Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-www

 

Baner Press Glass final

 

 

 ET-Swiat-Szkla-480x150

Mini żurawie budowlane MAEDA do szklenia i montażu stolarki
Data dodania: 30.09.20

Mini żurawie wpisały się na stałe w branżę montażu i transportu szkła. Spotykamy je na co dzień na budowach przy szkleniu fasad, w montażach konstrukcji i w precyzyjnym montażu stolarki okiennej.

 

Coraz częściej korzystamy z usług firm działających w tym zakresie, wynajmujemy manipulatory, mini żurawie i różnego rodzaju przyssawki do szyb.

 

Dziś wyspecjalizowane grupy montażowe doceniają szybkość i łatwość realizowania inwestycji przy zastosowaniu tego typu maszyn. Dzięki nim rośnie efektywność, bezpieczeństwo i jakość wykonywanych prac.

 

 2020 09 50 1

MaedaMC285-kompaktowa

 

Po kilku latach eksploatacji rynek wybrał maszyny, które sprawdzają się najlepiej w branży i które najchętniej kupują firmy rentalowe oraz wykonujące usługi dźwigowe. Dziś większość firm w swojej ofercie posiada mini żurawie marki Maeda.

 

To japońska maszyna, zaprojektowana i wyprodukowana w oparciu o wieloletnie doświadczenie grupy Komatsu. Dlaczego większość uzytkowników wybiera mini żuraw Maeda postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

 

Na co dzień stajemy przed wyzwaniami realizowania zadań produkcyjnych i montażowych w coraz bardziej wymagających warunkach brzegowych. Huty szkła produkują coraz większe i nowocześniejsze przeszklenia wychodząc naprzeciw wizjom architektów i normom energochłonności.

 

Dziś nikogo już nie dziwi jednotonowa szyba montowana w domu jednorodzinnym lub dwutonowe przeszklenie witryny. Rynek wypracował metody transportu i montażu takich gabarytów i wybrał w tym celu najlepszą dostępna technologię.

 

2020 09 50 2b

MaedaMC285-sterowanie

 


Z czego wynika unikalność mini żurawia Maeda?
Mini żuraw Maeda jako typowa maszyna budowlana odróżnia się od innych rozwiązań oferowanych na rynku. Posiada unikalny w swojej klasie system hydrauliki i układ siłowników umożliwiający precyzyjną pracę w bardzo szerokim zakresie wysięgów.

 

To dzięki idealnemu połączeniu innowacyjnego rozdzielacza hydraulicznego i nowoczesnemu sterowaniu maszyna umożliwia montaż elementów kilkusetkilogramowych i kilkutonowych z dokładnością milimetrową.

 

Należy również zauważyć, że kluczowym elementem każdej maszyny budowlanej jest jej trwałość. Tu Maeda oferuje najlepsze połączenie niewielkiej wagi z najmocniejszym przekrojem masztu, konstrukcją podpór i niezawodnym systemem wciągarki linowej. To są elementy kluczowe w aspekcie trwałości i funkcjonalności maszyny.

 

Te podstawowe wymagania musi spełniać wybierane przez użytkownika rozwiązanie. Nie będziemy w stanie realizować montaży elementów tonowych i cięższych na fasadzie, gdy ruchy żurawiem mają ograniczać się się wyłączenie do zmiany położenia gabarytu poprzez nieprecyzyjne ruchy masztu.

 

Bez podłączonej na stałe wciągarki linowej gwarantującej pełny udźwig maszyny cofamy się do prostych rozwiązań typu hds, gdzie nigdy nie było możliwe realizowanie precyzyjnych prac z dużym obciążeniem.

 

Wraz z rozwojem segmentu mini żurawi w Polsce powstało wiele firm świadczących usługi mini dźwigami, dokładając do swojej oferty kompleksową usługę montażu okien i fasad. Powstały w ten sposób liczne grupy montażowe wyposażone w maszyny umożliwiające montaż szyb i okien.

 

Dla lepszego rozróżnienia oferty tych firm wyróżnić należy trzy grupy dostawców mini dźwigów:
I: Dostawca mini żurawi + sprzedaż okien
II: Dostawca mini żurawi + sprzedaż usług montażowych
III: Dostawca mini żurawi + firma rentalowa, wynajmująca sprzęt (np. Uplifter)

 

Każda firma wybierając swojego partnera musi świadomie zdecydować, czy chce zlecać swoje prace firmom z grupy I-II oddając w podwykonawstwo swojego klienta, czy też – w dbałości o ochronę know-how – podejmuje współpracę z firmami rentalowymi z grupy III. Odpowiedni wybór partnera jest szczególnie ważny w przypadku obsługi klienta kluczowego.

 

Najwięksi wykonawcy fasad wielkopowierzchniowych w Polsce już wyposażyli się w maszyny na własny użytek, co pozwala im samodzielnie realizować projekty. Kluczowi dostawcy fasad pracują najczęściej na mini żurawiach Maeda, realizując już dziś inwestycje w całej Europie.

 

Wybór na tę markę maszyn padł ze względu na ich niezawodność, dostępność serwisu i popularność maszyn na całym świecie. Przy decyzjach o zakupie maszyn decydujący jest również taki parametr, jak ich wartość w trakcie i po czasie eksploatacji.

 

2020 09 50 3

MaedaMC285-Podpory

 

 

Ile będzie wart mój mini żuraw?
Mini żurawie Maeda charakteryzują się najmocniejszą pozycją wśród maszyn tego typu, jeżeli chodzi o utrzymanie wartości w perspektywie 5-10 lat od zakupu maszyny.

 

Na poniższym przykładzie możemy zobaczyć średnią utratę ceny w kolejnych latach eksploatacji w porównaniu z innymi średnimi wartościami estymowanymi z cen sprzedaży na rynku:
- cena zakupu nowej maszyny typu MC 285 do szklenia (ok. 310 000 pln netto),
- cena zakupu maszyny typu MC 285 do szklenia 5-letniej (ok. 245 000 pln netto),
- cena zakupu maszyny typu MC 285 do szklenia 10-letniej (ok. 160 000 pln netto).

 

Jak widać z powyższego zestawienia ceny mini żurawi Maeda w estymacji 5 i 10 letniej generują utratę wartości o około 150 tys. pln w perspektywie 10-letniej eksploatacji. Maszyny innych producentów generują większe spadki wartości zarówno w perspektywie 5-letniej, jak i 10-letniej.

 

Z tych szacunków można wnioskować, że zakup markowych mini żurawi Maeda charakteryzuje duży poziom bezpieczeństwa który gwarantuje:
- najniższy spadek wartości w czasie,
- najwyższą niezawodność w trakcie eksploatacji,
- łatwą zbywalność maszyny,
- tani i prosty serwis.

 

Przed nami liczne realizacje i wyzwania na przełomie roku. Będziemy podejmowali decyzje o zakupach i inwestycjach w naszych zakładach pracy. Pamiętajmy, że zakup maszyny to inwestycja na lata, która powinna być niezawodna, przynieść zwrot i być zbywalną po okresie amortyzacji.

 

https://uplifter.pl/

 

2020 09 50 4

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 09/2020 
  

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec