwartości bryły budynku, izolacji cieplnej, szczelności obiektu, eliminowania mostków termicznych i odzysku ciepła. Zwracano uwagę na konieczność zapewnienia prawidłowej wentylacji. Podawane były też informacje na temat kosztów prezentowanych rozwiązań energooszczędnych i analizowane koszty budowy domów pasywnych.

      Redakcja miesięcznika Świata Szkła była patronem medialnym tej konferencji, a nasz miesięcznik był rozpowszechniany wśród jej uczestników.

     Sponsorami konferencji były firmy: TERMOORGANIKA, KRONOPOL, STEICO, ATLAS, BERTRAND, ROCKWOOL, XELLA FERMACEL, ICOPAL, ISO-MAX, których materiały informacyjne udostępniono na stoisku recepcyjnym. Natomiast przed budynkiem Centrum Olimpijskiego, w którym odbywała się Konferencja DOMEKO 2007 postawiono namiot wystawowy. Były w nim prezentowane wyroby sponsorów związane z tematyką konferencji – część z nich była  użyta do budowy modelu domu charakteryzującego się niskimi stratami ciepła.

K.Z.
Zdjęcia: J. Wierzbowski, K. Zieliński
  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.